شهر مجازی

زودباش

صاحب امتیاز: شرکت پیشرو نو آوران کاوش

مدیر مسئول: مهری اکبری فرامند

سر دبیر: مریم ابرقوئی

امور هنری و گرافیکی: سارا یوسفی

طراحی و تصویرسازی: سارا یوسفی ، زهرا مرشدلو

صفحه آرا: سارا یوسفی

روابط عمومی و بازاریابی: یوسف ابرقوئی

مسئول سازمان آگهی ها: مهری اکبری فرامند

نویسندگان این شماره: الهام صمدزاده ،ثمراکبری

جواد هادی پور، زهرا مرشدلو، نگار بناها ، مریم ابرقوئی ارتباط با تحریریه : magazine@zoodbashcity.com

توزیع تهران و شهرستان

زمینه انتشار: فرهنگی - اجتماعی

ترتیب انتشار: ماهنامه

تعداد صفحات: ٦٢

قیمت: ٥٠٠٠ تومان

تاریخ انتشار: شهریور ٩٧

نشانی دفتر مرکزی: خیابان شریعتی، سه راه طالقانی، بالاتر از بیمارستان پاسارگاد، پلاک ١٤٠، طبقه ٤ واحد ٨

تلفن: ٠٢١٨٦٠٣٧٢٠٤

نام چاپخانه: چاپ والا

نشانی چاپخانه: تهران، خیابان پانزده خرداد، کوچه شهید بادامچی، پلاک ١٩

تلفن چاپخانه: ٠٢١٥٥٥٧٠٦٦٢

دلنوشتـه

٤

جایـی دیگر

سیر و سفر

٦

همدان

خانواده

١٦

آشپزی

خانواده

١٨

روابط عاطفی همسران

خانواده

افزایش پرخاشگری در کودکان

٢٢

کودکانه

مهراد کوچولو

٢٦

سرگرمی

٢٨

پایتخت ها

سلامت

٣٢

فواید و تاثیرات مفید کوهنوردی

سلامت

٣٦

خاکشیر

اجتماعی

٣٨

بحران آب در ایران

اجتماعی

٤٠

علل بیکاری در ایران

سلامت

٤٤

ماسک آناناس

طرح های ارسالی

دلنوشته _ جایـی دیگر

جایـی دیگر

روز ها شبیه به هم میگذرند.

در بین کار های روزمره و وظیفه هایمان، آرزو ها فراموش می شوند و رویاها میمیرند.

نگاه میکنم به آدم بزرگ های سرد ، ساکت و مشغول به کار که چگونه بازیچه ی دست روزگار هستند.

به سختی میتوان باور کرد که آن ها همان جوان های پر از عشق دیروزند!

شاید که من زود وارد دنیایشان شدم منی که تمام آرزوهایم را پشت سرم جا گذاشته ام و امروز فقط خاطراتشان را به همراه دارم...

منی که نتوانستم رویاهایم را به واقعیت تبدیل کنم و همان هایی ام که داشتم از من پس گرفتند.

حسِ خوبِ امید داشتن را هنوز هم به یاد دارم اما دیگر چیزی باقی نمانده!

دری، اما هنوز به رویم باز است ، در این دنیا دارایی ام هیچ است اما من جایی را میشناسم که همه چیز را باهم دارم!!

در آن جا دیگر خیال بافی آزارم نمیدهد زیرا که هر چه که میخواستم را به دست آوردم.

تنها راه داخل شدن بستن چشمانم و تلاش برای به خواب رفتن است.

به خواب که میروم وارد دنیای خیال میشوم...

جسمم در رخت خواب است اما روحم از این قفس رها گشته و

به پرواز در می آید ، برمیگردد به زمانی در گذشته برمیگردد به منی که پر از آرزو بودم برمیگردد و تمام اشتباهاتم را اصلاح میکند برمیگردد اندیشه ام را تغییر میدهد.

از همانجا مسیرم عوض میشود و من میبینم آینده ای را که میتوانستم داشته باشم.

میبینم خودم را که چقدر خوشحالم و همه چیز آرام است.

میبینم آن چیزی را که حقم بود بشوم با تموم وجودم حس میکنم. خوشحالی ای که واقعیت ندارد و با بیدار شدنم از بین خواهد رفت آن لحظه از ته دل میدانم این تصاویر و این آدم ها تا دقایقی دیگر میروند و من باز همان دختر غمگینم.

اما من به اینجا باز میگردم فردا و شب های پس از آن برمیگردم و برمیگردم تا زمانی که روحم در دنیای خیال زندانی شود!

تا زمانی که دیگر «من» نگذارد که این روح به قفس بازگردد.

آن قدر برمیگردم تا همه چیز درست شود...

نگار بناها

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

٤

٥

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

سیر و سفر _ همدان

همدان دروازه تاریـخ ایـران

«در دامن الوند که همسنگ جنان است/ شهری است چو فردوس که نامش همدان است». شهریار

موقعیت جغرافیایی و گویش مردم همدان:

شهرستان همدان با ١٣٨٢ کیلومتر مربع وسعت و متوسط ارتفاع ٠٢٨١ متر از سطح دریا، اولین قطب جمعیتی استان همدان محسوب میشود. جمعیت این شهرستان بالغ بر ٦٠٤،٤٩٥ نفر در سال ٠٩٣١ میباشد و از دو بخش و ۸ دهستان تشکیل شدهاست. همدان به عنوان پنجمین شهر فرهنگی و توریستی کشور شناخته میشود. یشتر مردم شهر همدان به زبان فارسی و در سایر شهرها و روستاهای شهرستان به زبان ترکی، لری و کردی تکلّم میکنند. گویش اکثریت مردم شهر همدان، فارسی با لهجه همدانی است. همسایه های همدان استان های زنجان، لرستان، کردستان، قزوین، مرکزی، کرمانشاه هستند.

٦

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

پیشینه شهرهمدان:

درزمانی که تمدن و شهرنشینی، مرحله تازهای را در ٥٢ سده پیش آغاز کرد، دامنههای الوند و زاگرس به خاطر ویژگیهای خاصش، به عنوان کانون تمدن و استقرار نمادهای زندگی شهرنشینی مورد توجه حاکمان قرار گرفت. سنگ نبشتههای موجود در مکانی با عنوان گنج نامه افتخاری بزرگ

برای این دیار است که بر روی آن نوشته شده ((خدای بزرگ است اهورا مزدا، که این سرزمین را آفرید))

باستان شناسان تحقیقات زیادی کردند و با مدارکی که در تپههای گیان در نهاوند و بابا کمال و داستان هجرت حیقوق نبی به تویسرکان دست پیداکردند پی

به قدمت این سرزمین بردند. پروفسور گریشمن، باستان شناس نامی فرانسوی در پژوهش های خویش به این باور رسیده که هگمتانه، پیش از آن (( اکسایا )) شهر کاسیها خوانده میشد و نخستین دولت ایرانی توسط مادها در هگمتانه مستقربوده است.

همدان قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد و هرودت مورخ معروف یونانی مبنای این شهر را به دیاکو، نخستین شهریار ماد نسبت میدهد. در آن زمان همدان را به نام هگمتانه(محل اجتماع) و سپس اکباتان می نامیدند. در سال٠٥٥ ق. م این شهر به دست کوروش، پادشاه هخامنشی به تصرف در آمد و در دوران هخامنشی، اسکندر، اشکانیان و ساسانیان از شهر همدان به عنوان پایتخت تابستانی استفاده می کردند. در دهه دوم هجرت و پس از فتح نهاوند، مردم استان به دین مبین اسلام تشرف پیدا کردند.

هگمتانه پایتخت هفت دودمان بوده است :مادها،هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان، سلجوقیان و زندیان.

٧

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

سیر و سفر _ همدان

بزرگان و مفاخرهمدان:

همدان از گذشتههای دور مهد پرورش بزرگان و عالمان از جمله باباطاهر، عین القضات، ابوعلی سینا، خواجه رشید الدین فضل، سعد سلمان، قوام الدین در گزینی، فخرالدین اعلاء الدوله عربشاه، ابوالعلاء همدانی، میرسید محمد همدانی، خواجه نصیر الدین همدانی، میر معزالدین محمد امامی، رفیع الدین علیشاه مفرد، ابن فقیه، شیخ شرف الدین درگزینی، عباس بن مشکویه،

بدیع الزمان، کلیم همدانی، غلام شمس، مفتون و میرزاده عشقی بوده است.

همدان شهر میررضیالدین آرتیمانی، مفتون همدانی، میرزاده عشقی، غمام همدانی، آزاد همدانی و دیگر شعرای آزاده ایرانی و آرامگاه شعرای بزرگ و سرشناس همچون باباطاهر و بوعلیسینا و عارف قزوینی است.

دیار همدان به قدمت تاریخ خود در شعر و ادب نیز رشد کرده و

تمدنساز و فرهنگساز تاریخی شده است؛ ادب را از ادیبان گرفته و در تعالی بشریت کارساز کرده است.

اما در این میان اشعار برخی از شعرای همدان چون میرسید علی همدانی در جهان تحولآفرین بوده است، اشعاری که پا را فراتر نهاده و شوری در سرزمینهای مختلف ایجاد کرد، عالم و عارفی که گاهی شعر را در پاسخ به نقادان برگزید.

٨

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

مسیرهای دسترسی :

برای سفر به همدان می توانید از هواپیما فقط برای (تهران و مشهد)، اتوبوس های بین شهری، خودروی شخصی و حتی قطار تا ایستگاه ملایر استفاده کنید.

بهترین زمان سفر به همدان

با توجه به قرارگیری شهر همدان در دامنه های کوه مرتفع الوند، زمستان های این شهر بسیار سرد و برف گیر است. این شهر در تابستان ها آب و هوایی خنک و نسبتا مطلوب دارد. گرم ترین ماه های سال در این استان، تیر و مرداد هستند که دما تا حدود ٦٣

درجه بالا می رود و خنک ترین ماه ها هم دی و بهمن هستند که دمایی حدود ٦٢- درجه سانتی گراد را تجربه می کنند. اما بهترین زمان سفر به این منطقه، فصول بهار و تابستان هستند. سفر به این منطقه از اواسط اردیبهشت ماه تا پایان تابستان، سفری دلچسب خواهد بود.

٩

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

سیر و سفر _ همدان

کتیبههای گنجنامه و درههای اطراف

گنجنامه در یکی از دامنههای کوهستان الوند و به فاصله ۵ کیلومتری جنوب غربی همدان در دره مصفای عباس آباد قرار دارد. در نزدیکی گنجنامه، چشم انداز زیبایی از آبشار گنجنامه و درههای سرسبز عباس آباد، تاریک دره وکیوارستان دیده میشود.

به سبب آنکه هگمتانه پایتخت تابستانی هخامنشیان بوده و در مسیر جاده شاهی قرار داشته است. داریوش اول هخامنشی پس از اتمام کار سنگ نبشتههای بیستون دستور نقر کتیبه کنونی گنجنامه را داده است. پس از او فرزندش خشایار شاه نیز به پیروی از او کتیبهای در سمت راست و کمی پایینتر از سنگ نبشته پدر بر جای گذارده است.

١٠

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

هر یک از این کتیبهها به یک زبان در سه ستون و ٠٢ ستون و٠٢ سطر بر روی صخرهای بزرگ حک شدهاند که در ستون دست چپ متن فارسی باستان، ستون وسط عیلای یا شوشی و ستون دست راست کتیبهها به زبان بابلی یا اکدی و به خط میخی یا هخامنشی است. طول آن حدود ٠٩٢ سانتیمتراست و دارای متنی به این شرح می باشد :

« خدای بزرگ است , اهورا مزدا , که این زمین را آفرید , که آن آسمان را آفرید , که مردم را آفرید , که شادی را برای مردم آفرید , که داریوش را شاه کرد , شاهی , از بسیاری , فرمانروایی , از بسیاری .

منم داریوش , شاهِ بزرگ , شاهِ شاهان , شاهِ سرزمینهایی که نژادهای گوناگون دارند , شاهِ سرزمینِ دور و دراز , پسرِ ویشتاسبِ هخامنشی «

کتیبه خشایارشاه نیز در قسمت پایین همین کتیبه است به طول ٠٧٢ سانتیمتر و ارتفاع ٠٩١ سانتیمتر و متن آن عبارت است از :

(( خدای بزرگ است , اهورامزدا بزرگترینِ خدایان است , که این زمین را آفریده است , که آسمان را آفرید , که مردم را خلق کرد , که برای مردم شادی آفرید , که خشایارشاه را شاه کرد , یگانه از میانِ شاهانِ بسیار , یگانه فرمانروا , از میان فرمانروایان بیشمار . من خشایار شاه , شاهِ بزرگ , شاهِ شاهان , شاهِ کشورهای دارای مللِ بسیار , شاهِ سرزمینِ بزرگِ دوردستِ پهناور ایران , پسر داریوش شاه بزرگ هخامنشی )) اسامی دیگر آن عبارتند از سنگ نبشته، نبشت خدایان، کتیبههای الوند، جنگ نامه و گنج نامه.

١١

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

سیر و سفر _ همدان

گنبد علویان

این بنا از لحاظ هنر گچبری و آجرکاری از آثار ارزشمند و کم نظیر سدههای میانی دوره اسلامی و ظاهر آن شبیه گنبد سرخ مراغه است که باید گنبد علویان همدان را از انبیه دوره قرن شش سلجوقی به شمار آورد.

گنبد علویان در چهار باغ علویان در نزدیكی میدان امام زاده عبدا... قرار دارد.و یكی از مهم ترین بناهای تاریخی همدان است كه محل آرامگاه دو نفر از اعضای خاندان علویان است و بر اساس شناسنامه فنی بنا، این گنبد یكی از یادمانهای متعلق به اواخر دوره سلجوقیان در قرن ششم هجری است، كه توسط خاندان علویان ابتدا به عنوان مسجد احداث شده استو سپس در دوره های بعد با ایجاد سردابی در زیر زمین ، به مقبره آن خاندان تبدیل گردیده است. خاقانی به كنایه، از آن به عنوان (گنبد سبز) یاد نموده است و فرهنگ عامیانه مردم استان همدان نیز بر این امر دلالت دارد كه می گوید:

(دلا دوشم، دلا دوشم، دلا دوش به حق گنبد سبز سیه پوش)

اما چرا سیه پوش؟ توضیح آن این است كه: یك دسته از بازماندگان فعلی علویان در همدان، هنوز هم (سیه پوش) هستند و با شناسنامه هایی با این عنوان وجود دارند.

١٢

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

میدان امام خمینی

میدان امام خمینی در مركز شهر همدان واقع گردیده و توسط معمار و شهر ساز آلمانی آقای كارل فریش طراحی گردیده است . و در سالهای ٩٠٣١ تا ٢١٣١ بنا گردیده است . بناهای اطراف میدان شبیه ساختمان های میدان حسن آباد تهران و به سبك باروك كه در قرن ٩١ و ٠٢ در اروپا متداول بود بنا گردیده است . از این میدان شش خیابان سی متری منتظم به نام خیابانهای اكباتان ، باباطاهر ، دكتر شریعتی , بوعلی ، تختی و شهدا كه زاویة هر یك از دیگری ٠٦ درجه می باشد امتداد یافته است . این خیابانها در حالی به میدان امام خمینی می رسند كه در دوطرف دارای گنبدهایی با پوشش فلزی هستند و دوازده تابلو به نام دوازده امام شیعیان در كنار آنها نمایان است . اینگونه شهرها در جغرافیای شهری به نام شهرهای شعاعی با دوایر متحدالمركز نامگذاری میشود و در ایران فقط میتوان این سبك را در شهر و میدان همدان مشاهده نمود.

برج قربان

این بنای تاریخی در شهر همدان و در محله زندی ها نزدیک دبیرستان ابن سینا قرار گرفته است . از قرار معلوم محل دفن شیخ الاسلام حسن بن عطار حافظ ابوالعلاء و جمعی از امرای سلجوقی است که در قرن هفتم و هشتم هجری به طرز ساده ایی ساخته شده است . بنا از یک برج دوازده ضلعی آجری با گنبد هرمی شکل دوازده ترک آجری، تشکیل شده است. طول اضلاع دوازده گانه برج از بیرون بیش از ٢ متر و از درون كمی بیش از ١ متر می باشد . این بنا فاقد هرگونه كتیبه و گچبری و تزئینات است . در وسط برج بر روی طاق سردابه سنگ قبری ساده و معمولی به طول ٥٢١ و عرض ٠٥ سانتی متری قرار دارد.

درباره علت نام گذاری این بنا به (برج قربان) گفته میشود كه در جریان شورش افاغنه در اواخر دوره صفویه ، فردی به نام قربان این محل را سنگرگاه خود قرار داده و ضمن دفع شورشگران ، از اهالی محل دفاع كرده است . از آن به بعد این مسجد و بقعه ، بنام او شهرت پیدا كرده است.

١٣

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

سیر و سفر _ همدان

جاذبه هاي گردشگري و تفریحی همدان

غارعلیصدر

یکی از غارهای تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. علیصدر همچنین داراي طولانيترين مسير قايقراني درون غار در جهان است. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علیصدر شهرستان کبودرآهنگ در استان همدان واقع شدهاست. ارتفاع غار از سطح دریا ٠٠٢١ متر است. محوطه غار دالانهای پیچ در پیچ و دهلیزهای

متعددی دارد. از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در درون غار بوجود آمده و از این رو نفوذ به ژرفای غار تنها با قایق میسر است. غار علیصدر یکی از دیدنیهای جهانگردی استان همدان است.

غار علیصدر بیست و سومین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ٥١ دی ٧٨٣١ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

درياچه سد اكباتان

اين سد در ٩ كيلومتري شرق همدان قرار گرفته است.

١٤

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

مراكز تفريحي

كو‎هستان الوند

اين كوهستان تقريباً در قسمت مياني استان همدان واقع شده و شهر همدان در دامنه شمالي آن واقع شده است . وجود چشمه سارهاي فراوان و دره هاي مصفا همراه با چشم اندازهاي زيبا وخيال انگيز و اقليم مناسب و پوشش گياهي به ويژه در ماه هاي گرم سال و در فصل زمستان برف فراوان بر دامنه ها وهم چنين غارشگفت انگيزعلي صدر (درفاصله ٠٧ كيلومتري همدان) جاذب گردشگران است.

موزه تاريخ طبيعي

اين موزه در دانشكده كشاورزي دانشگاه بوعلي سينا واقع شده است.

ثمر اکبری

١٥

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

خانواده _ آشپزی

آبگوشت قورمه سبزی همدان

آبگوشت قورمه یا قورمه سبزی از غذاهای محلی استان همدان است. غذایی است که هم به آبگوشت شبیه است و هم به خورش قورمه سبزی.

مواد اولیه:

- سبزی قورمه ٠٥٢ گرم

- گوشت گوسفند٠٠٥ گرم

- لوبیا قرمز ١ پیمانه

- لیمو عمانی ٤ عدد

- پیاز داغ عسلی ٣ قاشق سوپخوری

- تخم مرغ ٢ عدد

- سیب زمینی ٢ عدد

- ماست ساده پر چرب مقداری

- زردچوبه مقداری

- فلفل مقداری

- نمک مقداری

طرز تهیه:

گوشت را در یک تابه نچسب مناسب به همراه استخوان و چربی هایش کمی سرخ کنید. گوشت را همراه با سبزی، لوبیا قرمزو پیاز سرخ شده و نمک و زردچوبه و فلفل درون زودپز بریزید و با تقریبا ۱ لیوان آب اجازه دهید تا بپزند.

لیمو عمانی را خرد کرده و هسته های آن را بیرون بیاورید. سیب زمینی ها را هم پوست کنده و تکه تکه کنید. لیمو عمانی و سیب زمینی را داخل گوشت بریزید و روی حرارت ملایم و متوسط قرار دهید تا کمی پخته شود.

پس از پختن مواد، پس از جوش آخر، ۲ عدد تخم مرغ را جداگانه بشکنید و در غذا مخلوط کنید و هم بزنید. آبگوشت را با ماست سرو کنید.

١٦

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

کوفتـه همدانی

کوفته همدانی که به کوفته ٣١ بدر نیز معروف است یکی از غذاهای لذیذ محلی استان همدان است.

طرز تهیه:

گوشت را با پیاز میکس کرده، نخود، لپه، برنج را پخته و میکس می کنیم. همه ی مواد را با هم خوب ورز داده از مواد هر اندازه که خواستیم برداشته وسطه آن موادمیانی را گذاشته و می بندیم، توی دست گرد کرده و با یک قاشق روغن، کوفته ها را کمی سرخ کنید، این کار باعث میشود که هم کوفته ها باز نشوند و هم خوشمزه تر میشود . صبر می کنیم تا آب حتما بجوشد و بعد کوفته ها را داخل آب جوش و کمی نمک، فلفل، زرد چوبه و کمی رب گوجه فرنگی و پیاز داغ (سس کوفته) به آرامی قرار میدهیم وحرارت را کم میکنیم در صورت تمایل هویج خرد شده را اضافه میکنیم، هویج طعم خوبی به این غذا میدهد، بعد می گذاریم تا پخته شود حرارت باید کم باشد. آخر با مقداری آبلیمو کاملش میکنیم.

مواد اولیه:

- گوشت گوسفند یک کیلو

- لپه ٠٥٢ گرم

- پیاز ١ عدد بزرگ بای داخل کوفته و کمی سرخ کرده برای سس کوفته

- نخود نیم کیلو

- تخم مرغ یک دانه

- برنج نصف پیمانه

- نمک، فلفل، زرد چوبه آرده

- نخودچی دو قاشق غذاخوری

مواد میانی:

- تخم مرغ پخته

- الو، گردو

- پیاز تفت داده

- کوفته ریز از همین مواد

١٧

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

خانواده _ روابط عاطفی همسران

روابط عاطفی همسران در پیچ و خم های نا آگاهی

عاطفی و یا بهبود آن دریافت نکرده اند و تنها اطلاعات آن ها مربوط به آموخته هایی است که از نزدیکان و یا والدین دارند، که این خود آفت بزرگ سلامت روابط عاطفی میان همسران است.

روابط عاطفی میان همسران یکی از مهم ترین نکات کلیدی عمر زندگی زناشویی افراد می باشد چرا که عدم توجه به این مهم می تواند منجر به از هم پاشیدن زندگی و یا طلاق عاطفی شود از این رو بسیاری از روانشناسان بر این باور هستند که آموزش دادن اصولی روابط عاطفی می تواند تا حد زیادی مانع از افزایش آمار طلاق شناسنامه ای و یا طلاق عاطفی شود.

متاسفانه بسیاری از زوج ها حتی زوجین تحصیلکرده کوچک ترین آموزشی را در خصوص روابط

١٨

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

بی اعتنایی را می توان در زمره اصلی ترین دلایل سرد شدن روابط میان همسران دانست چرا که متاسفانه بسیاری از آقایان و در برخی از موارد نیز زنان نسبت به مسائل طرف مقابل خود و یا حتی روابط میان خود نیز بی اعتنا می شوند و حتی زحمت های طرف مقابل را برای بهبود شرایط نمی بینند تا جایی که حتی انجام این کارها را امری عبث و بیهوده قلمداد می کنند از این رو زن یا مرد پس از برخورد با بی اعتنایی های مکرر و با مرور زمان سعی می کند به مانند طرف مقابل برخورد نماید از این رو می توان این ادعا را داشت که بی اعتنایی خود آفت روابط عاطفی میان همسران است. هر چند در این مجال باید اذعان داشت که متاسفانه در بیشتر موارد طرف مقابل این بی اعتنایی را نشانه ای از خیانت همسر خود می داند بنابراین ناخودآگاه و با تنفر و در سایه قضاوت های یک طرفه خود باعث مرگ رابطه می شود.

بررسی دلایل سرد شدن روابط زوجین

متاسفانه طبق تحقیقات به عمل آمده روابط نزدیک به ٠٩ درصد همسران بعد از گذشت مدت کوتاهی به سردی و یا یکنواختی کشیده می شود که مهم ترین علت این امر در عدم آگاهی طرفین و همچنین ناکافی بودن شناخت زوجین از هم می باشد چرا که طبق آمار موجود بیشتر آمار طلاق مربوط به دو سال اول زندگی مشترک می باشد اما این در حالی است که تقریبا تمام ازدواج ها با علاقه های نسبتا زیاد شکل می گیرد به گونه ای حتی تصور از هم

پاشیدن این زندگی بسیار دور از ذهن می باشد.

توجه بیش از اندازه به مسایل حاشیه ای را می توان یکی از مهم ترین دلایل سرد شدن روابط عاطفی میان همسران دانست چرا که طبق اظهار نظر روانشناسان بسیاری از زوجین هنر کنار هم زندگی کردن را بلد نیستند و به جای لذت بردن از کنار هم بودن به دنبال مسائل حاشیه ای چون چیدمان منزل، اظهارنظرهای اطرافیان، راه های افزایش درآمد و مسائلی از این دست هستند تا جایی که دیگر این نوع مسائل از اولویت بالاتری نسبت به مسائل عاطفی میان همسران برخوردار شده است.

١٩

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

خانواده _ روابط عاطفی همسران

یکی دیگر از دلایل سرد شدن روابط میان زوجین را می توان در دخالت های بی مورد اطرافیان جستجو کرد چرا که متاسفانه در برخی از موارد خانواده های زوجین بنا به دلایلی و در اثر فقر فرهنگی اقدام به انجام دخالت های بی مورد و یا قضاوت به دور از انصاف می نمایند که این خود در بلند مدت می تواند در روابط میان همسران تاثیر گذار باشد هر چند برخی بر این باور هستند که زوجین نباید به این مسائل و اظهار نظرات توجه داشته باشند اما این در حالی است که متأسفانه بسیاری از زوجین، افرادی به شدت وابسته به خانواده های خود هستند هرچند این امر در جای خود بسیار مناسب می باشد اما متاسفانه تکرار بیش از اندازه دخالت و اظهار نظرات بی مورد خواه نا خواه در نوع برخورد زوجین تأثیرگذار خواهد بود. از این رو به والدین توصیه می شود تا کمتر در امور زندگی فرزندان خود دخالت نمایند.

سلطه جویی و یا تحقیر کردن نیز یکی دیگر از دلایل کاهش روابط عاطفی میان زوجین می باشد چرا که طبق آمار موجود برخی از مردان به بهانه به دست گرفتن زمام امور زندگی اقدام به سلطه گری و یا تحقیر همسر خود می نمایند که این مهم ریشه در برخی از بیماری های روانی دارد و گویای این مساله است که فرد سلطه گر هیچ گاه نتوانسته زندگی عادی و با عشق را از والدین خود ببیند و یا بیاموزد.

عدم مهارت صحبت کردن را می توان در زمره دیگر دلایل سرد شدن روابط عطفی میان همسران دانست چرا که متاسفانه برخی از افراد توانایی درست صحبت کردن با طرف مقابل خود را ندارند و به هیچ وجه نمی توانند نظرات همسر خود را تأمین نمایند هر چند منظور مسائل مالی نیست. به عنوان مثال مرد و یا زن قدرت سپاسگزاری را ندارد و بر این باور است که هر اقدام طرف مقابل وظیفه اوست و شاید حتی وی در انجام وظایف ذاتی خود به درستی عمل نکرده است.

٢٠

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

راهکارهای بهبود روابط عاطفی زوجین

شایان ذکر است می توان به راحتی و با کمک طرفین اقدام به بهبود روابط نامناسب زوجین نمود به عنوان مثال می توان با چشم پوشی از خطاهای یکدیگر عمر رابطه زناشویی را زیاد کرد هر چند در این مجال باید اذعان داشت منظور از چشم پوشی هموار کردن راهها و عملکردهای اشتباه طرف مقابل نیست بلکه فرصت دادن دوباره می باشد.

احترام گذاشتن به یکدیگر نیز می تواند نقش تأثیر گذاری در بهبود روابط عاطفی میان همسران داشته باشد چرا که طبق نظر سنجی های به عمل آمده احترام گذاشتن واقعی و دو طرفه می تواند سدی در مقابل بروز رفتارهای اشتباه باشد از این رو توصیه می شود زوجین تحت هر شرایط حتی به موقع دعوا و یا دلخوری همیشه احترام طرف مقابل خود را حفظ نمایند.

در پایان باید متذکر شد که رابطه یک تعامل دو طرفه است بنابراین نمی توان انتظار داشت تنها یکی از زوجین اقدام به بهبود روابط خود با همسرش نماید چرا که در صورت انجام این مهم به طور حتم با شکست مواجه خواهد شد چرا که حتی اگر در سایه تلاش های یک جانبه خود روابط به طور تقریبی بهبود یابد نیز در مرحله اول، عمر بهبودی این روابط کوتاه خواهد بود و یا اینکه فرد با گذشت زمان تنها خود را یک قربانی می بیند که در برخی از موارد این نوع نگرش می تواند منجر به پایان زندگی مشترک زوجین شود.

الهام صمد زاده

٢١

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

خانواده _ افزایش پرخاشگری در کودکان

افزایش پرخاشگری کودکان در

سایه خشونت والدین

دهد به عبارت ساده تر کودکان زمانی پرخاشگر می شوند که در مقابل خواسته ها با ناکامی مواجه شوند. بر خلاف تصور عامه مردم که معتقد هستند پرخاشگری زایده عصر صنعتی می باشد باید گفت مهمترین عامل افزایش میزان خشونت در میان کودکان تنها خانواده و نزدیکان می باشد. همچنین طبق تحقیقات به عمل

آمده می توان به این مهم دست یافت که میزان پرخاشگری در میان کودکان پسر به مراتب بیشتر از دختران می باشد.

پرخاشگری در میان کودکان این روزها به شدت افزایش یافته است ، اما این در حالی است که مهم ترین عامل خشونت و پرخاشگری در کودکان یادگیری می باشد.

گفتنی است پرخاشگری یک نوع رفتار دفاعی آموختنی است که کودک برای مقابله با خطر و حفظ امنیت خود نشان می

٢٢

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

توجه نشان دادن به رفتارهای غیر پرخاشگرانه کودک

متأسفانه بسیاری از والدین برای کاهش پرخاشگری کودک خود و یا اینکه برای ارامش خود زمانی که کودک رفتار پرخاشگرانه از خود نشان می دهد به سرعت واکنش نشان می دهند و تمام خواسته های او را انجام می دهند اما زمانی که کودک در حالت عادی قرار دارد کم ترین میزان توجه را به او دارند از این رو کودکان برای جلب توجه و رسیدن به خواسته های خود در کوتاه ترین زمان ممکن از خشونت استفاده می کنند از این رو روانشناسان بر این باور هستند که بهترین واکنش در مقابل خشونت کودکان بی توجهی می باشد اما در مقابل توصیه می شود که والدین به رفتارهای مثبت کودک توجه بیشتری داشته باشند.

در چه سنی پرخاشگری کودک بیشتر می شود؟

طبق اظهار نظر روانشناسان، کودکان در سن ٥ سالگی اوج پرخاشگری خود را تجربه می کنند و ممکن است با دوست و یا اطرافیان خود سر کوچک ترین مسایل دعوا کنند که علت اصلی این امر را می توان در ترس کودک جستجو کرد چرا که کودکان در این سن با افزایش میزان ترس از دست دادن مواجه می شوند.

کدام دسته از کودکان پرخاشگر تر هستند

آنچه مسلم است وجود خشونت در والدین خود زمینه ساز بروز پرخاشگری در کودک می باشد چرا که کودک در شرایط نابسامانی رشد پیدا می کند و به طور طبیعی یاد می گیرد که

برای به دست آوردن هر چیزی از خشونت استفاده کند از این رو در جمع همسالان خود و یا به هنگام بازی برسر هر موضوعی دعوا می کند و حس می کند از این طریق تنها می تواند به خواسته های خود دست یابد.

روش های مقابله با خشونت کودکان:

بدیهی است برای کاهش میزان پرخاشگری در کودک می توان از روش های متعدد استفاده کرد تا به مرور زمان کودک این رفتار خود را فراموش کند و بتواند از طریق روش های صحیح با دیگران ارتباط برقرار کند چرا که ادامه داشتن این روند می تواند در روند رشد و تربیت کودک تاثیرات منفی را بر جای بگذارد.

٢٣

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

خانواده _ افزایش پرخاشگری در کودکان

کاهش زمان استفاده از تلویزیون و یا بازی های رایانه ای

امروزه متأسفانه بسیاری از بازی های رایانه ای و یا برنامه های کودک خشونت آمیز می باشد که به طور طبیعی کودک نیز تحت تاثیر آن قرار می گیرد و از آن الگو برداری می کند از این رو توصیه می شود برای کاهش میزان خشونت در کودکان،

والدین نظارت بیشتری بر فیلم ها و بازی های رایانه ای کودکان داشته باشند و به طور کلی اجازه دیدن هر گونه برنامه ای را ندهند و همچنین مدت زمان تماشای تلویزیون را نیز کمتر نمایند، چرا که برخی از رواشناسان کودک بر این باور هستند که تماشای بیش از اندازه کارتون و یا بازی های رایانه ای خود زمینه ساز بروز خشونت در میان کودکان است.

٢٤

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

شود همچنین منجر به افسردگی شود همچنین افزایش پرخاشگری با افزایش احساس ترس در کودک رابطه مستقیم و معنا داری دارد.

کدام دسته از کودکان بیشتر رفتار پرخاشگرانه دارند

بدیهی است عدم توجه و حل مشکل پرخاشگری در کودکان می تواند تبعات بسیار منفی را به دنبال داشته باشد تا جایی که برخی از روانشناسان کودک بر این باور هستند که ادامه داشتن پرخاشگری در کودک می تواند منجر به افسردگی و یا ازدیاد احساس ترس در وی شود چرا که باید به خاطر داشت که ادامه داشتن خشونت در کودکان موجب انزوا و یا طرد شدن وی از جمع هم سالان خود می شود که این مهم در دراز مدت می تواند منجر به افسردگی شود همچنین افزایش پرخاشگری با افزایش احساس ترس در کودک رابطه مستقیم و معنا داری دارد.

الهام صمد زاده

افزایش احساس مسـئولیت در کـودکـان

متأسفانه امروزه کودکان از کمترین میزان مسئولیت پذیری برخوردار هستند که این خود می تواند زمینه ساز بروز پرخاشگری در میان کودکان باشد چرا که کودک هیچ گاه در مقابل رفتارهایش خود را مسئول نمی داند و هر رفتاری که دوست داشته باشد از خود نشان می دهد. به عنوان مثال هر گاه رفتار پرخاشگرانه کودک منجر به آسیب رساندن به وسایل دیگران شود می توان کودک را مجبور کرد که یا آن را درست کند و یا اینکه با پس انداز خود آن را تهیه نماید و یا اینکه اگر رفتار مودبانه ای با فردی نداشته باشد باید کودک را مجبور به عذر خواهی کرد.

کنترل رفتار کودک در هر شرایط

به طور کلی باید در نظر داشت که طی هر شرایطی و

در هر موقعیتی باید با رفتارهای پرخاشگرانه کودک مقابله منطقی شود و همچنین از هر گونه برخورد فیزیکی کاملا اجتناب شود.

صحبت کردن با کودکان و یا خواندن کتاب های آموزنده می تواند یکی از موثرترین برخوردهای والدین در مقابل پرخاشگری کودک باشد.

پیامدهای منفی رفــتارهای پـرخـاشـگرانه در کودکان

بدیهی است عدم توجه و حل مشکل پرخاشگری در کودکان می تواند تبعات بسیار منفی را به دنبال داشته باشد تا جایی که برخی از روانشناسان کودک بر این باور هستند که ادامه داشتن پرخاشگری در کودک می تواند منجر به افسردگی و یا ازدیاد احساس ترس در وی شود چرا که باید به خاطر داشت که ادامه داشتن خشونت در کودکان موجب انزوا و یا طرد شدن وی از جمع هم سالان خود می شود که این مهم در دراز مدت می تواند منجر به افسردگی

٢٥

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

کودکانه _ مهراد کوچولو

مهراد کوچولو

پنجشنبه صبح بود که چشمای مهراد کوچولو باز شد، مهراد اونروز مدرسه نداشت. مامانش باید می رفت دکتر،آخه وقت دندانپزشکی داشت. پدرش هم باید می رفت سرکار؛ اونروز مهراد باید خونه تنها می موند و نمی ترسید. مهراد ٩سالش بود و همیشه دوست داشت تو کارهای خونه به پدرو مادرش کمک کنه و می گفت من دیگه بزرگ شدم می تونم هم کارهای خودم و انجام بدم و هم به شما کمک کنم، از اینکه کسی بخواد پسربچه خطابش کنه خیلی ناراحت می شد.

اونروز با کلی شجاعت به پدر و مادرش گفت که من میتونم خونه تنها بمونم خیالتون راحت باشه و میتونید به کارهاتون برسید، پدر و مادرش رفتند و مهراد تنها شد، داشت با خودش فکر می کرد که حالا چیکار کنم تا حوصله ام سر نره که رفت سمت اتاقش و مداد رنگی و دفتر نقاشیش رو از کیفش درآورد، شروع کرد به نقاشی کشیدن، در همین حال صدایی اومد مثل برخورد چیزی به پنجره، اولش ترسید اما نمیخواست نشون بده که ترسیده، اما چندبار دیگه هم صداها تکرار شد، صدای چی میتونست باشه!! پاشد همه ی برق های خونه را روشن کرد و نشست روی مبل جلو تلویزیون و شروع کرد به تماشا کردن کارتون تا

شاید حواسش پرت شه، نیم ساعت بعد رفت سمت آشپزخونه که از یخچال سیب برداره و بخوره که جلو در آشپزخونه بچه گنجشگی که خیلی خوشگل بود و دید، پنجره آشپزخونه باز بوده و گنجشک اومده بود تو خونه، بله اینجور که پیداست اون صداهای عجیب و غریب، صدای این گنجشک بوده، مهراد از پرنده ها خیلی میترسید همش به این فکر می کرد نکنه الان پرواز کنه و روی سرش بشینه.

دوید رفت سمت اتاقش و پتو و کشید روی سرش. ٥ دقیقه، ٠١ دقیقه، ٥١ دقیقه گذشت دید نمیشه اینجوری و با خودش گفت من که همیشه به خودم میگم از چیزی نمی ترسم چرا

باید از گنجشک به این کوچکی فرار کنم و زیر پتوم قایم بشم. اومد بیرون و آروم آروم رفت سمت آشپزخونه اما گنجشک نبود. اینور اونور و گشت اما نتونست پیداش کنه. اومد و نشست روی مبل که انگار یه چیزی داشت پاشو قلقلک میداد؛ بله... درست بود گنجشک کوچولو بود رفته بود زیر مبل و قایم شده بود، مهراد هم که داشت همینطور می خندید از نوک زدن گنجشک به پاش کم کم خوشش اومده بود دیگه نمی ترسید آروم بلندش کرد و شروع کرد به نوازش کردنش ... در همین حال صدایی اومد: جیک جیک جیک اِ بازم صدای پرنده می آمد.

٢٦

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

رفت سمت پنجره دید ٢ تا گنجشک لبه ی پنجره نشسته بودن و جیک جیک می کردن انگار چیزی گم کرده بودند. آره... انگار بچشون و گم کرده بودند. همون گنجشک بازیگوش ما، جوجه اونها بود. مهراد رفت نزدیک پنجره و دستش و باز کرد و گنجشک هم پرید لبه پنجره، کنار پدر و مادرش و با هم پرکشیدن و جیک جیک

کنان رفتند. مادرش از راه رسید و مهراد کل ماجرا را براش تعریف کرد، مادرش کلی مهراد و تحسین کرد که چه کار خوبی کرده و گنجشک را صحیح و سالم به خانوادش رسونده.

شب که داشت می خوابید خیلی خوشحال بود چون دیگه از پرنده ها نمی ترسید و دوستشون داشت . صبح با صدای جیک جیک گنجشک

ها از خواب بیدارشد و رفت کنار پنجره اتاقش و لبه پنجره چندتا گل زیبا و کوچک و دید.

زهرا مرشدلو

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

٢٧

سرگرمی _ پایتخت ها

پایتخت ها

تا باقی پولم را گرفتم همه ی مسافران داخل صندلی هایشان آرام گرفته بودند و دیگر فرصت چانه زدن با فروشنده ی بوفه ی ایستگاه را نداشتم که چرا آب آشامیدنی و یک بسته دستمال جیبی را اینقدر گران حساب می کند . با آخرین سرعت پاهایم به سمت سکو دویدم . مهماندار داشت درب سالن را می بست که مرا بیرون دید و با لبخند تمام منظورش را به من گفت و من با تکان دادن بلیت او را قانع کردم که درب را برایم باز کند و گفت : بروید و جاتون رو پیدا کنید.

خودم را از یکطرف سرزنش میکردم که چرا در لحظات آخر با یک اسکناس درشت به خرید چیزهای بیخودی رفتم و از سوی دیگر خوشحال بودم که از قطار جا نمانده ام و دارم به سمت اصل و نسب و پدر و مادرم میروم.

ترافیک تهران و گرمی هوا و مشغله های کاری و فکری حتی برای آنهایی که بچه ی پایتخت هستند خیلی سخت است ، چه رسد به من که از یک پایتخت کهن برای ده سال است به اینجا آمده ام و در این سالها خاطرات زیادی برای خودم ساخته ام . از فارغ التحصیلی دانشگاه و پیداکردن کار و ازدواج و پدر شدن . اما بدترین کابوسی که داشتم نیز از این پایتخت بود.

دو سال پیش برای خرید ماشین قسطی به یک کارگزاری مراجعه کردم و هر چه پس انداز داشتم را به آنها دادم ولی بعد از چند ماه هیچ خبری از ماشین نشد و دست آخر از اداره ی آگاهی برای طرح شکایت از شرکت دعوت شدم . چرا که آنها میلیاردها تومن پول بی زبان مردم را به بهانه پیش فروش ماشین خورده بودند . و قانون با وجود دستگیری عوامل اما نتوانسته بود رئیس شرکت را دستگیر کند . فردی به نام خسروی که همه دارایی های شرکت را با خود برده بود و هیچ آدرسی نداشت.

٢٨

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

آنچه که بیشتر آزارم میداد این بود که هیچ کس از افراد شرکت پولی برای پس دادن نداشتند و فقط نام خسروی را به زبان می آوردند .نگاهی دوباره به بلیت در دستم انداختم . شماره ی ٨١ . به کوپه مورد نظر رسیدم . یک مرد حدود شصت ساله که با دو جوان مشغول گپ زدن بود و یک سرباز لباس طوسی که هنوز قطار حرکت نکرده بود به خواب عمیقی رفته بود و یک مرد کت و شلواری و یک مرد چاق درشت اندام که ژاکت و شلوار ورزشی به تن داشت و یک کلاه بیس بالی بر سرش گذاشته بود و مشغول تخمه شکستن بود.

با اینکه از اردیبهشت سال گذشته این خط راه افتاده بود و قول داده بودند این قطار برقی شود اما هنوز بایست این کوپه های شش نفری را تا همدان تحمل کرد و چهار ساعت راه طولانی نباید باشد . اصولا انتظار وعده هایی که دوست دارید لمسش کنید خیلی دشوار است

و روبرو مرد چاق با لباس ورزشی ، شماره ی ٨١ بود.

با حرکت قطار در صندلی ام افتادم . مرد چاق کلاه بیس بالی اش را پایین تر کشید . هنوز به مشکلات خودم فکر میکردم و یادم افتاد که وقتی برای اولین بار به شرکت لیزینگ ماشین مراجعه نمودم چه قدر کارمندان زن جوان مرا تحویل گرفتند و شرایط خرید اقساطی یک خودروی ملی را چنان برایم شرح دادند که احساس میکردم از کارخانه مرسدس خرید خواهم کرد . اما در همان لحظه احساس میکردم یک چیز این شرکت درست نیست و با اصرار خواستم تا رئیس شرکت را ببینم و با کلی چانه زدن موفق شدم به اتاق جناب آقای خسروی برسم.

او یک مرد چاق و درشت اندام چهل و چند ساله می نمود که رنگ کت و شلوار آبی اش با رنگ پوست تیره اش

تنالیته ای از رنگ های آبی قهوه ای را به چشم نشان می داد و ساعت طلا و انگشتر درشت بر دست و دستهایی که پرگوشت بود ، دست مرا میفشرد و در مقابل اصرار و خواهش من بود که ماشینم را به موقع بدهند و این تنها پس انداز من است و... که تنها پس اندازم بود.

و حالا همان دستهای چاق در حال تخمه شکستن است . بعله، با همان ساعت رولکس طلایی و انگشتر درشت زمرد دار.

مرد چاق نقاب کلاهش را پایین تر کشید . فقط صدای حرکت چرخهای قطار را می شنیدم .صورتم را بطرف پنجره برگرداندم . سعی کردم در ذهن خود مرور کنم : در بازپرسی شعبه دوم دادسرای غرب تهران به من تاکید کردند خسروی فراری است و همه پولهای شرکت در دستان اوست .

اما خسروی اینجاست و با لباس ورزشی در حال تخمه شکستن است . انگار برایش آشنا هستم .یکی از همان لقمه های خامی بودم که نوش جان کرده ...

حالا چکار کنم ؟ به او حمله کنم و گلویش را فشار دهم ؟

خب طبیعی است که با قی مسافران به کمک او می آیند و مرا نگه میدارند و با چند سرفه از کوپه بیرون میرود و حتی ممکن است از قطار بیرون بپرد .

اصلا از کجا معلوم که همدستش داخل این کوپه نباشد ؟ همین مرد کت و شلواری و یا آن دو جوان و حتی مرد مسنی که با جوان ها خوش و بش می کند؟

درب کوپه باز شد و من با همین صدا از جایم پریدم و کیسه ی خریدی که بخاطرش داشتم از قطار جا می ماندم روی زمین افتاد. همه سکوت کرده بودند و به من نگاه میکردند . میهماندارسالن که درب را باز کرده بود پرسید :

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

٢٩

سرگرمی _ پایتخت ها

صدایی خفیف در مورد حضور من در آن کوپه غر می زدند .صدای قفل شدن حلقه های دستبند بر دستم ، این امید را به من داد که قرار نیست کشته شوم . کیسه ای روی سرم کشیدند و از روی کیسه فک و صورتم را نگه داشتند . صدایی از پشت سرم میگفت : همدستشه ! همونی که دیرتر رسید!

صدایی دیگر ادامه داد : داشت فرار میکرد.

من سعی داشتم به علامت منفی تقلایی از خودم نشان بدهم .اما مردانی که در کوپه بودند متوجه مقصود من نبودند. صدایی مسن تر دستور می داد : خب حالا برید برای سرو کیک و چایی ، بعدش وارد فاز بعدی عملیات می شیم.

دست از صورتم کشیده شد و دو سه نفری از کوپه خارج شدند . یک جسم سنگین روی صورتم که توی کیسه بود فشار آورد .

صدایی در گوشم نجوا کرد : سرو صدا نکن . داد نزن . چند دقیقه دیگه می ریم !

آرام سرم را به تایید تکان دادم صداهای نامفهومی از پشت بلندگوهایی که نمیدیدم به گوشم می رسید.

کسی چیزی میل داره براش بیارم ؟

همه شروع کردند به سفارش دادن و من به آرامی از کوپه خارج شدم .من در این تلاطم اضطراب پیدا شدن یک کلاهبردار ، در راهرو منتظر سالن دار ماندم . نمی توانستم زیاد از کوپه دور شوم چون امکان داشت خسروی قبل از همدان پیاده شود .باید سریعتر کاری به انجام برسانم . باید به یک نفر تلفن بکنم و بگویم . به پلیس اول بگویم و یا به همسرم ؟

گوشی ام را نگاه کردم آنتن نداشت.

به سختی می توانستم نفس بکشم . مهماندار سالن به سمتم آمد و پرسید : مساله ای پیش اومده؟

با سکوت من ادامه داد : بفرمایید داخل براتون کیک و چایی بیارم .

وای خدای من این چه مهماندار با ادبی است و انگار خیلی از شغلش راضی است که می خواهد در این چند ساعت از ما پذیرایی کند. هنوز او داشت به من نگاه میکرد.

گفتم : اینجا پلیس هم داره ؟

سالن دار سریع رنگ از رخسارش پرید . هیچوقت فکر نمیکردم همدست خسروی یک سالن دار است ! انگار که داخل یک فیلم جنایی فرو رفته بودم .

همیشه فکر میکردم عروسی فرزندم و بچه های او را می بینم . آیا باید زنده بمانم ؟ بهر حال خسروی که چند ده میلیارد به جیب زده حتما» آدم هم می کشد.

ناخود آگاه قدمی به عقب برداشتم تا فرار کنم اما تا برگشتم مرد دیگری دست بر دهان من گذاشت و با اجرای یک تکنیک مرا روی زمین خواباند و با کمک میهماندار مرا به داخل یک کوپه ی دیگر بردند . صورتم کف کوپه بود و فقط چند جفت کفش میدیدم .همه با

٣٠

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

خیالم راحت بود که پلیس اینجاست و خسروی در چنگال عدالت خواهد افتاد . اما من چه ؟؟

شمرده و بلند گفتم : من خودم از خسروی شاکی ام . زندگی منو برده.

هشدار هیس تنها جواب من بود . من با صدایی آرام ادامه دادم : من شناختمش . اومدم بیرون پلیس خبر کنم که همکاراتون منو آوردن اینجا...

صدای چند شلیک و خروج افراد داخل کوپه و سرو صدایی که نمیفهمیدم از کجاست ، مرا دستپاچه کرده بود.

ولی از فریادهایی خسروی می شد حدس زد عملیات کیک و چایی جواب داده . سعی کردم روی دو زانویم بنشینم و به سمت درب کوپه برگردم.

تمام درد های تنم چون کرختی صندلی ماساژ شده بود .چشمانم را زیر کیسه باز تر میکردم تا از نوری که می بینم بتوانم رد شدن خسروی را از مقابلم حس کنم و فریاد بزنم : ...

تمام نوری که میدیم با ایستادن خسروی مقابلم تبدیل به ظلمت شد . ماموران به او نهیب زدند و دوباره حرکت کرد و نور آمد. نور زیاد که نمی توانستم ببینم.

فرمانده ی مامور ها کیسه را از سرم برداشت و با لهجه همدانی ادامه داد : خب بیا با هم یه گپ بزنیم همشهری بگو اینجا چجوری شد آمدی ؟

جواد هادی پور

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

٣١

سلامت _ فواید و تاثیرات مفید کوهنوردی

فواید و تاثیرات مفید کوهنوردی برای بدن انسان

در این بخش می خواهیم در مورد فواید و سودمندی های کوهنوردی صحبت کنیم و بگوییم که کوهنوردی چه تاثیرات مثبت و مفیدی برای بدن انسان دارد. همچنین توصیه های ایمنی جهت کوهنوردی را خدمت شما عرض می کنیم. اگر می خواهید با وسایل مورد نیاز برای کوهنوردی نیز آشنا شوید به صورت کامل به شما خواهیم گفت.

کوهنوردی یکی از ورزشها یا از جمله تفریحات است. برای برخی نیز کوهنوردی به عنوان شغل اصلی یا بخش الزامی شغل اصلی است. کوهنوردی میتواند به صورت راهپیمایی، کوه روی، کوهپیمایی و صعود به قلل مختلف و یا صخرهنوردی انجام گیرد.

کشور ایران با داشتن کوه های سر به فلک کشیده از استعدادهای خدادادی برای ورزش کوهنوردی برخوردار است.

امروزه ورزش کوهنوردی به عنوان یک ورزش رسمی مورد توجه جوانان است اما هنگام کوهنوردی همیشه خطر در کمین است.

برای این که کوهنوردان و سایر اقشار مختلف مردم که برای استفاده از هوای پاک کوهستان به این مناطق عزیمت می کنند صعود خوب و موفق داشته باشند لازم است توصیه های ایمنی زیر را رعایت کنند:

١.به خاطر داشته باشید کوهنوردی با پیاده روی و تپه نوردی تفاوت داشته و صرفا یک تفریح نیست بلکه یک ورزش کاملا جدی و تکنیکی ولی توام با تفریح است.

٢. وسایل و تجهیزات و البسه مناسب و استاندارد که متکی به سال ها تجربه عملی طراحی شده اند تهیه کنید و کاربرد صحیح و فنی آن ها را فرا گیرید.

٣. هیچ گاه تنها اقدام به انجام این ورزش نکنید و همیشه به طور گروهی اقدام به کوهنوردی کنید کمتر کسی است که در زمان کوهنوردی به نحوی احتیاج به کمک پیدا نکند.

٤. اصول کوهنوردی را از پایه فراگیرید و همیشه با راهنمایی و ارشاد یک مربی یا کوهنورد اقدام کنید.

٣٢

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

برای صعود مؤثر به کوهها نیاز به ابزارهای متفاوتی است. البته در هر صعود بسته به نوع صعود، منطقه مورد نظر، زمان و فصل اجرای برنامه ممکن است ابزار و تجهیزات متفاوتی مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از این وسایل کوهنوردی عبارتاند از:

١. کفش مخصوص کوه

٢. کاپشن گورتکس

٣. کاپشن پلار

٤. کوله پشتی

٥. باتوم کوهنوردی

٦. دستکش

٧. کلاه مناسب فصل

٨. بادگیر

٩. جوراب کلفت

٠١. کیسه خواب

١١. فلاسک چای

٢١. بطری آب

٣١. وسایل شخصی مانند قاشق و چنگال

٤١. چراغ قوه

٥١. عموماً برای کوهنوردی یا فتح قلهای به راهنما نیاز است.

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

٣٣

سلامت _ فواید و تاثیرات مفید کوهنوردی

فواید کوهنوردی

کوهنوردی فواید زیادی دارد که اکنون به چند مورد اشاره می شود:

١. تاثیر کوه نوردی در باز شدن مویرگهای بدن :

مویرگهای بدن در شرایط عادی و در موقع استراحت به مقدار ٥١٪ ظرفیت خودشان باز و فعال هستند ولی در حین کوه نوردی مویرگها ٥٩٪ فعال می شوند ، چون اکسیژن و غذای مورد نیاز بدن از طریق مویرگها به نقاط مختلف بدن می رسد لذا با باز شدن و فعال تر شدن مویرگها ، مواد غذایی و اکسیژن با سرعت بیشترو کیفیت سودمند تر به مغز و عضلات و احشای داخلی بدن می رسد.

٢. تاثیر کوه نوردی در جلوگیری از بیماریهای قند خون ( دیابت ) :

در موقع کوه نوردی ، متابولیسم ( سوخت و ساز ) مواد شناور در خون مانند قند ، کلسترول ، پروتئین ها و اسید اوریک به بهترین وجه صورت می گیرد و در نتیجه سوخت و ساز کامل خون از ابتلا به بیماری قند نیز جلوگیری می کند.

٣٤

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

هدف از کوهنوردی چیست؟

١. دور بودن از چشم مردم و رفاقت به جای رقابت

٢. ورزش کوهنوردی به صورت اصیل آن همیشه به دور از چشم تماشاگران و تشویق آنها بوده است.

٣. هیچوقت در پایان کوهنوردی دست یکی را بالا و دیگری را پایین نمیبرند. پس جایی برای خودنمایی نمیماند.

٤. در این ورزش کسی پای دیگری را قلم نمیکند، تنه نمیزند.

٥. اینجا بدون داور و سوت و زنگ، هیچکس خطا نمیکند و همه به یکدیگر خسته نباشید میگویند.

٦. بدون هیچ دیدار و آشنایی قبلی همه با هم رفیقاند و سر سفره یکدیگر مینشینند.

٧. کمک به در راهماندگان و سرمازدگان، اصلی پذیرفته شده است.

٨. نشان دادن راه و هشدار دادن خطر یک عادت است.

٩. به کسی که هیچگاه او را ندیدهای و شاید در آینده هم هیچگاه او را نبینی کمک میکنی چرا که کوه چنین ایجاب میکند.

٣. تاثیر کوه نوردی در از بین رفتن چربی بدن :

در موقع فعالیت ورزشی و بخصوص در کوه نوردی ، کالری مورد نیاز بدن به ٣ برابر افزایش پیدا می کند. بدن برای تامین کالری مورد نیاز خود به اجبار چربی های ذخیره شده را می سوزاند و به مصرف می رساند ، از طرفی در موقع فعالیت ورزشی ، انسان به شدت عرق می کند و مقداری از چربی های زیر پوست در اثر تعریق شسته و دفع می شوند.

٤. تاثیر کوه نوردی در زیاد شدن میزان خون در عضلات :

در موقع کوه نوردی مقدار خون موجود در عضلات بدن ٠٢ برابر افزایش پیدا می کند و پر خون شدن عضلات باعث می شود که غذای بیشتری به عضلات برسد و عضلات قوی تر بشوند.

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

٣٥

سلامت _ خاکشیر

خاکشیر

خاکشیر یا خاکشی یا شفترک یا خاکشور یا خاکژی گیاهی است از تیره صلیبیان به ارتفاع ٠٢ سانتیمتر الی یک متر که به طور خودرو در باغها و صحراها میروید. دارای برگهایی با بریدگی زیاد و گلهای زرد روشن از تیره شببو میباشد. از نظر تنوع دو نوع دارد؛ یکی تلخ که دانههای آن ریز و رنگهایش مایل به سرخی است و گونه دیگر شیرین که دانههای آن بزرگتر بوده و رنگش سرخ تیره میباشد. هر دو نوع گیاه یاد شده در اغلب نواحی ایران مخصوصاً دامنههای جبل البرز و در بیابانها رشد میکند.

خواص کلی و درمانی خاکشیر

١.زخمها و جراحات را التیام میبخشد.

٢.در رفع اسهال روده و خونی و از بین بردن ترشحات زنانه و آب آوردن نسوج میتوان استفاده کرد.

٣.دانههای خاکشیر اندکی ضدعفونی کننده، ضد کرم و تب بر هستند.

٤.ملین و خنک کننده با آب سرد است.

٥.بذر آن بر میزان شهوت و میل جنسی میافزاید و اشتها را باز میکند.

٦.تنظیم کننده دستگاه گوارشی بوده و ابتلاء معده را به

بیماریها مرتفع میسازد.

٧.خوردن آن سبب نیکویی رنگ و رخسار میگردد. در این صورت خاکشیر را با دو برابر وزن آن، شکر مخلوط کنید و تا ده روز بخورید.

٨.گرفتگی ادرار را برطرف میسازد و فربهکننده است.

٩.دل مالش و دل ضعفه را از بین میبرد.

٣٦

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

خاکشیر و درمان کبد چرب

خاکشیر یکی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان و پاکسازی کبد چرباست، برای این منظور بایستی خاکشیر را با ترنجبین مخلوط کنید. ترکیب خاکشیر با ترنجبین به خصوص در درمان سودا و بلغم تأثیر به سزایی دارد. هم چنین این ترکیب، بهترین نرم کننده مزاج های خشک (صفرا و سودا) میباشد. یعنی رطوبت دهنده به بدن هستند.

همچنین خاکشیر با آب پنیر (ماء الجبن)، دارویی ضد سودا و ضد صفرا است و مفتح قوی کبد به خصوص بازکننده مسیرهای کبدی به خصوص سودا می باشد.استفاده از انواع بذرهای ملین مانند خاکشیر، اسفرزه، بارهنگ، تخم ریحان، تخم شربتی، بالنگو، شیر خشت و ترنجبین نیز برای پاکسازی

سموم کبدی مفید است.

ذکر این نکته ضروری است که به طورکلی استفاده از داروهای گیاهی بایستی با تجویز پزشک باشد و در مورد پاکسازی کبد با خاکشیر و ترنجبین به خصوص برای صفراوی مزاجها بایستی با احتیاط مصرف شود، این ترکیب از دو ماده با طبیعت گرم و تر تشکیل شده و چون کبد را سریع پاکسازی میکند، در غلبه با گرمی یک بیرون ریزی ایجاد میکند که یک بیمار صفراوی نمی تواند این حالت را تحمل کند.

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

٣٧

اجتماعی _ بحران آب در ایران

بحران آب در ایران

مناطقی مانند آذربایجان، لرستان، کردستان و شمال ایران با هجوم جمعیتی مواجه می شوند. تهران نیز به لحاظ پایتخت بودن، یکی از مقاصد اصلی مهاجرت خواهد بود و این در حالی است که نه تهران و نه سایر مناطق مهاجرپذیر، برای پذیرش این حجم انبوه از جمعیت، آمادگی های زیربنایی را ندارند و حتی در تأمین آب اهالی فعلی خودشان هم دچار مضیقه اند. با افزایش بهمن وار مهاجران تشنه و بیکار شده ، «تنش سکونتگاه» و «تشدید بحران بیکاری»، جای خود را به «درگیری بر سر منابع آبی» می دهد. همزمان بحران های زیست محیطی تشدید می شود و ریزگردها و طوفان های نمک، پهنه وسیع تری از کشور را درمینوردد؛ فرو نشست زمین به امری فراگیر تبدیل می شود و با از بین رفتن سطح پوشش گیاهی در بسیاری از مناطق، بارندگی های گاه و بیگاه، تبدیل به سیل می شوند.

ایران هم اکنون در حال تجربه مشکلات جدی آب است. خشکسالیهای مکرر توأم با برداشت بیش از حد آبهای سطحی و زیرزمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساختهای هیدرولیکی و چاههای عمیق، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رساندهاست. از نشانههای این وضعیت خشک شدن دریاچهها، رودخانهها و تالابها، کاهش سطح آبهای زیرزمینی، فرونشست زمین، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک،بیابانزایی و طوفانهای گرد و غبار بیشتر است.در آیندهای نزدیک، بسیاری از شهرهای ایران شاهد ایستگاههای فروش آب تصفیه شده چاهها خواهند بود. احتمالاً اصفهان بزرگترین شهری است که در ابتدای صف این وضعیت قرار دارد.

طبق اطلاعات منتشر شده در سال آبی جاری تنها ۳ استان ایران، شاهد نزولات آسمانی بالاتر

از میانگین درازمدت داشتهاند (آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل). بقیه استانها درگیر دامنهای از کم آبی و بی آبی هستند و حجم آب برخی سدها ٠٩ درصد کاهش داشته است.

در آینده ای نزدیک، بسیاری از شهرهای ایران، شاهد ایستگاه های فروش آب تصفیه شده چاه ها خواهند بود. احتمالاً اصفهان بزرگ ترین شهری است که در ابتدای صف این وضعیت قرار دارد؛ پیش تر در قم نیز شاهد ایستگاه های فروش آب بودیم ولی نه به خاطر کمبود آب که به دلیل طعم شور آب شهری.

با تشدید بحران و رسیدن از کم آبی به بی آبی، درگیری های انتقال آب، سالبه به انتفاء موضوع می شود و بزرگ ترین مهاجرت های درون سرزمینی شکل می گیرد. بدین سان، مناطق مرکزی ایران رفته رفته از جمعیت خالی می شوند و ساکنان آن به حداقل ممکن می رسد. در مقابل،

٣٨

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

اتحاد ملی آسیب دیده، انبوه جمعیت کشاورز و کارگری که بیکار شده اند، کمبود سرزمین های مناسب برای سکونت مردمان مناطق بی آب، تقابل های فرهنگی ناشی از مهاجرت های سریع و گسترده، کاهش تولیدات کشاورزی و دامی، تشدید بحران های زیست محیطی، ناامیدی عمومی و بدبینی ناشی از بحران آب به حکومت و ناآرامی های ناشی از آن، کشور را در برابر خطرات فرامرزی نیز تضعیف می کند و این می تواند در نهایت استقلال ملی را نیز تحت الشعاع قرار دهد. بی تردید مهم ترین، حیاتی ترین و راهبردی ترین مسأله ایران معاصر «آب» است ولی گویا نه مردم آن را

جدی گرفته اند و نه مسئولان؛ این بی توجهی همگانی، نگرانی درباره آب و آینده ایران را صد چندان می کند.

ایران در حالی با سرعت دلهرهآوری به سمت فروپاشی ناشی از بی آبی می رود که راه های علمی و تجربه شده بین المللی برای جلوگیری از رسیدن به وضعیت وحشتناک پیش گفته، وجود دارد و اگر مردم و مسئولان، کمی درایت و میهن دوستی به خرج دهند، می توانند از همین امروز روند کندسازی و توقف ماشین فاجعه - که صدای بوق آن می آید - را آغاز کنند؛ به سرزمین مادری رحم کنیم و به خودمان و به فرزندان مان.

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

٣٩

اجتماعی _ علل بیکاری در ایران

علل بیکاری در ایران

شاید میتوان گفت ارائه مجوزهای غلط که همچنان به وفور دیده می شود برای واردات کالا و همچنین قاچاق بی رویه از مهم ترین دلایل بیکاری جوانان شمرده میشود. با واردات بی رویه و حمایت نکردن از تولیدات داخلی و حمایت نکردن بانک ها برای پرداخت تسهیلات با سود کم ویا نگرفتن مالیات از کارگاه های کوچک زمینه فلج شدن اقتصاد کشور فراهم می شود.

یکی از سیاست های غلط ادوار پیشین بی توجهی به طرح های کوچک و کارآفرین بوده است، به طوری که حجم بالایی از بودجه صرف سرمایه گذاری در صنایع بزرگ مثل پتروشیمی، فولاد، نظامی و غیره میشود و نتیجه ای به جز بالا رفتن آمار بیکاری چیزی در پی ندارد.

یکی دیگر از سیاست های غلط سوق دادن جوانان جویای کار به سمت دانشگاه ها بوده است تا مقداری از این شتاب برای پیدا کردن کار مناسب کاسته شود که به دلیل ضعف سطح آموزشی و همراه نبودن دانشگاه ها و صنایع امروزه هزاران هزار جوان تحصیل کرده بیکار نتیجه این سیاست ها شده است.

متکی بودن ایران به دیگر کشور ها برای مواد اولیه و وجود

تحریم ها از دیگر عواملی است که رکود و بیکاری را در جامعه امروزی تشدید کرده است. همچنین رشد روز افزون جمعیت ، بدون اینکه فرصت شغلی ایجاد شود، سالانه بر تعداد بیکاران می افزاید. عواملی مانند نوسانات نرخ ارز، تهدیدات خارجی و نرخ تورم نیز می تواند بی ثباتی تجارت داخلی و خارجی را فراهم کند که تاثیرات زیادی به طور مستقیم و غیر مستقیم بر بحران بیکاری دارد.

به طو کلی ما برای عبور از بحران بیکاری باید از دومنظر به

اشتغال توجه کنیم؛ اول اینکه اشتغال موجود حفظ گردد و دوم اشتغال جدید ایجاد شود.

به دلیل نبود ثبات لازم در بازار کار، شاغلان با خطراتی مواجه هستند و برای برخورد با این خطرات اجبارا به شغل های دیگر جذب شده و پدیده چند شغلی ایجاد می شود . برای جلوگیری از این اتفاق باید شرایطی حاکم شود تا شغل موجود حفظ شود و با ارتقای سطح درآمد و اضافه کاری فرد شاغل را راضی نگه داشت تا نخواهد سهم جذب شغل دیگران را برای خود انتخاب کند.

٤٠

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

عـلـل بــیــکاری ازدیـد جامـعـهشـنـاس

بیکاری یکی از آسیبهای جدی در جامعه به شمار میرود که تبعات ناگواری در پی دارد و ریشه بسیاری از ناهنجاریها در بیکاری نهفته است.

بیکاری زائیده عوامل مختلفی در جامعه است که باید مسئولان و حتی مردم در جامعه در جهت از میان بردن بیکاری سهیم باشند تا شاهد کاهش ناهنجاریهای موجود باشیم. یکی از عوامل مهم، فقدان مدیریت منابع انسانی است به طوری که بیتوجهی به جایگاه نیروی انسانی در چرخههای صنعت و تولید و خدمت رسانی موجب میشود ظرفیتهای انسانی بدون هیچگونه مدیریتی مورد بیتوجهی قرار بگیرند.

نداشتن مهارتهای لازم برای اشتغال از مهمترین عوامل

بیکاری است تا جایی که نیروی انسانی بدون پشتوانههای لازم در کسب مهارتها، انگیزهای برای کار ندارد و ترجیح میدهد مصائب و مشکلات بیکاری را تحمل کند.

در خصوص عوامل افزایش بیکاری لازم به ذکر است یکی از دغدغههای موجود، توقعات بالای جوانان از زندگی است و گاه میخواهند راه هزار ساله را یک شبه بپیمایند و چون توقع بالایی دارند تن به هر شغل و کاری نمیدهند.

واینکه عدم تطبیق میان تحصیلات و نیازهای جامعه در اشتغال از دیگر عوامل مهم در بیکاری است به طوری که بسیاری از جوانان با داشتن تحصیلات عالی و عدم تطابق میان نیازهای جامعه بیکار میمانند چرا که با تحصیلات و آموختههای خود حاضر به کار در هر شغل و منصبی نیستند و

این امر بیکاری در جامعه را تشدید میکند.

پرت سرمایههای موجود را میتوان یکی از عوامل مهم دیگر برشمرد و جهت ندادن به سرمایههای مردم و یا خوابانیدن سرمایهها در بانکها بدون توجه به کارآفرینی و اشتغالزایی در جامعه به افزایش بیکاری دامن میزند، در صورتی که میتوان در قالب شرکتهای تعاونی بسترهای لازم جهت اشتغال را فراهم کرد و سرمایهها را در مسیری مشخص به کار برد.

یکی دیگر از آسیبهای مهم افزایش بیکاری در جامعه، نبود فرهنگ کار و تلاش است. در بسیاری از کشورهای پیشرفته آموزشهایی را در خصوص کار و کارآفرینی در مدارس و از دوران کودکی ارائه میدهند و کار مقولهای ارزشمند در این جوامع به شمار میرود و بیکاری به شدت مذموم است.

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

٤١

اجتماعی _ علل بیکاری در ایران

در اسلام منابع ارزشمندی در مذمت بیکاری و اهمیت کار در زندگی و تامین معیشت وجود دارد اما هنوز نتوانستهایم آثار مهم کار در زندگی از منظر دین را به خوبی در جامعه تبیین کنیم.

میتوان درخصوص برخی از آسیبهای روانی و روحی در گسترش بیکاری در جامعه گفت افسردگی، بیماریهای روحی، احساس پوچی و نداشتن انگیزه در زندگی موجب میشود جوانان علاقهای برای کار نداشته باشند. بیکاری ممکن است حتی افراد را به سمت اعتیاد سوق دهد که خانوادهها باید در این زمینه هوشیارانه عمل کنند.

وجود برخی از قوانین در استخدام ممکن است انگیزه کار را بگیرد. برای نمونه ممکن است برخی از افراد دارای سوء سابقه در گذشته باشند اما با گذشت سالها و حتی تغییر نگرش و روش در زندگی اصلاح شده باشند اما با موانعی در ارتباط با اشتغال مواجه باشند که دراین زمینه لازم است طبق شرایط فعلی صلاحیتها مورد ارزیابی قرار گیرد.

راهکار

برای عبور از بحران بیکاری کارشناسان راهکارهای جامعی ارائه کرده اند که می توان با برنامه ریزی و تکیه بر استعداد کشور برای اشتغال و رونق این راهکار ها را به مرحله اجرا در آورد.

تغییر در نظام آموزش؛ تعلیم نیروی انسانی مجرب و کارآمد متناسب با احتیاجات بازار کار و تدوین سامانه آموزشی برای نوجوانان برای یک برنامه ریزی بلند مدت.

افزایش ساخت مسکن سبب ایجاد مشاغل متنوعی می باشد. هم میتوان رکود بخش مسکن را کنترل کرد و هم کارگاه ها و کارخانجات بسیاری از آن بهره مند می شوند.

کنترل مهاجرت از کشور های همسایه و جایگزینی نیروی کار داخلی به جای نیروی کار خارجی؛ این مهاجرت ها ظرفیتهای شغلی موجود را پر میکنند و لازم است طرح بازگشت اتباع غیرقانونی ادامه پیدا کند و نیروی کار داخلی به نیروی کار خارجی ارجحیت داشته باشد.

٤٢

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

درصنعت گردشگری نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و جاذبه های گردشگری هر استان می توان از این طریق باعث ایجاد شغل های جدید در جامعه شد.

جلوگیری از قاچاق و شفاف سازی آمار واردات و همچنین خرید کالای ایرانی؛این امر سبب اشتغال زایی و جلوگیری از ورشکستگی کارخانجات داخلی می شود.

حمایت از کارآفرینان و کارآفرینی و توجه به صنایع کوچک؛ لازمهی اجرای طرح بنگاههای کوچک و زودبازده ایجاد شرایط و بستر مناسب برای فعالیت این بنگاههاست. یعنی با تصویب قوانین مناسب برای این بنگاهها، شرایط ورود بنگاههای کوچک به بازار فراهم میشود. همچنین با کاهش هزینه و مالیات وزمان اخذ مجوز و شروع کار، موانع پیش روی سرمایهگذار برای ایجاد بنگاه کوچک را از بین میبرد.

تغییر نگرش در سیاست تامین اجتماعی؛ بسیاری از بازنشستگان به دلیل کافی نبودن حقوق دوباره وارد بازار کار میشوند و این امر بسیاری از فرصتهای شغلی جوانان را از بین میرود. ایجاد شرایط مناسب و حقوق کافی برای بازنشستگان باعث دور ماندن این گروه از بازار کار و شاغل شدن هر چه بیشتر جوانان میشود.

با توجه به موارد ذکر شده، توصیه می شود دولت به این اصل توجه داشته باشد که قبل از تدوین سیاست جدید برای بیکاری ابتدا نیازهای بازار را بر اساس جوامع مختلف شناسایی کند. به طور مثال برای هر استان با توجه به شرایط جغرافیایی و میزان بیکاری یک سیاست و برای جامعه زنان و یا افراد تحصیل کرده یک سیاست اتخاذ کند که به واسطه این سیاست گذاری صحیح با برنامه ریزی مدون شاهد کاهش نرخ بیکاری در جامعه باشیم.

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

٤٣

سلامت _ ماسک آناناس

ماسک های زیبایـی

ماسک های زیبایی ماسک ها موادی هستند که معمولاً از محصولات طبیعی تهیه می شوند و برای پاکیزه کردن، خروج مواد زائد از منافذ پوستی، نرم کردن و لطیف کردن پوست ، به کار می روند. هر ماسک را باید به مدت بیست تا سی دقیقه بر روی پوست قرار داد و سپس آن را به وسیله شستوی کامل با آب پاک کرد.

می توان به جای شستشو با آب، ماسک را به وسیله پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست پاک کرد. جهت نرم کردن دست های خشن و تیره می توان از مخلوط آب پرتقال و عسل استفاده کرد.

ماسک آناناس

ماسک آناناس این میوه تأثیر جالبی بر جوش های غرور به ویژه گلوله های چربی زیر پوستی (جوش های کیستیک) دارد. برای تهیه ماسک آناناس کافی است که یک آناناس رسیده را پوست بکنید و در مخلوط کن بریزید تا به صورت مخلوط غلیظی در بیاید. سپس به اندازه وزن آن به آن الکل میوه ( الکل اتیلیک ) بیفزایید و یک لیوان روغن آفتابگردان به مخلوط حاصل اضافه کنید. حال می توانید روزی یک بار، هر بار بیست تا سی دقیقه ، این مخلوط را به صورت ماسک بر روی صورت خود قرار دهید و سپس آن را با آب سرد بشویید.

٤٤

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

شهرمجازی زودباش . شماره سه . شهریور ١٣٩٧

٤٥

طرح های برگزیده

طراح : هادی بابایـی

سید سجاد میرزایـی

نگار حقابیان

سبحان هریـوندی

ودود یاری زاده

پرنیان کریمی