شهر مجازی

زودباش

صاحب امتیاز: شرکت پیشرو نو آوران کاوش

مدیر مسئول: مهری اکبری فرامند

سر دبیر: مریم ابرقوئی

امور هنری و گرافیکی: سارا یوسفی

طراحی و تصویرسازی: سارا یوسفی

روابط عمومی و بازاریابی: امیر حسین صعودی

مسئول سازمان آگهی ها: مهری اکبری فرامند

نویسندگان این شماره: ثمراکبری ، مریم ابرقوئی

ارتباط با تحریریه : magazine@zoodbashcity.com

توزیع تهران و شهرستان

زمینه انتشار: فرهنگی - اجتماعی

ترتیب انتشار: ماهنامه

تعداد صفحات: ٦٨

قیمت: ٥٠٠٠ تومان

تاریخ انتشار: مهر ٩٧

نشانی دفتر مرکزی: خیابان شریعتی، سه راه طالقانی، بالاتر از بیمارستان پاسارگاد، پلاک ١٤٠، طبقه ٤ واحد ٨

تلفن: ٠٢١٨٦٠٣٧٢٠٤

نام چاپخانه: چاپ والا

نشانی چاپخانه: تهران، خیابان پانزده خرداد، کوچه شهید بادامچی، پلاک ١٩

تلفن چاپخانه: ٠٢١٥٥٥٧٠٦٦٢

دلنوشتـه

بوی ماه مهر

٤

سیر و سفر

همدان

٦

خانواده

آشپزی

١٢

خانواده

اوقات فراغت

١٤

خانواده

١٨

گرایش به خیانت

خانواده

٢٢

تغذیه مخصوص مدرسه

کودکانه

کاردستی

٢٦

موفقیت

زن موفق ، انوشه انصاری

٢٨

سلامت

ایدز

٣٠

بهتر است بدانید

درسهایـی از آواز پرندگان برای توان تکلم انسان

٣٢

بهتر است بدانید

٣٦

محرم

سلامت

تاریخچه هندوانه

٤٤

سلامت

لیمو ترش

٤٨

زیبایـی

ماسک خیار

٥٢

زیبایـی

٥٤

زیبایی ناخن ها

ورزش

٥٦

تاریخچه شنا

رسانه ی هنر

گلیم و منبت کاری چوب

٦١

رسانه ی هنر

تئاتر خیابانی

٦٤

سرگرمی

طالع بینی

٦٦

بوی ما مهر

باز آمد بوی ماه مدرسه

بوی ماه مهر، ماهِ مهربان

از میان کوچه های خستگی

باز می بینم ز شوق بچه ها

زنگ تفریح و هیاهوی نشاط

باز هم بوی باغ را خواهم شنید

روز اول لاله ای خواهم کشید

باز آمد بوی ماه مدرسه

بوی بازیهای راه مدرسه

بوی خورشید پگاهِ مدرسه

میگریزم در پناه مدرسه

اشتیاقی در نگاهِ مدرسه

خندههای قاه قاه مدرسه

از سرود صبحگاه مدرسه

سرخ بر تخته سیاه مدرسه

بوی بازیهای راه مدرسه

٤

شهرمجازی زودباش

شماره چهار . مهر١٣٩٧

یادمان های تاریخی شهر همدان

آرامگاه بوعلی

طرح و نقشه گنبد آرامگاه بوعلی با توجه به سبک معماری قرنی که حکیم در آن می زیسته و از روی قدیمیترین بنای تاریخ در عصر اسلام در ایران یعنی بنای معظم گنبد قابوس که یکی از شاهکارهای معماری به شمار میرود اقتباس شده است، اما به جای ٠١ ترک در اینجا ٢١ ترک منظور شده است و بیانگر ٢١ رشته علوم و دانشهای عصر ابن سینا است که این دانشمند بزرگ در آنها تبحر داشته است. در بالای دیوارهای داخلی محوطه آرامگاه، ٠٢ قصیده معروف عینبه که از آثار شیوای ابن سینا در حکمت و فلسفه است روی چهل لوح سنگ مرمر به خط ثلث مرقوم است.

آرامگاه باباطاهر

بنای اصلی آرامگاه در مربعی به ابعاد ٠١ در ٠١ مترمربع است که از مجموع منشورهایی تشکیل شده که دارای مدخلهای ورودی و منفذهای نور است و با کلافهای بتونی داخلی استحکام و دوام آن کاملاً تأمین شده است. بیست و چهار دو بیتی از سرودههای بابا طاهر روی بیست و چهار قطعه سنگ مرمر در قسمت پائین اطراف داخلی جایگاه نصب شده است.

٦

كاخ هگمتانه

كاخ هگمتانه در شهر همدان فعلی و شهر هگمتانه قدیمی قرار دارد و بنا به روایت های تاریخی درقرن هشتم پیش از میلاد ساخته شده است. این كاخ در دوران اقتدار نظام سیاسی سلسله مادها , پس از تشكیل دولت مركزی و تسخیر دولت آشور , درسال ٦١٤ پیش از میلاد توسط كیاكسار مادی و باهمدستی نابو پولاسار بابلی بنا نهاده شد. در تزیین و ساخت آن از غنایم جنگی بدست آمده از فتح نینوا استفاده شده است . تاكنون آثار متعددی در جریان كاوشهای باستان شناسی از محوطه و پیرامون این بنا كشف شده است.

قبر اسكندر

این مقبره در شهر همدان و در خیابان نظر بیك نزدیك تپه هگمتانه واقع شده است . در مورد صاحب قبر نظراتی ابراز شده است . گروهی او را پیر و مرشد و گروهی دیگر اسكندر مقدونی می دانند.برخی نیز قبر را متعلق به سردار اسكندر مقدونی (هفایستون ) میدانند كه در همدان كشته شد. طبق گفته اهالی محل در این مکان سنگ قبری نیز وجود داشته ولی متاسفانه توسط افراد سودجو به سرقت رفته است.

سیر و سفر

شهر همدان

تله کابین گنجنامه

مجموعه تفریحی،توریستی و ورزشی تله کابین گنجنامه همدان در میدان گنجنامه و در ۵ کیلومتری شهر همدان و در مجاورت کتیبههای کهن و آبشار گنجنامه واقع شده است. آب و هوای مطبوع کوهستان، دره فرح بخش الوند و چشم انداز زیبای دشت میشان جذابیتی را پدید آورده که گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می نماید. این پروژه، تحولی عظیم در گردشگری ایران است که تمامی امکانات یک گردشگر، اعم از تفریحی، ورزشی، اقامتی و حتی آموزشی را فراهم می کند. امکانات خاص هیجان انگیز ورزشی نظیر سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرول، دیواره سنگ نوردی، پیست تریال، تعادل هوایی(رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه سواری و به همراه امکانات و خدمات ویژه تفریحی شامل خط تله کابین، کافی شاپ و رستورانهای متنوع، شهربازی سرپوشیده، باغ گیاهان و پارکینگهای روباز و سر پوشیده قابلیت حضور گردشگران را در بهترین شکل فراهم نموده است.

٨

تپه مصلی

در منطقة شرق شهر همدان ، تپه ای قرار دارد که به تپه مصلی معروف می باشد . ابعاد این تپه٠٠٦ در٠٠٤ متر میباشد .و با میدان امام خمینی فاصله چندان زیادی ندارد . به طوری كه از بالای آن می توان تمامی شهر همدان را به خوبی مشاهده نمود . با توجه به نام تپه، به احتمال فراوان در این مکان محلی برای انجام فرایض

مذهبی بود و معبد دیانای همدان در این محل قرار داشت. آثار دوران اشکانی بر روی این تپه و آثار اشکانی به دست آمده از کاوش های این تپه تردیدهایی در این نظریه ایجاد کرده است. به نظر می رسد كه این تپه با توجه به نزدیكی آن به تپة معروف هگمتانه ، ارتباط نزدیكی با كاخ های هگمتانه داشته است كه به علت استقرار معبد آناهیتا یا آناهید بر فراز آن ، جنبه مذهبی داشته است.

سیر و سفر

شهر همدان

حمام امیرافخم(شِوِرین)

حمام شورین یا امیر افخم در حال حاضر نیز فعال می باشد . و مورد استفاده قرار می گیرد. و از نظر قدمت تاریخی به دوران سلسلة قاجاریه مربوط می شود . و در داخل قلعه امیر افخم شورینی معروف به امیر شورینی واقع گردیده است .

گردیده است. این مسجد سه در ورودی دارد كه عبارتند از : ورودی نوساز سمت خیابان اكباتان , ورودی قدیمی با دالان طاقدار در ضلع شرقی صحن ، ورودی قدیمی با دالان هشتی مقرنس كاری شده در ضلع غربی صحن ، كه هر سه از زیبایی چشمگیری برخوردارند.در حال حاضر از این مسجد برای برگزاری نمازهای روزانه، جمعه و سایر مراسم دیگر استفاده می گردد .

مسجدجامع همدان

مسجد جامع شهر همدان در نزدیکی میدان مرکزی شهر و در قسمت غربی خیابان اکباتان، در محدوده راسته بازارهای شهر قرار دارد. این مسجد از بناهای دوره قاجاریه است و تاریخ شروع ساخت آن در قطار بندی جلو ایوان بزرگ، سال ٣٥٢١ ثبت

١٠

كاروان سراها و بازارهاي قديمي

مجموعه بازار همدان شامل ٠٣ راسته و ٧ كاروانسراست و مربوط به دوره‎ي قاجاريه است .

عمارت باغ نظر، سرای قلمدانی، تپه حاج عنایت، كلیسای پروتستان، كلیسای حضرت رافائیل از دیگر بناهای تاریخی شهرهمدان است.

مجسمه شیرسنگی

یکی از یادمانهای تاریخ باستان در شهر همدان مجسمه شیرسنگی است که در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام قرار گرفته است.

تپهای که در حال حاضر مجسمه شیرسنگی بر روی آن واقع شده، تپهای باستانی است. زیرا تابوتی متعلق به دوره اشکانی از آن محل کشف شده است و فعلاً در موزه تپه هگمتانه نگهداری میشود.

تاریخ ساخت مجسمه شیرسنگی مورد اختلاف است، ولی از نوع حجاری مجسمه و نزدیکی آن به باروی اشکانیان و کشف تابوت دوره اشکانی از آن محل، چنین بر میآید که به دوره اشکانیان مربوط است.

سیر و سفر

شهر همدان

آ ش خـــــشکبار

هـــمــــــدان

١٢

شهرمجازی زودباش

شماره چهار . مهر١٣٩٧

آش خشکبار یکی از غذاهای محلی استان همدان است. در ادامه طرز تهیه این آش خوشمزه و مقوی را آموزش می دهیم.

مواد اولیه:

١. سبزی آش یا سبزی تره کوهی نیم کیلو

٢. عدس نصف پیمانه

٣. نخود یک پیمانه

٤. لوبیا یک پیمانه

٥. گوشت با استخوان ٠٠٢ گرم

٦. پیاز یک عدد

٧. برگه زردآلو نصف پیمانه

٨. آلبالو خشکه نصف پیمانه

٩. برگه هلو نصف پیمانه

٠١. آلوی ترش خشک نصف پیمانه

١١. رشته آشی

٢١. فلفل و نمک

٣١. زردچوبه

٤١. سرکه ٢ تا ٣ قاشق غذاخوری

٥١. شیره انگور (سوغات ملایر) به اندازه

٦١. پیاز یا نعنا یا سیر داغ برای تزیین

طرز تهیه:

١. حبوبات را از شب قبل خیس میکنیم.

٢. خشکبار را نیز قبل از پخت خیس میکنیم. گوشت یا قلم را با حبوبات و پیاز و فلفل و زردچوبه در آب میپزیم.

٣. در بیست دقیقه آخر خشکبار و سبزی را به آبگوشت اضافه کرده و بهم میزنیم.

٤. اگر لعاب آش کم بود دو تا سه قاشق غذاخوری برنج اضافه میکنیم.

٥. رشته آشی را نیز اضافه میکنیم.

٦. در آخر سرکه را با شیره اضافه میکنیم. اگر شیره موجود نبود بجای آن کمی شکر به سرکه اضافه میکنیم. روی آش را با پیاز و نعنا و سیر داغ تزیین میکنیم

آ شـپـزی

آ ش خشکبا ر همدان

اوقات فراغت

اوقات فراغت زمانی است که متعلق به فرزند شماست از این رو کودک باید بتواند به کارهایی بپردازد که به آن ها علاقه مند است با این حال برنامه ریزی برای استفاده از این زمان ارزشمند بدون نظارت و همراهی بزرگسالان امکان پذیر نیست.

همچنین در روزهای تعطیل که کودک از ارائه تکالیف و پیروی از برنامه روزمره سال تحصیلی فراغت دارد باید از فرصت استفاده کرد و به انتقال ارزش ها و دانشی به کودک بپردازید که در دیگر زمان ها به علت محدودیت زمانی قادر نبوده اید برای آن وقت کافی اختصاص دهید.

١٤

شهرمجازی زودباش

شماره چهار . مهر١٣٩٧

در تنظیم برنامه های اوقات فراعت، علایق کودک را مد نظر قرار دهید. بنابراین ضروری است که دیدگاه او در زمینه نحوه سپری کردن اوقاتش را جویا شوید. همچنین از او بپرسید دوست دارد در انتهای این تابستان به چه اهدافی دست یافته باشد.

یکی از مهم ترین بخش های هر برنامه اوقات فراغت خصوصاً برای کودکان، پرداختن به فعالیت های جسمی به ویژه ورزش کردن است. کودکان برای بهبود فرآیند تحول روان شناختی و جسمانی خود به تحرک و فعالیت نیاز دارند.

خانواده

اوقـات فـراغـت

همچنین ورزش می تواند به پیشگیری از ابتلا به اختلال های روان شناختی خصوصاً اضطراب یا افسردگی منجر شود و گرایش به رفتارهای نامطلوبی همچون اعتیاد را در بزرگسالی بکاهد.

این روزها والدین، حتی بیش از گذشته، نگران اوقات فراغت فرزندان خود هستند تا به بطالت سپری نشود. در این بین نباید فراموش کرد که رفتن به کلاس های تابستانی آخرین راهکار برای گذراندن اوقات فراغت نیست بلکه راه های زیادی وجود دارند که می توان به کمک آنها کودکان را سرگرم کرد تا هم خسته نشوند و هم اوقات فراغت آنها مفرح و خاطره انگیز باشد.

١٦

شهرمجازی زودباش

شماره چهار . مهر١٣٩٧

فقط لازم است کمی خلاقیت به خرج دهیم و با برنامه ریزی و انجام کارهای ساده، این زمان را با سرگرمی های شاد پر کنیم. البته این روزها پدرها و مادرها بنا به دلایل مختلف سعی دارند به اجبار فرزندشان را به کلاس‏ های تابستانی بفرستند اما این بزرگ ترین اشتباه خانواده ها است چرا که دانش آموز باید در اثر احساس نیاز خودش به این کلاس ‏ها برود.

البته شرکت در کلاس ‏های تابستانی اگر همراه با فشار روانی خانواده باشد، تاثیر نامطلوبی هم به جا می ‏گذارد. خانواده می‏ تواند با جملاتی مانند «بهتر نیست برای اوقات فراغت ات برنامه ریزی کنی؟» و به حالت پیشنهاد فرزندش را به این کار ترغیب کند. در واقع خانواده باید نقش راهنمایی و هدایت را ایفا کند نه تصمیم گیری.

یک نکته ویژه

اوقات فراغت لزوما یک پدیده گران قیمت نیست. این نیست که مثلا فرزندمان را در فلان کلاس با کلی خرج ثبت نام کنیم.

کارهای خیلی ارزان و ساده ای هم می شود انجام داد. حتی در این شرایط زندگی آپارتمان نشینی چندان هم بد نیست که با سایر همسایه ها برنامه ریزی کنیم و برای عصرهای تابستانی برنامه های خانوادگی ترتیب دهیم.

مثلا دور هم جمع شویم، شام بخوریم، بازی های گروهی مانند وسطی، طناب کشی و... انجام دهیم و در کنار یکدیگر اوقات خوشی را سپری کنیم تا هم به بچه ها خوش بگذرد و هم به پدرها و مادرها.

خانواده

اوقـات فـراغـت

گرایش به خیانت به همسر

آمارها وگزارش های روانشناسان و دادگاه های خانواده نشان می دهد در دهه گذشته گرایش به خیانت به همسر در جامعه ما بسیار افزایش یافته است.با بحرانی شدن این مسئله به طرح و ریشه یابی و عللی که در این امر دخیل هستند، پرداخته ایم.

روانشناسان و متخصصان، از بین رفتن عشق و علاقه، عدم جذابیت همسر، سهل انگاری همسر، هوسرانی، عقده های جنسی، اخلاق و رفتار غیرقابل تحمل همسر، بی خطر شمردن خیانت، زیاده خواهی و تنوع طلبی را از دلایل اصلی خیانت و بی وفایی همسران

به یکدیگر می دانند.

اکنون با بحرانی شدن این مسئله به طرح و ریشه یابی و عللی که در این امر دخیل هستند، پرداخته ایم.

خیانت در رابطه خانوادگی دارای انواع و اقسام مختلفی است که عبارتند از:

١- خیانت رفتاری: منظور از خیانت رفتاری این است که یکی از همسران به صورت رفتاری و با ارتباط برقرار کردن با شخصی خارج از سیستم خانواده به همسرش خیانت کند که بخش اعظم آن را ارتباط های جنسی تشکیل می دهد و در جامعه ما نیز

رایج است.

٢- خیانت ذهنی: افرادی که در فکر و تخیلاتشان مدام به شخصی دیگر می اندیشند و از آنجا که زاده ذهنشان است، آن فرد شخصی ایده آل به شمار می آید و در این موقع است که برای زندگی مشترک خطر می آفریند چرا که آن شخص دائما شریک زندگی اش را با فرد ایده آل ساخته ذهنش مقایسه می کند و چون در حال قیاس است، در ارتباط با همسرش به مشکل برمی خورد و رابطه سرد می شود.

١٨

شهرمجازی زودباش

شماره چهار . مهر١٣٩٧

٣- خیانت کلامی: در این نوع خیانت، زن یا مرد به صورت تلفنی یا اینترنتی یا اینکه در هر موقعیتی که فراهم شود با یکدیگر صحبت کرده و گرم می گیرند. متاسفانه امروزه به دلیل وجود اینترنت، ارتباط جنسی کلامی و حتی ویدئویی وجود دارد که این هم به نوعی، خیانت محسوب می شود. ناگفته نماند این نوع خیانت نوعی انحراف جنسی به حساب می آید.

چه دلایلی منجر میشود زن یا مرد به همسرش خیانت کند؟

- دلایل زیادی وجوددارد که آنها را به طور خلاصه ذکر

میکنم اما نمیتوان برای آنها اولویت و مرتبهای در نظر گرفت.

۱- سردی روابط: وقتی بین زوجها روابط محبت آمیز، عاطفی و هیجانی کم میشود و دیگر خبری از احساس شور و عشق اولیه نیست، در این زمان ممکن است یکی از زوجها وارد رابطه خیانت آمیز شود.

۲- سرد شدن از ظاهر یکدیگر: در زندگی زناشویی افرد به تدریج ممکن است نسبت به ظاهر همسرشان دلسرد شوند یا اینکه جذابیتهای فرد مقابل برایشان یکنواخت و تکراری شده باشد.

۳- اعتماد به نفس پایین و خودانگاره منفی از خود: افراد برای آنکه عزت نفس و خودانگارهشان را حفظ و تقویت کنند، میکوشند تا از طریق رفتارهایشان نشان دهند عزت نفسشان بالاست و در این زمینه مشکلی ندارند. این دسته از اشخاص به دنبال رابطههایی خارج از سیستم خانواده میگردند تا خودشان را اثبات کنند. البته گاهی هم فرهنگها باعث ایجاد این تصورات میشوند. مرد میخواهد از طریق مردانگی و زن از طریق جذابیت، خود را نشان دهد.

خانواده

گرایش به خیانت به همسر

۴- داشتن اختلالات و مشکلات روانشناختی: افرادی که دچار یکسری از اختلالات بالینی هستند بیشتر در معرض خیانت به همسرانشان قرار میگیرند. مثلاً اشخاصی که کنترلهای هیجانی ندارند یا اینکه دچار ضعف شخصیتاند.

۵- ازدواجهای اجباری: زن یا مردی که برخلاف میلشان و به دلیل اصرار خانواده تن به ازدواج میدهند، احتمال آنکه به همسرشان خیانت کنند بیشتر از سایرین است.

۶-انتقام گرفتن: زن و شوهر ممکن است به خاطر رنجشی که از یکدیگر دارند دست به انتقام بزنند و راه خیانت را انتخاب میکنند. مثلاً مردی که به همسرش بدبین است و او را تحت فشار قرار میدهد، همسرش برای انتقام گرفتن از او بیوفایی میکند. این مورد در زنان شایع است چرا که دائماً زنان به این فکرند کارهای بدی را که همسرشان در حقشان کرده تلافی کنند.

۷- برآورده نشدن نیازهای جنسی: افرادی را که در روابط جنسی به مشکل برمیخورند به جای آنکه از طریق مشاوره و مراجعه به متخصصان مشکل خودشان را حل کنند با طرد کردن یا سرد نشان دادن خود رابطه شان را کمرنگ میکنند.

۸- هیجان خواهی: یکسری از افراد دوست دارند دست به کارهای پنهانی بزنند چرا که برایشان تولید هیجان میکند و این احساس را به دست میآورند که افرادی زرنگ هستند و دیگران نمیتوانند متوجه این قضیه بشوند اما این را باید دانست بالاخره روزی این روابط آشکار میشود.

۹- علل اقتصادی: وقتی یکی از همسرها در زندگی مشترک، خواستههای مادیاش برطرف نمیشود وارد رابطهای قرار میگیرد که مرکز توجهاند و نیازهای اقتصادیشان فراهم میشود. که بیشتر در مورد زنان مصداق دارد.

٢٠

شهرمجازی زودباش

شماره چهار . مهر١٣٩٧

بر خلاف تصور اکثریت جامعه، دردی لاعلاج نیست و با رعایت اصولی به ظاهر ساده می توان زندگی مشترک را نجات داد و رد پای خیانت را محو کرد.

با مرور صفحات حوادث روزنامه ها وقتی سرگذشت زندگی های زناشویی را در مجلات مطالعه می کنید، به سینما می روید و فیلم می بینید، سریال های تلویزیونی را نگاه کرده و دلایل طلاق های عاطفی را پیگیری می کنید و آمار طلاق های قانونی را برانداز می کنید؛ با یک اصطلاح بیش از حد مواجه می شوید: «خیانت های زناشویی»

البته شاید این اصطلاح از مناظر گوناگون مورد توجه قرار گیرد ولی نقطه مشترک در همه دیدگاه ها به نوعی نشان می دهد، اگر یک رابطه زناشویی با مانعی به نام «خیانت زناشویی» مواجه شد، آن رابطه قطعاً محکوم به فروپاشی است. در بهترین حالت تصویر زنی در ذهن ما شکل می گیرد که به خاطر حفظ زندگی مشترک خود و از دست ندادن فرزندان، قربانی شده و در کنار مردی خائن ادامه زندگی می دهد.

اگر شما خواننده گرامی جز آن دست افرادی هستید که در معرض خیانت های زناشویی قرار گرفته اید، باید بدانید که در نظر گرفتن این چهار قانون ساده به عنوان یک نسخه می تواند زندگی تان را نجات دهد. البته منوط بر اینکه این چهار قانون هم از طرف فرد خیانت دیده و هم از طرف فرد بی وفا مورد توجه قرار گیرد.

قانون اول: حمایت

قانون دوم: توجه

قانون سوم: زمان

قانون چهارم: صداقت

٠١- کنجکاوی: گاهی افراد به دلیل صحبت سایرین درباره روابط خارج از سیستم خانواده، به دنبال بیوفایی میروند و به اصطلاح میخواهند ببینند چه خبر است.

ویلیام گلاسر، روانشناس نامی، بیان میدارد: زوجها زندگی مشترکشان را با عشق شروع میکنند اگر از آن مراقبت نکنند رفته رفته، صمیمیت اولیه به تدریج رنگ میبازد. با گذشت زمان زندگی برخی از این افراد به جدایی کشیده میشود اما برخی دیگر از آنها به زندگی مشترکشان با آهنگی یکنواخت و ملال آور ادامه میدهند و به ارتباطات نامشروع روی میآورند.

به عقیده این روانشناس، مهمترین انگیزه زن و مرد متاهلی که به سوی روابط نامشروع کشیده میشوند، تجربه مجدد صمیمیت است. چیزی که دیگر آن را در زندگی مشترکشان نمییابند.

خیانت های زناشویی جزء یکی از پیچیده ترین اختلالات ارتباطی میان زوجین است.

خانواده

گرایش به خیانت به همسر

تـغذیه ای مخصـوص زنگ تفریح

مدرســه ای هــا

در طول نه ماه مدرسه تغذیه ی کودک باید از همیشه مغذی و مفید تر باشد چرا که در این دوره کودک چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ فکری فعالیت بیشتر را نسبت به دیگر اوقات دارد ، در این مطلب به بررسی بهترین مواد غذایی برای زنگ تفریح خواهیم پرداخت.

بعد از گذشتن تابستان گرم با روزهایی طولانی، نوبت هوای خنک، روزهای کوتاه و برگ های زرد پاییز رسید؛ فصلی که برای همه ما مساوی است با شروع درس و مدرسه؛ چه دانش آموزی در خانه داشته باشیم و چه نداشته باشیم، باز هم با شروع ماه مهر به یاد روزهای درس و تحصیل خواهیم افتاد و خاطرات خوب آن روزها را مرور خواهیم کرد. البته بی شک شروع پاییز برای دانش آموزان و خانواده های شان مهم تر بوده و در نتیجه تغییراتی را برای آنها به همراه می آورد.

یکی از این تغییرات، افزایش کار خانم های خانه و مادران دانش آموزان است؛ مادرانی که حالا هر روز باید به فکر تغذیه فرزندشان باشند؛ میان وعده ای که هم باید سالم باشد و خوشمزه و هم کودک با میل و اشتها آن را بخورد و سیر شود.

٢٢

صبحانه را جدی بگیرید

معمولا بچه هایی که عادت ندارند صبح زود از خواب بیدار شوند، راحت صبحانه نمی خورند و این مشکل میان کودکان پیش دبستانی و سال های اول دبستان بیشتر مشاهده می شود. این بچه ها تا سال قبل، هر وقت می خواستند از خواب بیدار می شدند و صبحانه شان را می خوردند ، بنابراین کاملا طبیعی است که صبح زود، میل نداشته باشند و چیزی نخورند. اما همان طور که همه می دانیم، صبحانه وعده ای است که به هیچ وجه و در هیچ شرایطی نباید حذف شود. پس مهم است که والدین به شیوه ای مناسب، کودک را تشویق به مصرف صبحانه کنند.

یکی از مهم ترین اقدامات این است که شب ها کودک را زودتر به رختخواب بفرستید. چون هرچه شب زودتر بخوابد، صبح سرحال تر و شاداب تر بیدار می شود و صبحانه اش را می خورد. البته خیلی از بچه ها هم برای این که چند دقیقه بیشتر در رختخواب باشند، صبحانه را حذف می کنند. گاهی هم پدر و مادر خیلی حوصله

ندارند با بچه ها بحث کنند و از آنها بخواهند صبحانه شان را بخورند؛ در حالی که هیچ وقت نباید کودک را بدون خوردن صبحانه راهی مدرسه کنید. مطمئن باشید این کار نه تنها ممکن است منجر به بی حالی اش شود، بلکه وضع درسی اش را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بهترین میان وعده ها در بوفه مامان

مدرسه برای خیلی از بچه ها فرصت خوبی است تا هر چقدر دوست دارند چیپس و پفک بخورند و میوه ها و سبزیجات کمتری مصرف کنند. خانواده این بچه ها هم معمولا حوصله تهیه میان وعده های خوشمزه و مقوی را ندارند و ترجیح می دهند فقط مقداری پول برای تهیه خوراکی در اختیار کودک بگذارند یا این که خودشان این مواد را برایش تهیه می کنند. در حالی که والدین باید با برنامه ریزی دقیق، میان وعده هایی مناسب برای کودک فراهم کنند تا هم به حفظ سلامت او کمک کند و هم از نظر اقتصادی به ضرر خانواده نباشد.تعداد میان وعده ها به تعداد زنگ های تفریح و ساعاتی بستگی دارد که کودک بیرون از خانه است

خانواده

تغذیه مخصوص مدرسه

مثلا اگر برای شام غذاهایی مانند کوکو یا کتلت درست کردید، می توانید مقداری از آن را کنار بگذارید و برای فردا صبح، به شکل ساندویچ همراه با گوجه فرنگی،کاهو و به کودک بدهید تا علاوه بر لذت بردن از طعم آن سبزیجات بیشتری هم مصرف کند.

چنانچه برای شام چنین غذاهاییتهیه نکرده بودید یا نگران هستید کودک بموقع این مواد غذایی را نخورده و غذا فاسد شود، می توانید با استفاده از نان و پنیر و گردو یا سبزی خوردن برایش ساندویچ های زیبایی آماده کنید تا با علاقه آنها را بخورد؛ البته اینجا باید کمی خلاقیت داشته باشید تا فرزندتان از ظاهر زیبای خوراکی، لذت ببرد و آن را با میل صرف کند.

بهتر است میان وعده ها را در ظرفی مناسب سن و سال کودک بگذارید و هر روز هم بعد از برگشتن از مدرسه، ظرف را بشوئید و خشک کنید تا برای فردا آماده شود. البته می توانید مواد غذایی را در نایلون هم قرار دهید و داخل کیف کودک بگذارید، ولی بهتر است برای کاهش مصرف نایلون، ازظرف های کوچک کمک بگیرید.

در ضمن، خوب است هر وقت فرزندتان از مدرسه به خانه برمی گردد، ظرف غذا را از او بگیرید و اگر خوراکی اش داخل نایلون بود بپرسید خورده است یا نه؛ چون گاهی پیش می آید کودکان خوراکی را فراموش می کنند و این لقمه ها چند روز در کیف شان می ماند و کپک می زند.

علاوه بر این، می توانید از انواع میوه های تازه فصل و انواع مغزها مانند پسته، فندق و گردو یا میوه های خشک مانند کشمش، برگه و انجیر خشک هم استفاده کنید؛ این میان وعده ها هم سالم و مغذی است و هم زحمت تهیه کردن ندارد.

نوشیدنی های مناسب

خیلی خوب است به فرزندتان یک بطری آب بدهید تا با خودش به مدرسه ببرد. بچه های دبستانی و پیش دبستانی معمولا قدشان به راحتی به شیرهای آب مدرسه نمی رسد و به همین دلیل ممکن است دهان شان به شیر آب بخورد و احتمال بروز بیماری ها افزایش یابد. همچنین اگر امکانش را داشته باشید و مدرسه نیز مشکلی در این زمینه نداشته باشد، خوب است روزهایی در هفته به جای آب، برایش شیر بسته بندی کوچکی بگذارید تا از خواص شیر هم استفاده کند.

٢٤

ناهار چی داریم؟

بچه ها هر ساعتی که از مدرسه برگردند و به خانه برسند، سراغ ناهار را می گیرند و به دنبال خوراکی های خوشمزه به یخچال سر می زنند یا اگر سنشان بیشتر باشد، در قابلمه روی گاز را برمی دارند تا چیزی برای خوردن پیدا کنند. بنابراین خیلی خوب است خوراکی خوشمزه ای آماده کنید تا هر وقت او از راه می رسد، بتواند آن را بخورد. برای بچه هایی که ناهار به خانه می آیند هم باید غذایی گرم و خوشمزه درست کنید تا هر وقت رسیدند، آن را میل کنند و از حضور در خانه لذت ببرند.

بعضی از دانش آموزان ناهار را در مدرسه می مانند و باید با خودشان غذا ببرند. اول از همه یادتان باشد غذا را در ظرف مخصوص بریزید تا هنگام گرم کردن و حمل و نقل آن مشکلی برای دانش آموز پیش نیاید. امروزه ظرف هایی در بازار وجود دارد که غذا را تاحدی گرم نگه می دارد و دانش آموز مجبور نیست هنگام ناهار آن را گرم کند.

همچنین باید از سیستم گرم کردن غذا و نگه داری آن تا ساعت ناهار نیز مطلع شوید و از مسئولان مدرسه در این مورد بپرسید تا مشکلی ایجاد نشود. در هر صورت، مهم است که ناهار دانش آموز چه در خانه و چه در مدرسه، کامل و خوشمزه باشد تا خستگی او را برطرف کند.

عصرانه بخورید تا بهتر درس بخوانید

معمولا بچه ها عصر هم گرسنه می شوند و دوست دارند عصرانه بخورند. مادرها هم باید عصرانه ای ساده، خوشمزه و مقوی برای شان آماده کنند تا پس از چند ساعت درس خواندن، چیزی خورده و دوباره با انرژی بیشتر آماده درس و انجام تکالیف شوند.برای عصرانه می توانید کیک ساده ای بپزید و همراه با شیر به اتاق کودک ببرید یا این که چند عدد میوه را به شکل زیبایی تزئین کنید و به او بدهید.

خانواده

تغذیه مخصوص مدرسه

کاردستی کودک: آویز تزئینی

این کاردستی یکروش بسیار ساده برای ساخت آویزهای تزئینی به شما نشان خواهد داد که میتوانید از آن برای جشن و تولد و یا تزئین کلاس استفاده کنید.

٢٦

کودکانه

کار دستی

لازمه موفقیت یک زن در همه ی عرصه های حیات این است که خود را بیشتر و بهتر بشناسد و به زن بودنش ببالد. همچنین نقاط قوت و ضعف خویش را باز شناسد و با بهره گیری از فرصت های پیش رو نهایت استفاده را در راستای رسیدن به موفقیت داشته باشد.

انوشه انصاری :

او متولد شهر مشهد درایران است . انوشه همیشه عاشق فضا و فضانوردی و درپی راه یافتن به فضابوده است . وی در سال٣٦٣١ (٤٨٩١) به همراه خانوادهاش به آمریکا مهاجرت کرد. وی اولین فضانوردایرانی الاصل دنیاست و اولین زن کیهانگرد و چهارمین نفری است که هزینهٔ سفر فضایی خود را پرداخت کردهاست. او همچنین پس ازعبدالاحد مومند فضانوردافغان دومین فضانورد فارسی زبان است. انصاری ترجیح میدهد درمورد خود از عنوان «فضانورد همراه» به ‏‏جای واژهٔ «گردشگر فضایی» استفاده کند.

روزی که انوشه پا به سرزمین فرصتها گذاشت فقط زبان مادریاش را میدانست؛ اما وقتی خبر موفقیت او در جهان پیچید به جز پارسی به انگلیسی و فرانسوی مسلط بود و تا حدی با روسی آشنایی داشت. انوشه برای تحصیلات بالاتر به دانشگاه جورج میسونِ ویرجینیا رفت. در دورهی لیسانس رشته مهندسی برق و علوم رایانه را انتخاب کرد. او تحصیلاتش را در دانشگاه جورج واشنگتن ایالت واشنگتن و در مهندسی الکترونیک ادامه داد. بعد از اخذ مدرک فوق لیسانس در شرکت مخابراتی ICM از زیرمجموعههای شرکت بزرگ ورایزون مشغول به کار شد. ورود به این شرکت آیندهی زندگی خصوصی و اجتماعی انوشه را تغییر داد. در آنجا با حمید انصاری آشنا شد و در نهایت در ۱۹۹۱ با او ازدواج کرد. انوشه انصاری به جز امسیآی در شرکت TASMOC هم کار کرده و پروژههایی را در این شرکتها به نتیجه رسانده. در مدت فعالیت در کامست چندین مقاله نوشت و حتی دو پتنت در زمینهی «عملگرهای خودکار» و «گرههای یک شبکهی بیسیم» به نام خود به ثبت رساند.

٢٨

انوشه انصاری در طول ۹ روز اقامت خود در ایستگاه بینالمللی فضایی مجموعه آزمایشهای علمیای را هم برای آژانس فضایی اروپا انجام داد:

پژوهش درمورد علل کمخونی.

تاثیر تغییرات ماهیچهای بر کمردرد.

تأثیر تشعشعات فضایی بر فــضانوردان ســاکن در ایـــستگاه بینالمللی فضایی و گونههای میــــکروبی که در آن ایــستگاه پرورش داده شدهاند.

کارآفرینی

انوشه در سال ٣٩٩١ به همراه همسر و برادر شوهرش، امیر انصاری، شرکت cnI seigolonhceT moceleT یا به اختصار ITT را در ریچاردسون تگزاس تاسیس کردند. هزینه راهاندازی شرکت از اندوختهها و مبالغی که برای بازنشستگی کنار گذاشته بودند فراهم شد. ITT در زمینهی تامین ادوات و ارائهی خدمات شبکههای مخابراتی فعالیت میکرد. خدمات شرکت آنها به شرکتهای مخابراتی این امکان را میداد که همزمان با بهبود عملکرد سامانهها، از هزینههای عملیاتی کاسته و به نوسازی تجهیزات بپردازند. محصولات ITT به نحوی مهندسی شده بودند که با بهرهگیری از فنآوری تعویض نرمافزار میتوانستند به صورت پلی بین فنآوریهای مرسوم مخابراتی و نسل جدید شبکهها عمل کنند. انوشه در سال ٠٠٠٢ از سوی مجله زن شاغل (namoW gnikroW) به عنوان کارآفرین برتر انتخاب شد. همچنین مجله فورچن در سال ١٠٠٢ نام او را در فهرست تاجران موفق قرار داد.

انوشه انصاری در آخرین پست خود در وبلاگ شخصیاش نوشت: «شما حاضرید چقدر برای تحقق رویاهایتان بپردازید؟ آیا رویای شما ارزش حقوق یک ماه یا شاید یک سال شما را دارد؟ شاید بهای آن به اندازه پساندازی باشد که برای دانشگاه فرزندتان کنار گذاشته اید. آیا به اندازه تمام حقوق بازنشستگی شما میارزد؟ از دست دادن عضوی از بدنتان چطور؟ آیا ارزش آن را دارد که برای آن بمیرید؟ قیمت واقعی یک رویا بهراستی چقدر است؟

من جوابی برای این ندارم، اما فکر میکنم پاسخ این پرسش برای هرکس متفاوت باشد. خود من، همیشه آماده بودهام و هنوز هم هستم تا زندگی خودم را برای تحقق رویاهایم فدا کنم.»

مـوفـقـیـت

زن موفق ، انوشه انصاری

ایــــــــــــــدز

ایدز (SDIA) یا نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی (نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (VIH) ایجاد میشود. بیماری ناشی از ویروس VIH دارای سه مرحله اصلی است. در مرحله اول (عفونت حاد) فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند. به همین دلیل معمولاً این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال میشود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی گفته میشود. هر چقدر که بیماری پیشرفت یابد، تداخل بیشتری با دستگاه ایمنی بدن پیدا میکند و باعث میشود که افراد به عفونتهایی مانند عفونت فرصتطلب و تومور دچار شوند، البته معمولاً در افرادی که دستگاه ایمنی آنها به خوبی عمل میکند تأثیرگذار نیست. در نهایت بیماری زمانی وارد مرحله سوم یا ایدز خواهد شد که شمار سلولهایT+DC به کمتر از ٠٠٢ سلول در هر میکرولیتر برسد.

VIH عمدتاً از طریق آمیزش جنسی (از جمله مقعدی و حتی دهانی) محافظت نشده، انتقال خون آلوده و سرسوزن آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل میگردد. بعضی از مایعات بدن مانند بزاق و اشک قادر به انتقال VIH نیستند. پیشگیری از عفونت VIH ، عمدتاً از طریق آمیزش جنسی امن و برنامه تعویض سرنگ، راه حلی برای جلوگیری از گسترش این بیماری محسوب میشوند. هیچگونه درمان یا واکسن وجود ندارد؛ اگر چه درمان ضدویروسی میتواند باعث کاهش دوره بیماری و امید به زندگی نزدیک به طبیعی گردد. با وجود این که درمان ضدویروسی خطر مرگ و عوارض ناشی از این بیماری را کاهش میدهد، اما این داروها گرانقیمت هستند و ممکن است با عوارض جانبی همراه باشند.

پژوهشهای ژنتیکی نشان میدهند که VIH در اصل در اوایل قرن بیستم میلادی در غرب آفریقا جهش یافته و پدید آمدهاست. ایدز اولین بار در سال ١٨٩١ توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) شناخته شد، در حالی که عامل آن (عفونت VIH) در اوایل آن دهه شناخته شده بود از زمان کشف آن تا سال ٩٠٠٢، ایدز باعث مرگ ٠٣ میلیون نفر شدهاست تا سال ٠١٠٢، حدوداً ٤٣ میلیون نفر به ایدز مبتلا بودهاند. ایدز به عنوان همهگیری جهانی شناخته میشود که در حال حاضر حوزه شیوع آن بسیار وسیع و در حال گسترش است.ایدز تأثیر بسیار زیادی بر روی جوامع داشتهاست، چه به عنوان یک بیماری و چه به عنوان عاملی برای تبعیض. همچنین تاثیرات اقتصادی قابل توجهی داشتهاست. تصورهای نادرست بسیاری در رابطه با ایدز وجود دارد، برای مثال انتقال ایدز از طریق رابطههای سطحی غیرجنسی. این بیماری همچنین موضوع مجادله ادیان شدهاست.

٣٠

سـلا مـت

ا یـدز

دو نوع ویروس ایدز تاکنون مشخص شدهاست:١-VIH.و٢-VIH.

١-VIH ویروسی بود که در ابتدا شناخته شد (و در ابتدا به عنوان VAL یا III-VLTHشناخته میشد). هر چه بیشتر بدخیم باشد، بیشتر عفونی میشود. عفونت ضعیفتر٢-VIH در مقایسه با ١-VIH افرادی که در معرض ٢-VIH هستند کمتر مبتلا به ٢-VIH میشوند. از آنجا که ٢-VIH توانایی ضعیفی در انتقال دارد، تا حد زیادی محدود به آفریقای غربی میباشد

راههای اصلی انتقال ایدز در ایران، آمیزش جنسی و استفاده معتادان تزریقی از سرنگ مشترک است. سهم ابتلاء از طریق تزریق ٥،٩٦ درصد و سهم ابتلاء از طریق رابطه جنسی ٠١ درصد است اگر چه میزان مبتلایان به بیماری ایدز در ایران کم بودهاست، ولی به گفته سازمان بهداشت جهانی بر اساس دادههای گزارش شده، نرخ رشد اپیدمی ایدز در ایران به صورت هشدار دهندهای در حال افزایش است درحالیکه آمار ابتلا به ایدز و مرگ و میر ناشی از این بیماری در دنیا رو به کاهش است، در منطقهای که ایران در آن واقع شده و در اصطلاح به آن امرو گفته میشود، این آمار کاملاً عکس وضعیت جهانی و به جای کاهش رو به افزایش است.

آمار تجمعی وزارت بهداشت از سال ٥٦٣١ تا ٠٩٣١، ٣٢ هزار و ٥٢١ نفر مبتلا به VIH در کشور ثبت شده که ٥،١٩ درصد آنها مرد و ٥،٨ درصد هم زن بوده و حدود ٥،٦٤ درصد از آنها در گروه سنی ٢٥ تا ٤٣ سال قرار دارند. از این تعداد ٣٥٠٣ نفر دچار ایدز و ١١٣٤ نفر هم دچار مرگ شدهاند. با فرمول «تخمین موارد واقعی بر اساس موارد ثبت شده» حاصل از مدل اپیدمیولوژیک SDIANU و سازمان جهانی بهداشت،حدود ٠٨ هزار نفر VIH مثبت و بر اساس آمار غیررسمی، ٠٢١ هزار ناقل VIH در ایران وجود دارد.

٣٢

شهرمجازی زودباش

شماره چهار . مهر١٣٩٧

شایعترین علایم اچآیوی حاد عبارتند از:

۱. پدیدار شدن راش روی بدن

۲. تب

۳. گلو درد

۴. سردرد شدید

علائم ایدز در مردان که کمتر شایع هستند شامل موارد زیر میشوند:

۵- خستگی

۶- تورم غدد لنفاوی

۷- بروز زخم در دهان یا بر روی دستگاه تناسلی

۸- دردهای عضلانی

۹- درد مفصلی

٠١- تهوع و استفراغ

۱۱- عرق شبانه

این علائم معمولا ۱ تا ۲ هفته طول میکشد. اگر شما چند مورد از این علائم را داشته باشید و مشکوک شوید که ممکن است شما هم به این بیماری مبتلا شده باشید، قرار ملاقاتی را با پزشکتان تنظیم کنید و آزمایش بدهید.

سـلا مـت

ا یـدز

درسهایـی از آواز پرندگان برای توان تکلمِ انسان

پژوهشگران دانشگاه بوینوس آیرس باور دارند از برخی گونه های پرندگان می توان نکته هایی برای فناوری بازیابی قدرت تکلم در انسانهایی که این توان را از دست داده اند، آموخت.

آنها ادعا می کنند درباره توان نغمه سرایی پرندگان به کشفهای مهمی دست یافته اند که شباهتهای غیرمنتظره ای را بین نغمه سرایی پرندگان و توان تکلم در انسان آشکار کرده است. با بررسی سیستم فیزیولوژیکی نغمه سرایی در پرندگان، این گروه پژوهشی، مدلی ریاضی برای اندامِ تولیدِ صدا در پرندگان ساخته است.

گابریل میدلین، فیزیکدان در دانشگاه بوینس آیرس می گوید: «دستگاه تولید صدا در پرندگان سیرینکس یا گلوگاه نام دارد. عبور هوا از لبه های سیرینکس باعث نوسان این لبه ها می شود که شبیه به نوسان تارهای صوتی در انسان است. بنابراین اگر فیزیکِ تولید صدا در پرندگان را بررسی کنیم به سرنخ هایی درباره تولید صدا در انسان دست خواهیم یافت. با یافتن معادلات ریاضی حاکم بر پدیده تولید صدا در گلوگاه پرنده می توان دستگاه الکترونیک ترکیب کننده اصوات ساخت که می تواند پیش نمونه ای برای ساخت همین دستگاه برای تولید صدای انسان باشد.»

این بررسی که اخیرا در مجله «نیچر» به چاپ رسیده، نشان می دهد که مغز پرندگان چگونه نغمه سرایی را با زمان سنجی دقیق هماهنگ می کند. در حالیکه برخی سلولهای عصبی آماده تولید صدا می شوند، برخی نورونهای دیگر خود را با نوتهای فعلی تطبیق می دهند. رمزگشایی از نمایشِ نورونیِ ارتباط پرندگان می تواند نقاط تاریک مشکلات سخن گویی در انسان مثلا لکنت یا آفازیا (از دست دادن قدرت تکلم در اثر سکته) را روشن تر کند.

٣٤

شهرمجازی زودباش

شماره چهار . مهر١٣٩٧

بهتر است بدانیم

درسهایی از آواز پرندگان

مُحَرّم

شب و روز اول محرم به عنوان اول سال قمری دارای نماز و آداب خاصی است که در کتاب مفاتیحالجنان بیان شدهاست. محرم، ماه حزن و اندوه و عزاداری شیعیان در قتل حسین بن علی است. سوگواری محرم عزاداریها و یادبودهایی است که به مناسبت کشتهشدن حسین بن علی و جمعی از یارانش که

از اسلام در دوران جاهلیت مؤتمر (در عربی: مُؤْتَمِر یا المُؤْتَمِر) بودهاست و در زمان جاهلیت محرم در عربی :المُحَرَّم ( نامی بوده که به ماه رجب گفته میشد. محرم نخستین ماه از ماههای دوازدهگانه قمری و یکی از ماههای حرام است که در دوران جاهلیت و نیز در اسلام، جنگ در آن تحریم شده بود).

٣٦

ماه مُحَرّم یا محرمالحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و به اعتقاد مسلمانان از جملهٔ ماههای حرام است. نام این ماه پیش

شهرمجازی زودباش

شماره چهار . مهر١٣٩٧

مراسم سوگواری سومین امام شیعیان از دیدگاه شیعه اهمیت بسیاری دارد و انجام آن عبادت است .سوگواری محرم در جاهای مختلف به صورتهای گوناگون انجام میشود. سوگواری محرم علاوه بر ابعاد مذهبی، ابعاد سیاسی و اجتماعی نیز دارد. سوگواری شیعیان ایران در ماه محرم همواره به صورت خودجوش بودهاست و حکومتها دخالتی در راهاندازی دستههای عزادار و برپایی مجالس سوگواری نداشتهاند. ابن اثیر در الکامل فی التاریخ، دربارهٔ نخستین سوگواری رسمی-اجتماعی در رویدادهای سال ٢٥٣ق نوشته است که معزالدوله دیلمی در بغداد دستور داد که « مردم در روز عاشورا دکانهایشان را ببندند، خرید و فروش در بازارها را لغو کنند، زاری کنند، گنبدها و مزارها را آماده سازند، زنان موهایشان را چاک کنند و سر روی را سیاهپوش کنند... و این نخستین روزی بود که برای حسین زاری شد. »

در واقعه کربلا روی داد، انجام میشود. این نبرد در سال١٦ هجری قمری در صحرای کربلا در عراق کنونی اتفاق افتاد. سوگواری برای حسین بن علی مختص ماه محرم نمیشود و در دیگر روزهای سال نیز با توجه به فرهنگ و رسم هر منطقه انجام میشود. سوگواری برای حسین بن علی و دیگر یارانش از روز نخست محرم

آغاز میشود و در ظهر عاشورا به اوج میرسد. در غروب و شامگاه عاشورا، این سوگواری تحت عنوان مراسم شام غریبان ادامه پیدا میکند. در روز ٢١ محرم نیز مراسمی با نام «سوم امام حسین» انجام میشود. این نوع مراسمها در روز ٦١ محرم با نام «هفتم امام حسین» و ٠٢ صفر با نام «اربعین» ادامه پیدا میکند.

بهتر است بدانیم

محرم

سوگواری محرم در ایران

در روزهای عزاداری محرم چهره شهرهای بزرگ و کوچک ایران به صورت چشمگیری تغییر میکند و سیاهپوش میشود. بیرقها و علمهای سیاه و گاه سبزرنگ بر در و بام تکایا، مساجد، خانهها، مؤسسات، ادارات و معابر افراشته میشود. زن و مرد و پیر و جوان سیاه میپوشند و خصوصاً در ظهر عاشورا برخی چهرهها و موهایشان را گِلآلود میکنند. در این ایام زنان و مردان و به خصوص جوانان در مساجد و معابر و تکایا جمع میشوند به سر و سینه خود میکوبند تا عزا برپا دارند و با کشتهشدگان واقعه کربلا که چهارده قرن پیش در صحرای کربلا رخ داد ابراز همدردی کنند.

با آنکه شهر ظاهری پُرآشوب دارد و مملو از مردانی است که با زنجیر و دست به سر و سینه خود میکوبند، مشاهده انبوه مردمانی است که از زن و مرد، پیر و جوان، بزرگ و کوچک، با مهربانی و همدلی در کنار هم سوگواری میکنند.در ایران روضهها بیشتر در ماههای محرم و صفر برگزار میشوند. معمولاً هر مجلس روضه از دو بخش زنانه و مردانه تشکیل میشود. برخی روضهها

ممکن است کاملاً زنانه باشند و گاه کاملاً مردانه. مجلس روضه ممکن است در خانه تشکیل شود یا درتکیهها، مساجد و حسینیهها برپا شود.

٣٨

آداب و رسوم نذری دادن در ماه محرم

نذری تنها مخصوص آیین مقدس اسلام نیست بلکه آنچه که از تاریخ برمی آید نشان از این سنت در دیگر ادیان الهی نیز هست.شاید بتوان نذرها را وسیله ای برای وحدت مسلمانان در ابتدای امر و سپس وحدت یکتاپرستان و کفرستیزان دانست.نذورات در بین مسلمانان در ایام مختلفی وجود دارد که ماه محرم از ایامی است که نذری های زیادی در آن ادا می شود؛ آیین نذری دادن به عزاداران امام حسین(ع) سنتی دیرینه و پسندیده در میان اکثر مسلمانان و به خصوص شیعیان دنیاست که در کشورمان رواج بیشتری دارد و شب و روز تاسوعا و عاشورا به اوج خود می رسد.

بیشتر این نذریها به صورت طبخ غذا و پخش آن میان مردم و عزاداران امام حسین(ع) است، به علاوه توزیع غذا در

دسته ها و هیئتهای مذهبی در این ایام معمول است.ما با نذری خوردن به کسی که نذری به نام اوست احترام می گذاریم وچون او نزد خدا محترم است موجب می شود که خداوند هم به ما توجهی کند.یکی از علما می فرمود:اگر در مجلس امام حسین (ع) شرکت کردی و برایت چای آوردند آن چای را بنوش که دوای هر دردی است . چرا که نام امام حسین برآن است.

نذری و نذری دادن یاد آوری کننده ارزشهای اجتماعی نظیر برابری، تعاون، اتحاد، نظم، تعادل و توازن است؛ همکاری مردان و زنان برای نذری دادن و در کنار هم بودن آنها هنگام طبخ نذری، نشانه همراهی آنان در همه شرایط و زمان هاست.

صحنه هم زدن غذای نذری، از آن خاطره هایی است که

هیچ وقت از خاطر نمی رود آن لحظه، انسان رازی در دل دارد که با امام(ع) و خدای خود در میان می گذارد و به نیت بر آورده شدن، نذری را هم می زند؛ اما شاید ویژگی اصلی این اتفاق، یعنی بار گذاشتن دیگی برای تعداد زیاد که به دلیلی مشترک و برای عرض ارادتی جمع شده اند، در این است که برای این مهمانی، نه کسی دعوت می کند نه کسی انتظار دعوت شدن دارد. نذری یک بهانه خوب برای با هم بودن است.

بهتر است بدانیم

محرم

یکی دیگر از فواید نذری جمع شدن همه اعضای فامیل به بهانه کمک کردن برای آماده سازی نذری است که این هم از دیگر زیبایی های این سنت الهی است.

ادای نذر موجب اجتماعی شدن و درونی کردن ارزش ها و اعتقادات دینی -تقویت باور های جمعی- تقرب بیشتر به خدای متعال و تعظیم شخصیت های اهل بیت پیامبر نور و رحمت و فعالیتی آیینی است که روز به روز گسترش بیشتری می یابد.

معروفترین غذا برای نذری ماه محرم، قیمه است . عدس پلو هم از نذری های قدیمی است. سادگی این غذاها نشانی از سادگی و بی آلایشی صاحب این روزهاست که ای کاش پس از محرم نیز در میان ما بماند.

نذورات هر منطقه مطابق سنت ها و رسومات آن محله است در همدان نیز نذوراتی همچون قیمه پلو-عدس پلو حلیم-سمنو-حلوازرده خرما و شیر بین عزادران حسینی توزیع می شود.

همدانی ها معتقدند که نذر هایشان را باید ادا کنند و کمتر خانواده ای را در استان همدان می یابید که نذری را در ایام محرم و صفر نداشته باشد و در این امر خیر شریک نباشد.

زیبایی محرم و نذر هایش زمانی دلنشین تر است که از تجملات و اسراف جلوگیری شود و این نذورات شامل همه اقشار چه غنی و چه فقیر شود تا همه در این ایام همدل و یکرنگ باشند.

البته نذری دادن فقط به توزیع مواد خوراکی محدود نمی شود

بلکه می توان با تسریع دادن این سنت به نذرهای معنوی نظیر روزه، ختم قرآن، ذکر صلوات نیز می توانددر تزکیه نفس و ارتقای روحی عزاداران تأثیر بسیاری داشته باشد. شاید بهترین نذرها برای مقابله با شبیخون فرهنگی دشمن و بالا بردن آگاهی قشر جوانمان توزیع محصولات فرهنگی مانند سی دی های سخنرانی موثر کتب مذهبی ساده و زیبا و قابل فهم برای عموم مردم در بین جماعت عزادارباشد.

اما گاهی اوقات چشم و هم چشمی ها، ریخت و پاش هایی و سفره هایی که پای آن فقرا و افراد مستحق نمی نشینند از آسیب های این سنت زیباست که با تبلیغات و آگاهی رسانی در سالهای اخیر کمتر شاهد این موارد بوده ایم.

فرهنگ عاشورا ماندگار تا پایان عرصه تاریخ است فرهنگی که اساس حرکت های مختلف در طو ل ٠٠٤١ سال پس از قیام پسر بهترین مخلوق خدا در روی زمین است.

فرقی نمی کند که باشی و در کجا زندگی کنی همین کافی است که به امام حسین (ع) و خاندان پاکش متوسل شوی و با تمام وجودت برای حاجت دلت نذر کنی و در این روزهای زیبا با دلی پر از توکل و توسل نذرت را ادا کنی .

٤٠

دستههای عزاداری در ایران

در سراسر ایران و همزمان با ایام محرم، دستههای عزاداری در کوچهها، خیابانها و همچنین بازارهای شهرها و روستاهای ایران برگزار میشود. نوحه خوانی، سینه زنی، زنجیرزنی، گرداندن پرچم، اطعام و نذری دادن، از جمله شاخصههای دستههای عزاداری در سراسر ایران است. در کنار آن و در برخی مناطق، مراسم خاصی نیز مانند سنج و دمام، طوق بندان (علم بندان)، علم گردانی، نخل بندی، نخل گردانی، مشعل گردانی، سنگ زنی، راه اندازی کاروانهای سبزپوش و سرخپوش، حرکت شتران با کجاوه به عنوان نمادی از کاروان کربلا و اسرا، کرنا زنی، بهرشهید و آیین

پرسه در دستهها برپا میشود.

در ایران راهاندازی دستهها مختص شیعیان نیست و اهل سنت، به خصوص ساکنان سنیمذهب استان سیستان و بلوچستان، برای خود دستههای عزاداری دارند و برای امام حسین(ع) عزاداری میکنند. در برخی استانهای ایران مانند تهران و آذربایجان غربی، اقلیتهای دینی از جمله مسیحیان نیز در کنار دستهها حضور مییابند.

تعزیه به معنای متعارف، نمایشی است که در آن واقعهٔ کربلا به دست افرادی که هر یک نقشی از شخصیتهای اصلی را بر دوش دارند، نشان داده میشود.این نمایش نوعی

نمایش مذهبی و سنتی ایرانی-شیعی و بیشتر دربارهٔ کشتهشدن حسین بن علی و مصائب اهل بیت است. هنر تعزیه از یکسو به بالندگی تئاتر در ایران کمک کرده و از سوی دیگر، نشانی هنری از مذهب شیعه است.

از مکانهای مطرح در زمینهٔ اجرای تعزیه در ایران میتوان استانهای سمنان (شاهرود)-اصفهان-مرکزی-قم-تهران-مازندران-قزوین-البرز-کرمان-یزد-همدان-خوزستان-فارس-زنجان- بوشهر و خراسان رضوی روستای پیوه ژن را نام برد.

بهتر است بدانیم

محرم

کتابی به نام «اطواق الذهب فی المواعظ والخطب» دارد، بیان کرد که بنا بر روایتهای مذهبی هرکس بر حسین به گرید بهشت او را واجب شود و افزود هرکس خود را گریان نماید و دیگران را بگریاند به حکم «من تشبه بقوم فهو منهم» از زمره نیکان است و همان ثواب بر او حاصل گردد. یعنی وی زمینه نظری تشبه را هموار کرد و برای گریانیدن به هر واسطهای اهمیت و ارزش بخشید) این هنر در اصل به نام شبیه خوانی درست است، لیکن چون در آن هم عزا داری هست و هم به یکدیگر عرض تسلیت داریم و مجموع اینها موجود میباشد فلهذا به صورت یه غلط مسطلح فقط تعزیه خوانی بر سر زبانهاست.

تعزیه معمولاً با به اجرا درآمدن پیشخوانی نمایش مجلس اصلی آغاز میشود. کسی که تعزیه را برپا میکند بانی و گرداننده آن را تعزیهگردان ، ناظمالبکا یا معینالبکا و بازیگران آن را تعزیهخوان یا شبیهخوان مینامند. همچنین به سایر همکاران برپایی تعزیه عمله تعزیه میگویند.

در این نمایش محدودیتی برای استفاده از لوازم و اسباب در میان نیست. مثلاً در زمان ناصرالدین شاه هنگام اجرای تعزیه آن زمان که سخن از وجود یک شیر به میان آمد، بیدرنگ صورت زنده این جانور را که در قفسی محبوس بود از باغ وحش آورده و در پیش چشم حاضران به تماشا میگذاشتند تا هیجان صحنه بیشتر شود.

تعزیه در لغت به معنی عرض تسلیت گفتن، برگرفته از ریشه عربی «عزی» یک فعل ثلاثی مزید است /تعزیه (یا تعزیت) به معنی سوگواری، برپایی یادبود عزیزان از دست رفته، تسلیت، امر کردن به صبر و پرسیدن از خویشان درگذشته، خرسندی دادن و در برخی مناطق ایران مانند خراسان به معنای مجلس ترحیم است. اما آنچه به عنوان تعزیه مشهور است گونهای از نمایش مذهبی منظوم است که در آن عدهای اهل ذوق و کارآشنا در جریان سوگواریهای ماه محرم و برای نشان دادن

ارادت و اخلاص به اهل بیت، طی مراسم خاصی بعضی از داستانهای مربوط به واقعهٔ کربلا را پیش چشم تماشاچیها بازآفرینی میکنند.

در تعزیه چون اهمیت خواندن هنرمندانهٔ اشعار بیش از روش اجرا و نمایش واقعههاست، آن را در قیاس با روضهخوانی تعزیهخوانی نیز گفتهاند. بر اساس نظریه زمخشری، «اصل تشبه» («ابو القاسم محمود بن عمر زمخشری (متولد ٧٦٤ - متوفی ٨٣٥) که یکی از آخرین علمای معروف علم کلام و ایرانی بود، و در تهذیب اخلاق نیز

٤٢

شبیهخوانها برای آسانی ادامهٔ مطلب مربوط به نقش خود، معمولاً به هنگام اجرا، تکه کاغذی به نام فرد ، در دست دارند که در آنها مصراعهای آخر نقش طرف مقابل یا نخستین مصراع از ادامهٔ نقششان یادداشت شده تا بتوانند بهموقع و بدون زحمت نقشآفرینی خود را دنبال کنند. بازیگران ناشی یا خردسال را شخص تعزیهگردان، از کنار محدودهٔ نمایش راهنمایی میکند؛ حتی گاهی به شبیهخوانهای کارآزموده هم تذکراتی میدهد. نقش زنان را هم مردان بازی میکنند که در این حالت به آنها زنخوان میگویند. چنین بازیگرانی برای اینکه در نقش خود بهتر ظاهر شوند باید صدایی زیبا داشته باشند و ترجیحاً نقاب بر چهره بپوشند. گاهی نیز برای بهتر شدن بازی نقش زنان، از پسران نوجوان کارآموخته استفاده میشود.

شبیهخوانان در اجرای هر مجلس معمولاً دو دستهاند: اولیاخوان و اشقیاخوان.شبیهخوانهایی که نقش اولیاء و یاریدهندگان دین را بازی میکنند، اولیاخوان، مظلوم و انبیاخوان نامیده

میشوند و کسانی که نقش اشقیاء و دینستیزان را بازی میکنند اشقیاخوان یا ظالمخواناند . اولیاخوانها نقشهای خود را موزون و خطابهای سرمیدهند، اما اشقیاخوان ها سخنان خود را ناموزون و معمولی و در پارهای از موارد، تمسخرآمیز بیان میکنند. اولیاخوانها جامهٔ سبز یا سیاه بر تن میکنند و اشقیاخوانها لباس سرخ. اما در مورد سیاهیلشکرهای هر یک از دو دسته، استفاده از جامههایی با این رنگها مصداق کاملی ندارند.

بهتر است بدانیم

محرم

تاریخچه هندوانه

هندوانه هزاران سال است که کشت شده است و طبق شواهدی به مصریان باستان باز میگردد آنها متخصص بودند.بیش از ٠٩ درصد از حجم هندوانه آب است.به گفته سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (OAF)، چین بزرگترین تولید کننده سالانه ٧٥ میلیون هندوانه در سال ٤١٠٢ است. هندوانه به بیماریهایی نظیر آسم، سرطان و التهابها کمک می کند. فواید تکه هندوانه با یک میوه برابر است و دارای بسیاری از مزایای مرتبط از جمله کاهش وزن و سطح انرژی است.خوردن انواع میوه ها و سبزیجات به مدت طولانی ،با کاهش خطر بسیاری از بیماریها و با سبک زندگی مرتبط است. مطالعات بسیاری نشان داده است ،افزایش مصرف غذاهای گیاهی مانند هندوانه خطر ابتلا به چاقی و مرگ و میر، دیابت و بیماری های قلبی را کاهش می دهد ؛ سایر مزایای هندوانه، عبارتند از:ارتقای زیبایی و سلامت پوست و مو،افزایش انرژی و وزن است.

خواص و فواید هندوانه

جلوگیری از آسم:

خطر ابتلا به آسم در افرادی که میزان بالایی از مواد مغذی خاصی را مصرف می کنند، کمتر است.یکی از این مواد مغذی، ویتامین C است که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات، از جمله هندوانه یافت می شود.

فشار خون:

یک مطالعه منتشر شده توسط مجله آمریکایی فشار خون بالا نشان داد که مکمل عصاره هندوانه باعث بهبود سلامت سیستم گردش خون در بزرگسالان میانسال دارای اضافه وزن مبتلا به فشار خون بالا ،در مرحله ١ می شود.رژیم های غذایی غنی از لیکوپن موجود در هندوانه، ممکن است به حفاظت در برابر بیماری های قلبی کمک کند.

٤٤

شهرمجازی زودباش

شماره چهار . مهر١٣٩٧

سرطان:

هندوانه به عنوان یک منبع عالی از آنتی اکسیدان ها، از جمله ویتامین C ، می تواند به مبارزه با تشکیل رادیکال های آزاد شناخته شده برای ایجاد سرطان کمک کند.درتحقیقات بسیاری نشان داده شده که مصرف لیکوپن با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات ارتباط دارد.

هضم و منظم:

هندوانه، به دلیل محتوای آب و فیبر آن، به جلوگیری از یبوست کمک می کند و به منظم شدن دستگاه گوارش سالم کمک می کند.

هیدراتاسیون:

هندوانه از ٢٩ درصد آب و الکترولیت های مهم تشکیل شده است که در طول ماه های گرم تابستان یک میان وعده خوب برای جلوگیری از کم آبی بدن است.همچنین می توانید در برش های یخ زده برای میان وعده سبک از اسموتی هندوانه استفاده کنید.

التهاب:

کولین موجود در هندوانه - یک ماده مغذی بسیار مهم و متنوع است؛ که به بدن شما در خواب، حرکت عضلانی، یادگیری و حافظه کمک می کند.کولین همچنین برای حفظ ساختار غشاهای سلولی، کمک به انتقال امواج عصبی، کمک به جذب چربی و کاهش التهاب مزمن کمک می کند.

درد عضلانی:

نشان داده شده است که هندوانه و آب هندوانه موجب کاهش درد عضلانی و بهبود زمان بازسازی پس از ورزش در ورزشکاران میشود.محققان معتقدند این ،احتمالا به دلیل اسید آمینه enillurtic-L موجود در هندوانه است.

سلامت

تاریخچه هندوانه

پوست:

هندوانه برای پوست بسیار عالی است، زیرا حاوی ویتامین A، مواد مغذی مورد نیاز برای تولید آب بدن است.ویتامین A نیز برای رشد تمام بافت های بدن، از جمله پوست و مو ضروری است.مصرف کافی ویتامین C برای ساخت و نگهداری کلاژن، که ساختار پوست و مو را فراهم می کند، مورد نیاز است. علاوه بر این، هندوانه به آبرسانی کلی کمک می کند، که برای پوست و موی سالم ضروری است.

ارزش غذایی هندوانه :

یک فنجان آب هندوانه (٢٥١ گرم) حاوی:

٣٤ کالری

٠ گرم چربی

٢ میلی گرم سدیم

١١ گرم کربوهیدرات (شامل ٩ گرم شکر)

١ گرم فیبر

خطرات و عوارض هندوانه :

در استفاده از مقادیر متناسب هندوانه در حال حاضر هیچ خطر جدی برای سلامتی وجود ندارد.مصرف بیش از حد می تواند سطح ویتامین های خاصی را در بدن را افزایش دهد که ممکن است عوارض ایجاد کند. ویتامین C فراوان در هندوانه، می تواند علایمی مانند اسهال یا ناراحتی های دستگاه گوارش ایجاد کند.

غذاهای حاوی لیکوپن مانند هندوانه ممکن است این علائم را نیز ایجاد کنند.این علائم فقط وقتی دیده می شود، که لیکوپن از طریق میوه جذب شده باشد ،نه غذا. سطح پتاسیم در هندوانه نکته حائز اهمیت دیگر است، که ممکن است منجر به عوارض مانند هایپرکالمیا که باعث آریتمی قلب می شود و می تواند خطرناک باشد ؛ همچنین عوارض ناشی از مصرف زیاد هندوانه را می توان با مصرف متناسب متعادل نمود.

٤٦

سلامت

تاریخچه هندوانه

لیمو ترش

لیمو ترش یا به اختصار لیمو، میوه درخت لیمو و از مرکبات است. اگرچه بخصوص در آشپزی از پوست و گوشت لیمو استفاده میشود، لیموها را بیشتر به علت آب آنها پرورش میدهند. لیموها حاوی مقدار زیادی اسید سیتریک هستند که موجب طعم ترش آنها میگردد. در واقع لیموترش درختچهای است که بلندی آن به چهارمتر میرسد و کشت آن فقط در مناطق گرمسیر امکان دارد (آب و هوا مدیترانهای). شاخههایش بلند و برگهایش پهن و سبز مات و بیضوی است. دمبرگها واضح و اندکی بالدارند. گلهایش از درون سفید و از بیرون ارغوانی است. به غایت معطرند. گل آوری آن عملاً مداوم است (لیموترش تنها درختی است که تقریباً همیشه میوه و گل و برگ دارد). میوه اش سته بیضوی شکلی است که در اواخر پاییز و اوایل زمستان آبدارتر میباشد.

لیمو جزء مرکبات است؛ یعنی این میوه سرشار از ویتامین C است. لیمو دارای کالری اندکی است؛ و علاوه بر ویتامین C حاوی کلسیم، پتاسیم، فیبر پکتین، و مقداری کمی ویتامین A، فسفر، آهن، و منیزیم است. لیمو یک ضد باکتری و ضد عفونی طبیعی است و میتواند علیه بسیاری از عفونتها مبارزه کند.

هفت کاربرد درمانی شگفت انگیزلیمو ترش

التیام آسم و تسهیل تنفس درمانی برای فشار خون بالا

درمان مسمومیت غذایی

مبارزه با ایجاد رگهای واریسی

درمان سنگ صفرا

درمان کوفتگی و خستگی بیش از حد

٤٨

شهرمجازی زودباش

شماره چهار . مهر١٣٩٧

هشدارها:

آب لیمو با گوجه فرنگی سازگار نیست و از طرف دیگر هیچگاه ٣ نوع ترشی را با یكدیگر نخورید.

آب لیموی کهنه مضر است زیرا تبدیل به اسید های مضر می شود.

اگر آب لیمو را نیز در یخچال در صفر درجه هم قرار دهیم طبق نتایج و آزمایشات حاصله پس از ٤٢ ساعت ٪٠٥ از ویتامین های خود را از دست خواهد داد.

همچنين در بررسی های به عمل آمده ثابت شده که آب لیمو در هوای متعارف و معمولی به کلی فاقد خاصیت می باشد!

سلامت

خواص لیمو ترش

بررسیهای جدید دانشمندان نشان میدهد مخلوط آب لیموترش با نوشیدنیهای داغ و یا هنگام طبخ غذا موجب اسیدی شدن ماده غذایی میشود. همچنین از زمان قاچ کردن لیمو تا استفاده از آن نباید مدت زیادی بگذرد.

بررسیها نشان میدهند اگر چه طعم و مزهی لیمو ترش همانند لیمو شیرین پس از قاچ کردن تغییر نمیکند، اما در سطح آن گازهایی آزاد میشود که این گازها میتواند برای بدن مضر و خطرناک باشند. ویتامینهای لیمو ترش پس از مدت زمانی از بین میروند، پس بهتر است آن را سریعاً مصرف کنید.

گفتنی است، خیلیها عادت دارند آب لیمو ترش را در یخچال نگه داری کنند، اما مطالعات اخیر نشان میدهند استفاده از این آب لیمو ترش بسیار خطرناک است و موجب سمی کردن غذا و از بین بردن ویتامینهای موجود در غذا میشود.

مضرات لیموترش

مصرف زیاد آب لیمو باعث كم هوشی میشود.

مصرف زیاد آبلیمو به خصوص آب لیمو خالص ممکن است اثرات مخرب بر روی مینای دندان بگذارد.

مصرف لیمو ترش برای کسانی که مبتلا به آسم و ناراحتی های ریه ، درد کمر و تشنج هستند اثر زیان بخشی بدنبال دارد.

زیاده روی در مصرف لیمو ترش باعث آب بزاق و بی خوابی و هم چنین ناراحتی معده و حتی ممکن است باعث عدم جذب ویتامین آ در بدن گردد.

مصرف مکرر لیمو ترش و آب لیمو برای بیماران دیابتی مضر است. مصرف جزئی این مواد به صورت موردی و فصلی برای این بیماران مشکلی ندارد اما لیمو ترش و آب لیمو دارای مواد قندی است که مصرف مکرر این مواد به هیچ عنوان به افراد دیابتی توصیه نمی شود. بیماران دیابتی می توانند از سایر فراورده های لیمو همچون پودر گرده لیمو با رعایت تعادل به عنوان چاشنی غذا و از خاکشیر،چای و سایر مایعات به عنوان جایگزین شربت آبلیمو استفاده کنند.

٥٠

سلامت

خواص لیمو ترش

مـاســک خــیــار

یک یا دو خیار را رنده کنید و به صورت ماسک بر روی پوست صورت خود قرار دهید و بیست دقیقه بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک نمایید.ماسک خیار تأثیر زیادی در ایجاد طراوت و شادابی و لطافت پوست دارد.

خواص ماسک خیار

روشن کننده پوست: پالپ خیار اثر روشن کنندگی دارد. استفاده منظم از ماسک خیار برای صورت، باعث میشود که کاملا از شر لکههای صورت خلاص شوید. برای تمیز کردن پوست و از بین بردن رنگدانهها، از این ماسک میتوانید استفاده کنید. این ماسک مخصوصا برای افراد مستعد به واکنشهای آلرژیک که نمیتوانند از داروهای شیمیایی استفاده کنند بسیار مناسب است.

پوست را مرطوب نگه میدارد: خیار سرشار از ویتامین A میباشد و استفاده از ماسک خیار باعث میشود که پوست مرطوب شده و مواد مغذی به پوست برسد و مانند یک لایه بردار، زبری و سختی پوست را از بین میبرد. این ماسک اثر بیشتری نسبت به مرطوب کنندههای گران قیمت، بر روی پوست میگذارد.

از بین برنده چین و چروک پوست: ماسک خیار یکی از موثرترین مدافعین پوست در برابر پیری است. خیار خاصیت مرطوب کنندگی دارد و سرشار از مواد معدنی است. همچنین حاوی اسید پانتوتنیک که نوعی ویتامین B است، میباشد و میتواند چین و چروکهای پوست که به پنجه کلاغی معروف هستند را از بین ببرد. با توجه به مطالعات انجام شده استفاده از ماسک خیار، به معنی استفاده نکردن از محصولات مناسب برای رفع چین و چروک، نیست.کمک به بازسازی پوست: از دیگر خواص ماسک خیار کمک به بازسازی پوست صورت میباشد.

٥٢

شهرمجازی زودباش

شماره چهار . مهر١٣٩٧

سلامت

ماسک خیار

زیبایی ناخن ها

ناخنهای ما از پروتئینی به نام کراتین (پروتئین سخت و غیرقابل حل که بخش اصلی مو و ناخن را تشکیل میدهد) تشکیل شدهاند. این بخشهای کوچک نه تنها از انگشتان ما محافظت میکنند بلکه میتوانند نمایشگر بسیار مناسبی برای آشکار ساختن شرایط سلامتی و زیباییمان باشند. اغلب مسئله رشد ناخنها یکی از موضوعاتی است که بیشتر مورد توجه قرار میگیرد. به طور میانگین میزان رشد متوسط ناخنها ٧٤.٣ میلیمتر در ماه است. اما متاسفانه در برخی موارد افراد باید روشهای بسیار زیادی را امتحان کنند تا به این میزان رشد طبیعی دست پیدا کنند. بهطور مثال شیوه نادرست ناخن گرفتن به طوری که ناخن بیشتر از حد معمول کوتاه شود، بیماریهای مربوط به ناخن، شکنندگی و سستی ناخنها همگی از عوامل تاثیرگذار در عدم رشد صحیح ناخنها هستند.

٦ راه ساده اما فوق العاده برای داشتن ناخن زیبا و سال

٢-به اندازه ناخن ها را کوتاه کنید

٣-سوهان ناخن را فراموش نکنید

١-ناخن ها را نجوید

اولین و مهمترین قدم برای داشتن ناخن هایی زیبا و مقاوم ترک عادت جویدن است علاوه بر این باید توجه کنید که ناخن ها می توانند انواع باکتری ها را در خود جای داده و با این عمل وارد بدن شما شده و ایجاد بیماری کنند.

داشتن ناخن های بلند زیبا و جذاب است اما این اندازه ناخن ها مهم است که نه زیاد بلند باشد که به هر چیزی برخورد و بشکند و نه این که زیاد کوتاه باشد که از زیبایی ناخن هایتان بکاهد.

بعد از کوتاه کردن ناخن ها حتما آنها را سوهان بزنید چرا که بعد از استفاده از ناخن گیر گوشه ها و لبه های ناخن ها خشن می شوند و با برخورد به هر جایی می شکنند.

٥٤

٦- روغن های مفیـد برای

ناخن مصرف کنید:

روغن کنجد و زیتون را در برنامه غذایی خود بگنجانید تا بافت ناخن هایتان مقاوم و محکم شوند.

با چند شیوه درمانی موثر آشنا میشوید که استفاده از آنها تاثیر به سزایی در حل این مشکل خواهد داشت.

- توصیه میشود ۱ ماه از این درمان استفاده کنید تا ناخنهایتان سفت و محکم شوند.

۱- پوست تخممرغ

اغلب افراد بعد از خوردن داخل تخممرغ مابقی این ماده مفید را دور میاندازند. توصیه میکنیم اگر شما هم از سستی و عدم رشد ناخنهای خود رنج میبرید هرگز پوست تخممرغ را دور نریزید و از آن به عنوان یک درمان موثر خانگی استفاده کنید. پوست تخممرغ سرشار از مواد مغذی مفیدی مثل کلسیم، آهن (اسید فولیک)، پروتئین و مواد معدنی مثل منیزیم و پتاسیم است. تمام این عوامل در تقویت و پیشگیری از شکستگی ناخنها موثر هستند.

- پوست یک تخممرغ را بشکنید و در مخلوطکن بریزید.

-کمی روغن بادام، تخمکتان و گردو هم به آن اضافه کنید و هم بزنید تا مواد به خوبی با هم ترکیب و پودر شوند.

- هر روز صبح ۱ قاشق چایخوری از این پودر را با مقداری شیر گرم مخلوط کنید و به ناخنهای خود بزنید.

۲- سیر

سیر خواص درمانی بسیار زیادی دارد و در درمان بسیاری از بیماریها مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از مصارف دارویی سیر استفاده از آن در جهت رشد بیشتر ناخنها است. خاصیت آنتیباکتریال و ضدقارچی سیر آن را به یک درمانگر مفید برای سالم نگه داشتن ناخنها بدل کرده است.

-چند حبه سیر را از وسط نصف کنید و روی ناخنهایتان بکشید.

- چند دقیقه صبر کنید تا کاملا جذب ناخنهایتان شود.

- چند حبه سیر دیگر را در مخلوطکن بریزید تا خمیر شوند.

-خمیر سیر را روی ناخنهای خود بمالید و بعد از ۵ دقیقه پاک کنید.

- برای اثربخشی لازم، یک هفته هر روز از این درمان استفاده کنید.

٤-ناخن هایتان را مرطوب کنید:

هر روز مدت کوتاهی را به مرطوب کردن ناخن هایتان اختصاص دهید به این صورت که در یک ظرف حاوی آب گرم ناخن ها را به صورت عمودی قرار دهید تا بافتی نرم پیدا کرده و از خشکی و به دنبال آن شکنندگی به دور باشند.

٥- ناخن ها را برق بیاندازید:

استفاده از برق ناخن باعث شفافیت و براقی ناخن ها می شوند که اگر روشی طبیعی را ترجیح می دهید از روغن زیتون برای براقیت ناخن هایتان استفاده کنید.

سلامت

زیبایی ناخن ها

تاریخچه شنا

تاریخچه شنا به عنوان یک ورزش، در ایران، بسیار کوتاه است ولی بهطور کلی هم این رشته از ورزش به نسبت دیگر رشتهها در کشور ایران چندان پیشرفتی حاصل نکردهاست. در حالی که به جهت موقعیت جغرافیایی ایران که در شمال و جنوب کشور به دریا متصل است و هم به جهت تأکیدات مذهبی، میبایستی این ورزش را مورد توجه قرار میدادند.

در قدیم، مکانهایی شبیه استخر سرپوشیده در حمامها میساختند، به نام چال حوض. این چال حوضها، که حداکثر از ٠١ متر تجاوز نمیکرد، برای شنا کردن و آببازی بود. در اطراف چال حوضها، سکوهایی به ارتفاع ۲ یا ۳ متر وجود داشت که از بالای آن به درون آب میپریدند و عملیاتی مانند پشتک و وارو انجام میدادند. روشنایی چال حوضها از سوراخ کوچکی که در سقف بود، تأمین میشد. در این گونه آبگیرهای غیر بهداشتی، هیچ گونه مقرراتی وجود نداشت و هر کس میتوانست قبل از استحمام یا پس از آن وارد چال حوض شود و به آببازی

و شنا که به معنای واقعی هم شنا نبود بپردازد. تا سال ٤١٣١ در سراسر ایران حتی یک استخر شنا هم نبود و فقط در اردوگاه نظامی اقدسیه تهران یک استخر برای آموزش شنا به دانشجویان دانشکده افسری ساخته بودند. در سال ٤١٣١، استخر دیگری در باغ فردوس شمیران احداث شد که به وزارت فرهنگ تعلق داشت. نخستین استخری که برای استفاده ورزشکاران و تعلیم اصول جدید شنا به آنها به وجود آمد، در سال ٤١٣١در منظریه تهران بود که یک مربی ورزش خارجی به نام «گیبسون» بر آن نظارت میکرد. پایههای ورزش شنای نوین در ایران از همان استخر منظریه گذاشته شد.

٥٦

شنا ورزشی کامل است و مزایای بسیار زیادی برای بدن انسان دارد. نوزادان از زمانی که جنین بودند درون آب قرار داشتند. شنا روشی عالی در میان انواع و اقسام ورزشها و تمرینهای حرکتی است. این ورزش فرای تواناییها و سن، روشی ایدهآل برای فعال بودن و سالم بودن میباشد. شنای مستمر و منظم باعث کاهش خطر ابتلا به بیماریهای مزمن نظیر امراض قلبی، دیابت نوع دوم و سکته میگردد. این ورزش همچنین باعث افزایش روحیه میگردد. خواص شنا بدون کمترین تماسهای فیزیکی و فرسایشی عاید بدن انسان میشود. برخی فیزیولوژیستها بر

این باور هستند که شنا انتخاب کارآمدی برای کسانی است که با محدویتهای فیزیکی و بدنی خاص مواجه هستند. آنها میگویند شنا برای اشخاصی که تمرینهای غیر از شنا، برایشان خستهکننده و همراه درد است، بهترین گزینه است. شنا ورزشی است که همه بدن را به تحرک وامیدارد. شنا باعث میشود که فرد انرژی افزون تری برای انجام کارهای روزانه خود به دست آورد. این تمرین ورزشی بدن انسان را انعطافپذیرتر میکند.

ورزش

تا ر یخچه شنا

در تمرین شنا تمام اعضا بدن در حالت ورزش کردن هستند؛ قلب، ریهها، عضلات و این فعالیتهای بدنی در حالتی است که به مفاصل فشار بسیار کمی وارد میگردد. شنا برای سلامت عمومی و تناسب اندام تمرین بسیار خوبی است، با این توضیح که این تمرین برای کاهش وزن بهترین روش نمیباشد.

کاهش وزن، از بین بردن استرس، افزایش عزت نفس و خودباوری، کمک در بهتر شدن خلق و خوی و احساس بهتر، توانمند کردن عضلات و ماهیچهها، بهبود خواب، کاهش فشار مفصلی در حین ورزش، عدم احساس گرمای حاصل از ورزش و دوری از تعرق، تقویت دستگاه گردش خون، جلوگیری از ابتلاء به بیماری دیابت نوع دوم و کاهش فشار خون و کلسترول خون از نتایج شنای مستمر میباشد.

به دلیل این که در شنا کردن اکثر عضلات بدن در فعالیت هستند، قلب و ریهها به منظور اکسیژن رسانی به ماهیچهها به فعالیت شدید میافتند این بدان معنا است که شنا تمرین بسیار عالی برای تقویت دستگاه گردش خون (قلبها و عروق) است. شنا همچنین باعث تعادل در فشار خون میگردد.

شنا یکی از بهترین تمرینهای ورزشی هوازی است که تمام بدن را به تحرک وادار میکند.كه براى افراد بالاى پنجاه سال تنگى نفس را افزايش مى دهد.

ترمیم بافت

از شنا در برنامههای ترمیم بافتها استفاده میشود. این ورزش در ترمیم صدمات بافتی استخوانی کمک میکند. توانمند کردن استخوانهای آسیب دیده

از دیگر خواص شنا میباشد. کسانی که در تمرینهای ورزشی یا فعالیتهای فیزیکی زیاد دارای کوفتگی عضلات یا شکستگی و موبرداشتگی استخوان شدهاند، میتوانند با تحرک در آب از شدت آسیب خود بکاهند. ورزشکاران از آب برای ترمیم و بهبود صدمات ورزشی استفاده میکنند. همچنین شنا برای رفع کوفتگی و خستگی پس از تمرینات ورزشی بسیار مناسب است. بسیاری از کسانی که از بیماری آرتروز یا دیگر ناتوانیهای مفصلی رنج میبرند، از شنا کردن برای بازیابی سلامتی و درمان ناتوانیهای حرکتی و همچنین التیام درد و انعطاف در اندامهای حرکتی استفاده میکنند.

از شنا تا ۳ ساعت بعد از خوردن مواد غذایی زیاد و آبدار باید خودداری کرد. اگر مدت طولانی در تابش آفتاب ماندهاید، از داخل شدن ناگهانی به آب سرد بپرهیزید، دلیل این توصیه جلوگیری از شوک دمایی میباشد. تدریجاً داخل استخر شوید یا در آغاز گردنتان، بعد شکم و قفسه سینه را خیس نمایید. نگذارید بیش از حد خسته شوید و به جریانهایی که از آب رود دور میگردند، خوشبین نباشید. از تنها شنا کردن، به ویژه دور شدن از ساحل خودداری کنید. برای جلوگیری از زگیل زدن، زیر دوش و پیرامون استخر دمپایی بپوشید. برای محافظت از چشمها، عینک شنا ضروری است. همچنین برای رعایت اصول بهداشتی و محافظت از موها، کلاه مخصوص شنا توصیه میشود. دماغی یا گیره دماغ نیز باعث میگردد

٥٨

آب استخر داخل بینی شما نرود پیش از ورود به استخر و جکوزی آب داغ و سرد بدن خود را با یک شوینده مناسب شستشو دهید و پای خود را در داخل حوضچه کلر قرار دهید. پیش از ورود به استخر مثانه خود را تخلیه کنید و از تف کردن، مزمزه کردن آب، شستن و خارج کردن ترشحات بینی خودداری کنید. هنگام شنا کردن خلط گلوی خود را به آب استخر وارد نکنید. ترجیحاً هنگام ابتلاء به بیماری توأم با خلط عفونی، به شنا نپردازید. اگر بیماری پوستی از قبیل بیماریهای قارچی قابل سرایت دارید به هیچ عنوان به استخر عمومی مراجعه نکنید. پس از استخر نیز بدن خود را به شکلی کامل و آب تمیز بشویید.

پرهیز از دویدن در پیرامون استخر، شنا کردن در عمق متناسب با توانایی، شنا کردن و اجتناب از بازی و شوخیهای خطرناک میتواند ایمنی نسبی افراد را تأمین کند. هنگامی که دچار خستگی و گرفتگی عضلانی شدید از شنا کردن در قسمتهای عمیق خودداری کنید. از شنا کردن در دریا هنگامی که شرایط طوفانی وجود دارد پرهیز کنید.

آب محیطی برای انتقال و رشد جانوران ذره بینی بیماری زایی است که عامل مریضیهایی از قبیل تب تیفویید اسهال آمیبی و باسیلی، هپاتیت، تبخال، ورم ملتحمه چشم و زرد زخم و غیره میباشد. عوامل عفونتهای ذیل در استخرهای کثیف ممکن است وجود داشته باشد:

عفونتهای ویروسی و قارچی، مثل عارضه خارش پای شناگران که یک بیماری قارچی پوست است.

عفونتهای بخش فوقانی تنفس

عفونت چشم، گوش، گلو و بینی

عفونتهای رودهای

اشعه خورشید باعث سوختگی پوست به ویژه در ناحیه سرشانه میشود لذا توصیه میشود از دراز کشیدن زیاد در زیر آفتاب در خلال زمان برهنگی در اطراف استخرها و دریاها پرهیز کنید.

زیانها

مضرات شنا فقط برای اشخاصی است که مبتلا به بیماری خاصی مثل دیابت کنترل نشده، صرع، تشنج عضلات، مشکلات تپش قلب هستند، میباشد. عفونت گوش، بیماریهای شدید گوش و حلق و بینی، سینوزیت، برخی بیماریها نای و ریهها، و برخی بیماریهای پوستی ممکن است از شنای غیربهداشتی ناشی گردد.

ورزش

تا ر یخچه شنا

گلیـم

آسودن بر روی کف پوشی گرم و نرم , در پی روزی پرکار و سخت , امید و توانی است برای برخوردی دوباره با واقعیتهای سخت و شیرین کار روزمره و تامین معیشت خانواده.

نخستین کف پوش بشر اولیه پوست حیوانات بود. ولی پس از گذشت هزاران سال , وقتی توانست کم کم مواد اولیه طبیعت را به میل خود شکل دهد , بفکر ساخت بالا پوشی برای خود و کف پوشی برای محل سکونتش افتاد. اولین کف پوشهای ساخته انسان , حصیر و بوریاست و بتدریج بافت زیر اندازه های پشمی را نیز آموخت.

در کاوش های باستانشناسی , در شرق جزیره آناتولی , بقایای یک گلیم ٠٠٧٧ ساله بدست آمده است , ولی بطور کلی بعلت آسیب پذیری مواد اولیه گلیم , نمونه های چندانی از گذشته های دور موجود نیست.

قدیمیترین نمونه بدست آمده گلیم ایران , قطعه گلیمی متعلق به دوره اشکانی است. گلیم بعلت ارزانی قیمتش نسبت به قالی و بخاطر زیبائی و درخشندگی رنگها و نقشهایش , در زندگی روستائیان و طبقات کم درآمد اهمیت خاصی دارد.

مصرف کننده اصلی گلیم ایلات و عشایر هستند که از آن بعلت سبکی وزن , بعنوان کفپوش ایده آل در کوچ عشایری استفاده میکنند و عشایر ایران خود بزرگترین تولید کننده گلیم نیز میباشند.

باید خاطرنشان کرد که گلیم در زندگی عشایری تنها برای پوشانیدن کف چادرها اختصاص ندارد , بلکه آنقدر با زندگی عشایری عجین شده که نیازمندیهای دیگری از قبیل انواع کیسه ها و خورجینها , رختخواب پیچ جل اسب و گاه تزئین دیواره های چادرهای عشایری را نیز در بر میگیرد.

گلیم بافی در اغلب نقاط ایران بخصوص در میان قشقائیها , ال سونها , کردها , لرها و بلوچها رواج خاصی دارد. بلفا گلیم همچون بسیاری از رشته های گوناگون صنایع دستی روستائی خاص زنان است و زنان عشایر و روستائی ایران , آفریننده نقشها و رنگ آمیزیهای دلپذیری هستند که در نوع خود در حد کمال است .

٦٠

منبتکاری چوب

تاریخچه منبت کاری همانند بقیه هنرها و صنایعی که بنیانگذار آن مردم عادی بودهاند و در دامان جوامع پراکنده بشری متولد شده و رشد کرده چندان روشن نیست و به درستی نمیتوان گفت این هنرصنعت از چه زمانی ابداع شده و رواج یافتهاست؛ اما آنچه مسلم است چوب به عنوان فراوانترین ماده اولیه موجود در طبیعت جزو نخستین موادی است که توجه بشر را به خود جلب کرده و برای ساخت و پرداخت انواع وسایل مصرفی و هنری مورد استفاده قرار گرفته. بنا به اسناد و مدارک موجود منبت کاری در ایران متکی به سابقهای بیش از هزار و پانصد سال است و حتی عده یی از محققان به صراحت اظهار نظر نمودهاند که قبل از ظهور ساسانیان نیز منبت کاری در ایران رواج داشته، ولی هیچ بازمانده تاریخی که این ادعا را اثبات کند در دست نیست.

قدیمیترین اثر منبت موجود که تاریخ نیمه اول قرن سوم هجری قمری را دارد یک لنگه در چوبی متعلق به مسجد جامع عتیق شیراز است که در دوره عمر و بن لیث صفاری ساخته شده و دارای زیرسازی از چوب تبریزی میباشد و روی آن با خلالهایی از چوب گردو و نقوش پر ضلعی بسیار زیبایی زینت شده و بعد از آن باید یک سر در منبت کاری شده از چوب کاج را مورد اشاره قرار داد که ساخت قرن چهارم هجری

قمری است و روی آن با ظرافت کامل خطوط کوفی با قطری حدود سه سانتیمتر کنده کاری شدهاست.

بعد از ظهور اسلام و با توجه به شیوع روحیه ساخت مراکز و مساجد اسلامی، هنرمندان ایرانی جزو اولین کسانی بودند که تمامیتوان و استعداد خویش را صرف تزئین مساجد کردند و به موازات هنر نمایی معماران، کاشیکاران سنگتراشان، گچبرها و منبت کاران نیز جذب فعالیت در این زمینه شدند و آثاری به وجود آوردند که متأسفانه امروزه نمونههای زیادی از آنها در دست نیست ولی به اتکای همان باقیماندههای ناچیز میتوان گفت آنچه برای تزئین مساجد و به شکل منبر، رحل قرآن و در و پنجره ساخته شده نمونه بسیار ارزنده یی از ذوق و هنر ایرانیان است.

در دوره صفویه، با توجه به

اینکه ساخت ابنیه مذهبی و نیز کاخهای سلطنتی در ایران افزایش چشم گیر و محسوسی یافت عده زیادی از هنرمندان به اصفهان که مرکز کشور بود و اکثر ابنیه مورد اشاره در آن احداث میشد روی آوردند و تجمع این هنرمندان در یک نقطه به ویژه شهر گلپایگان، که تبادل تجربیات از اولین برآیندهای آن بود باعث شد تا آثاری ماندنی و اعجابانگیز به وجود آید.

رسانه ی هنر

گلیـم و منتب کاری چوب

به دنبال حملهٔ افغانها به ایران و پس از آن درگیریهای سیاسی که عرصه را بر هر نوع فعالیت سازندهای محدود میگرداند هنرمندان و صنعتگران منبت کار تدریجاً پراکنده و جذب مشاغلی غیر تخصصی شدند و آن عده یی هم که هنوز به کار اشتغال داشتند و با سماجت میکوشیدند تا جلوی مرگ این هنر صنعت ارزنده را بگیرند مجال چندانی برای فعالیت در رشتهٔ هنری و صنعتی خود نداشتند. در این زمان، گلپایگان (استان اصفهان) و آباده (از توابع استان فارس) تنها مراکز تجمع منبت کاران کشور به حساب میآمدند و جز این دو شهر، در هیچ جای دیگر از کشور پهناورمان نشانی از منبت کاران و منبت کاری دیده نمیشد.

بعد از سقوط سلسلهٔ قاجاریه، مردم که از واگذاری بدون قید و شرط کشور توسط حکومتگران به بیگانگان به تنگ آمده و جستجو گر راهی برای بازگشت به ارزشهای فرهنگی و صنعتی خویش بودند، علیرغم حکومت کودتا که سعی در حفظ روابط و ضوابط پیشین داشت بسیاری از معیارها را در هم ریختند و بدیهی است که در چنین شرایطی هنرمندان و صنعتگران و اهل حرفه نیز نقشی بزرگ داشتند. در همین رابطه استاد علی مختاری گلپایگانی (رئیس صنایع مستظرفه مدرسه دارالفنون) و استاد احمد صنیعی و که جزو معدود باقیماندگان استادان منبت کار بودند به تهران آمده و ضمن جدی گرفتن حرفهٔ منبت کاری به تربیت

شاگردانی جهت احیا و حفظ هنر و صنعت آبا واجد ایشان پرداختند و تأسیس سازمان صنایع دستی ایران به عنوان حافظ و نگاهبان صنایع سنتی و بومی وسیلهٔ دیگری بود که باعث شد تا عدهای در زیر چتر حمایت آن گرد آمده و مانع مرگ منبت کاری در ایران شوند.

مراکز مهم منبت کاری

هنر منبت کاری و کنده کاری چوب هم اکنون در بسیاری از شهرهای ایران رایج است ولی مهمترین شهرهایی که از زمانهای قدیم بدان میپرداختهاند شهر تاریخی تویسرکان و ملایر در استان همدان و گلپایگان در استان

٦٢

اصفهان و آباده در استان فارس است همچنین در شهر بوشهر و ارومیه نیز عدهای به منبت کاری اشتغال دارند و در دیگر نقاط کشور نیز به صورت پراکنده منبت کاری رایج است.

با دریافت گواهینامه سازمان بینالمللی وایپو برای منبت آباده با تلاش هنرمندان این شهر راه برای جهانی شدن شهر آباده به عنوان شهر جهانی منبت کوتاه شد.

آثار قابل توجه

از جمله آثار پر ارزش و ممتازی که تحت نظر و هدایت آقای علی امامی به وسیله هنرمندان کارگاه منبت کاری هنرهای زیبای کشور ساخته شده و موجبات شناساندن بیشتر کشور ما را به جهانیان فراهم ساخته کارهای زیر را میتوان نام برد:

بوفه بزرگ هفده کشوئی منبت و معرق و مشبک کاری که در سال ٩١٣١ ساخته شدهاست. این اثر در زمان سلطنت رضا شاه، در نمایشگاه امتعه وطن، به معرض نمایش گذارده شد و از طرف نمایشگاه مزبور به اخذ مدال نائل گردید.

کارگاه منبت کاری، در نمایشگاه دیگری که در سال ٥٢٣١ از طرف وزارت فرهنگ در محل فعلی ساختمان مجلس سنا برگزار شده بود شرکت کرد و با نمایش آثار متعددی از معرق و منبت، مدال هائی ذیقیمتی دریافت کرد.

رسانه ی هنر

گلیـم و منتب کاری چوب

تئاتر خیابانی

تئاترهای خیابانی عموما دربرگیرنده مضامین اخلاقی، اجتماعی، سیاسی، فلسفی و... هستند که به کمک تکنیک های خاصی به مخاطب ارائه می شوند.

تئاتر خیابانی با عنوان رسمی retaehT teertS از اجرای نمایش هایی در دهه های دوم و سوم قرن بیستم در مکان های عمومی کشورهای اروپایی از جمله روسیه، فرانسه، آلمان و هلند ـ که پس از آنها به سراسر جهان غرب کشیده شد شکل گرفت.

در ایران از قبل از انقلاب اسلامی هم اجراهایی به شکل خیابانی در چند جشنواره انجام گرفت، ولی این اجرا ها به حرکتی فراگیر تبدیل نشد.

پس از پایان جنگ تحمیلی نیز اجرا هایی پراکنده از تئاتر خیابانی در ایران داشتیم تا این که در سال ٣٧٣١ این گونه از تئاتر به جشنواره تئاتر فجر پیوست تا نگاه جدی تری را به سوی خودش جلب کند.

٦٤

تئاتر خیابانی یکی از بهترین نمونه های تئاتری است که بازیگران و تولید کنندگان آن بی واسطه با مردم رو در رو می شوند و ابزار آن، محیط کوچه و بازار است.

اگر قرار باشد وسایل و ابزاری برای اجرای تئاتر خیابانی تهیه شود باید سریعاً در مدت زمان کوتاهی آماده شود. در این شکل تئاتر ارتباط آفرینندگان اثر با مخاطب چهره به چهره و در موثرترین شکل خود است. به عبارت دیگر تئاتر خیابانی هنر برقراری بیشترین ارتباط و جلب مشارکت تماشاگر با حداقل وسایل است.

از آن جا که تماشاگران این نوع تئاتر سازمان نیافته و گذرا هستند بنابر این ارتباط سازی با او باید در سریع ترین زمان ممکن صورت پذیرد و این نیازمند آفرینندگانی با قدرت تخیل بالا و بداهه پردازی خوب است تا با واکنش مخاطب کار خود را تصحیح کند.

تئاتر خیابانی بیشتر در معرض شرایط غیر پیش بینی قرار می گیرد و با قضاوت تماشاگری رو برو می شود که ممکن است هر لحظه از نمایش خوشش نیاید و محل نمایش را ترک کند . اما به هر حال در تئاتر خیابانی نوعی صمیمیت وجود دارد.

بچه های تئاترخیابانی، با توقع کمی فعالیت می کنند و در سینما و تلویزیون نیز درخشیده اند. ضمن اینکه نباید در طول سال تئاتر خیابانی فراموش شود، آرام آرام به علم روز نزدیک شویم و خودمان را به معیارهای جهانی نزدیک کنیم. در اروپا نمایشنامه های مطرح از نویسندگان بزرگ به شکل خیابانی اجرا می شود که ما نیز نویسندگان بسیار خوبی داریم که نمایشنامه هایشان قابلیت اجرای خیابانی دارد.

رسانه ی هنر

تئاتر خیابانی

مشخصات متولدين مهر ماه

مهر: با آرمان ازدواج

سمبل: ترازو

شعار: من تعادل را برقرار ميكنم

سياره: ونوس (زهره)

عنصر وجود: هوا

فلز وجود: مس

سنگ خوشيمن: الماس

رنگ محبوب: بژ و قهوهاي

طالع بینی سال ٢٠١٨ ماه مهر

طالع بینی ٨١٠٢، نوید تحولات عظیم و نیز اخبار جدید زیادی را به برج میزان داده است. متولدین این برج، حساس و خردمندند و با نماد هوشی- احساسی خواهان زندگی لذت بخش هستند، بنابراین به نوعی این سال برای شما با تجربیات جالب سپری خواهد شد. برخلاف سال قبل که میزانی ها بی حال و خواب آلوده بودند.

از آغاز این سال متوجه خواهید شد که خیلی کارتان کساد است. خوشبختانه طبق طالع بینی شما پیشنهاد های بهتری در این دوره خواهید داشت، پس نگران تغییرات نباشید و به دیدار خوشبختی

بروید. اگر شما در این کار باقی بمانید، نمی توانید از استرس که برایتان خیلی قابل تحمل نیست دور باشید. در این زمان همچنین به خانواده تان توجه کنید. شخصی ممکن است مشکلات جدی پیش روی اعضای خانواده را کتمان کند. اگر ترسو باشد، راز خود را نگه میدارد سپس همدستش به کمک او می آید.

با آمدن فصل بهار تحول مهمی روی می دهد. سیاره ونوس بالأخره به همه میزانی ها لطف خواهد کرد. کنار شما شخص جالبی پدید می آید. او می تواند حتی دلبر شما شود. نیمه دوم سال از لحاظ شغلی برایتان مثبت خواهد بود و شما سرانجام می توانید منتظر گردش کاری و نیز مراودات باشید. متأهل ها از عشق لذت خواهند برد و طالع بینی برای مجردها، تجربیات زیادی از ملاقات با افراد جنس

مخالف پیش بینی کرده است.

شب های تابستان داغ شما عیناً به حرکات عاشقانه ترغیب می شوید. در سه ماهه سوم سال افتی پدید می آید. کسی درصدد سرقت خوشبختی شماست. از مشکلات فرار نکنید و با آنها روبرو شوید. زمانی که با افراد خائن نسبت به خود، مواجه می شوید خواهید دید قدرتمند تر از آن چیزی که فکر می کنید هستید. در پایان سال در به تعویق انداختن تصمیمات مهمی که اکنون زمان مناسبی برای آنها نیست، آزاد هستید. مراقب سلامتی خود باشید، لباس خوب بپوشید و سرد تر شدن را دست کم نگیرید. در کریسمس اطرافیان و دوستان نزدیکتان را فراموش نکنید. یک هدیه کوچک نشان می دهد که شما به آنها توجه می کنید و این آنها را خوشحال می کند.

٦٦

شهرمجازی زودباش

شماره چهار . مهر١٣٩٧

سرگرمی

طالع بینی

شماره تماس:٨٦٠٣٧٢٠٦