دلنوشتـه

استان مازَندَران به مرکزیت شهر ساری در شمال ایران و در کرانههای جنوبی دریای مازندران میباشد. این استان از پرجمعیتترین استانهای ایران است؛ و هممرز با استانهای گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین و گیلان است

پرجمعیتترین شهرستان استان مازندران نیز شهرستان بابل است.

مازندران در میان استانهای کشور، شرایط مناسبی برای گسترش سرمایهگذاری داخلی و خارجی استان در سطح منطقه شمال و ایران فراهم آوردهاست. مازندران باسوادترین استان کشور است. هم چنین مازندران هر ساله در سطح

بالای امید به زندگی در مردان و زنان در کشور قرار میگیرد مازندران یکی از صنعتیترین استانهای کشور است. مازندران و رتبه ی نخست گردش پذیری کشور ایران در اختیار دارد با کشفیات دانشمندان در غارهای هوتو و کمربند، گواهی بر زندگی انسانها در ۷۵ هزار سال پیش از این بدست آمدهاست، علاوه بر این، باستانشناسی در گوهر تپه که ثابت کرد مازندران و گلستان بیش از ۵ هزار سال پیشینه تمدن شهری دارند، مازندران را به یکی از مهمترین پایگاههای باستانشناسی در منطقه خاورمیانه شناساندهاست

و آن در فرهنگسازی و تمدن شهرنشینی مردم در ایران نقش مهمی را ایفا کردهاست.

وجود دریای مازندران و رشته کوههای البرز و نزدیکی این دو به یکدیگر در نواحی جلگهای تا کوهپایههای شمالی البرز، آب و هوای معتدل و مرطوب را به وجود آوردهاست

همانطور که مازندران مهد گردشگری در ایران بشمار میرود به اختصار یکی از مکانهایی که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است را مورد مطالعه قرار میدهیم :

شهر یـوش زادگاه نیما

یوش ، روستایی از توابع بخش بلده شهرستان نور در استان مازندران ایران می باشد. این روستا به دلیل آن که زادگاه نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی است،شهرت یافته است. روستای یوش در البرز مرکزی در میانه جادهای آسفالته شرقی-غربی به طول ۱۱۰ کیلومتر که از چهل کیلومتری آمل در جاده هراز تا پل زنگوله در جاده کندوان کشیده شدهاست قرار دارد. اوزرود یکی از دو سرشاخه اصلی رود هراز از پایین دست و جنوب این روستا میگذرد.

٦

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

شاید اگر نیمایی نبود، اسم روستای یوش کمتر به گوشمان آشنا بود. نیما یوشیج بعد از مرگش در شهر ری دفن شد، اما بعدها در سال ۷۲ پیکر این شاعر را به روستای زادگاهش منتقل کردند و همین باعث شد بسیاری برای رفتن بر سر مزار این شاعر بزرگ به یوش سفر کنندخانه نیما در دوران قاجار ساخته شده است و اجداد نیما در این خانه زندگی میکردند. این خانه به شیوه سنتی مناطق کوهستانی منطقه نور ساخته شده است. این خانه قدیمی حیاطی مرکزی و تعداد زیادی اتاق در اطراف حیاط دارد و با آجرکاری و گچبریهایی زیبا تزئین شده است. داخل خانه هم به موزهای تبدیل شده که در آن اشیای قدیمی و وسایل شخصی نیما نگهداری میشود. همچنین آرامگاه نیما، سیروس طاهباز، گردآورنده آثار نیما، و بهجت اسفندیاری خواهر نیما، در حیاط این خانه قرار گرفته است. وقتی قصد رفتن به خانه نیما را دارید، باید از مسیری طولانی و پرپیچ و خم گذر کنید تا ببینی پدر شعر نو کجاست و چگونه بوده است ؟!

سیر و سفر

شهر یوش

روستای آسیاب سر

روستای آسیاب‏سر از توابع بخش مرکزی شهرستان بهشهر در ٦ کیلومتری جنوب غرب بهشهر و ٤٠ کیلومتری ساری قرار دارد.

این روستای جلگه‏ای، از شمال به روستای قره تپه، از شرق به روستای کوهستان و شهیدآباد، از جنوب به ارتفاعات جنگلی پرشیب و از غرب به روستای گرجی محله محدود می‏شود. این روستا از سطح دریا ٦ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن تحت تأثیر اقلیم جلگه‏ای، زمستان‏های معتدل و تابستان‏های گرم دارد.

روستای جلگه‏ای آسیاب‏سر بافت مسکونی متمرکزی دارد، که براساس اختلاف ارتفاع، در دو محله بالا و پایین شکل گرفته‏اند. کالبد خانه‏های روستاییان از نوع فعالیت و معیشت آنان تأثیر پذیرفته است.

خانه‏های قدیمی در قسمت مرکزی روستا ساخته شده و مصالح آن از گل، سنگ، خشت و چوب است. خانه‏های نوساز نیز، با رعایت سبک معماری سنتی روستا با مصالح سیمان، آجر، گچ و تیرآهن ساخته می‏شوند.

جاذبه‏های گردشگری

حواشی رودخانه کوهستان، از جاذبه‏های طبیعی این روستا است. در گذشته، آسیاب‏های آبی متعددی در کنار این رودخانه وجود داشته است که امروزه مورد استفاده نیست و بقایای آنها به جا مانده است. رودخانه کوهستان علاوه بر حواشی سرسبز و زیبای آن، یکی از منابع مهم‏ تأمین آب کشاورزی روستاییان محسوب می‏شود.

حاشیه جنوبی روستای آسیاب‏سر، از جنگل‏هایی انبوه با انواع درختان توسکا، آزاد، اوجا و طوق پوشیده شده است، که شکوه و زیبایی ویژهای به روستا بخشیده‏اند. ارتفاعات جنوبی روستا با پوشش گیاهی متنوع، چشمه‏های پرآب میان چشمه، شمشیربر و سرچشمه از دیگر جاذبه‏های طبیعی روستا به شمار می‏روند.مردم روستای آسیاب‏سر مانند سایر ایرانیان اعیاد ملی و مذهبی را جشن می‏گیرند و ایام محرم و وفات ائمه اطهار(ع) به عزاداری می‏پردازند.

در سفر نباید تنها به مقصد اندیشید، باید از آغاز سفر، چشم دل را باز کنی و به اطرافت بنگری و جانت را پرکنی از طراوت و تازگی ...

راهی که ما را به مقصد می رساند راهیست که وجب به وجبش را خالق هستی نقش عشق بر آن زده؛ طبیعت با تمام وجودش میهمانت می کند، آسمان با ابرهایش، زمین با گل های رنگارنگ و زیبایش و... همه و همه به استقبالت می آیند و وادارت می کنند که مسیر را کمی آهسته تر پشت سر گذاری و لذت ببری از لحظه لحظه ی سفرت...

مکانهای تاریخی یوش

گنبد کیاداوود واقع بر تپهای مشرف بر گورستان بالای یوش، مقبره سید امین و سید جلال در نزدیکی قبرستان قدیمی روستا، سنگ سیاه رنگ موسوم به اسب زین در کنار رودخانه هراز، باغ شاه، خانه میرزا مهدی، حمام قدیمی که امروزه تخریب شده است و خانه نیما از جاذبههای گردشگری یوش است.‏

در روستای یوش هتل یا مهمانسرا برای اقامت وجود ندارد و تنها گزینه خانههای روستایی است و گردشگران میتوانند شب را در خانههای روستایی سپری کنند. میهمانان نیما پس از بازدید از خانه تاریخیاش و روستای یوش از بنیانگذار شعر سپید خداحافظی میکنند.

بنامترین اثر تاریخی بلده را میتوان از کنار تنها میدان شهر دید. بقایای قلعه پولاد متعلق به اوایل دوره اسلامی بر فراز صخرهای در جانب شمال شرق شهر بلده جا خوش کرده است.

از بلده دو راه پیش رو دارید که هر دو به یک مقصد ختم میشود. اولی مسیر مستقیم بلده به نور است که از طریق آن با طی نزدیک به ٣٠ کیلومتر به شهرستان نور میرسید و دومی ادامه جاده یوش بلده است که با حرکت در آن و طی مسافتی ٧٠ کیلومتر به میانه جاده هراز میرسید.

٨

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

آیین تمنای باران، آفتاب‏خواهی و شیلان کشی نیز در این روستا برگزار می‏شود. در جشن عروسی و جشن‏های روستا اجرای انواع آواها و آهنگ‏های محلی همراه با سازهای محلی للهوا، ساز و نی رواج دارد.صنایع دستی روستای آسیاب‏سر مشتمل بر قالی‏بافی، ریسندگی، پارچه‏بافی، جوراب‏بافی، نمد مالی و سفالگری است.

انواع غذاهای محلی توسط زنان روستایی تهیه می‏شود. از جمله غذاهای محلی می‏توان از ترش نرشو، دوپتی، دوغا، آغوز مسما، اسپه آش و قلیه یا ترشی دونه آش نام برد. ‏

شیرینی‏های محلی روستا نیز عبارتند از: آغوز حلوا، حلوای سفید، حلوای سیاه، پشتزیک و نان‏های محلی پنبه نون، کلوایی و فطیر.‏

سیر و سفر

شهر یوش

طرز تهیه آغوز مــسما غذای محلی مازندران

غذاهای محلی همیشه پرطرفدار هستند . یکی از غذاهای محلی مازندران که با گوشت اردک یامرغ تهیه شده آغوز مسما نام دارد

آغوز مسما از غذاهای سنتی مازندران بوده که دارای پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا به دلیل داشتن گوشت اردک و مواد معدنی و ویتامین ها به دلیل داشتن گردو و رب انار است.

مواد لازم برای آغوز مسما

اردک ٦٠٠ گرم

گردو ٢٠٠ گرم

پیاز ٧٥ گرم

رب انار ٥٠ گرم

آب ٢ لیتر

شکر ٧٥ گرم

روغن ١٠ گرم

دانه های ساییده شده انار ١٠٠ گرم

زردچوبه ١٠ گرم

نمک ١٠ گرم

طرز تهیه آغوز مسما

اردک را سرخ می کنند.پیاز را تفت داده اردک را همراه با آب به آن اضافه می کنند.

بعد از جوش آمدن آب خورش، دانه های ساییده شده انار خشک و گردو را به مواد اضافه می کنند.

رب انار ترش، شکر، نمک و زردچوبه را خوب هم زده به خورش اضافه می کنند.آغوز مسما بعد از مدت ٢ ساعت پخت با حرارت بسیار ملایم، آماده است.

١٠

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

طرز تهیه حلوای سفید یکی از شیرینی های محلی روستای یوش

مواد لازم

آرد سفید گندم ۵۰۰ گرم

کره یا مارگارین ۱۵۰ گرم

روغن جامد ۱۰۰ گرم

پودر قند ۲۰۰ گرم

وانیل شکری یک سوم قاشق چایی خوری

دستور تهیه

ابتدا آرد را در قابلمه ای الک کرده روی حرارت متوسط ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تفت دهید در این مدت مرتب آرد را هم بزنید تا خامی آن گرفته شود بهتر است با قاشق چوبی هم بزنید. رنگ آرد نباید تغییر کند. در هنگام تفت دادن آرد ، کره و روغن جامد را روی حرارت کم گذاشته تا ذوب شود. بعد از آماده شدن آرد، پودر قند و وانیل شکری را به روغن ذوب شده اضافه کرده با هم زن بزنید و آن را روی آرد داغ داخل قابلمه ریخته به کمک لیسک به خورد آرد دهید تا صاف و یک دست شود و گلوله ای داخل آن باقی نماند. این کار ممکن است زمان بر باشد پس با حوصله انجام دهید. حلوا را داخل کیسه فریزر ریخته و با وردنه صاف کنید و تا گرم است قالب بزنید. حلوا برش داده شده را ۱۵ دقیقه در فریزر قرار دهید تا سفت شود. سپس در ظرف مناسب بچینید.

این حلوا خاصیت رنگ پذیری داشته می توانید از رنگهای خوراکی استفاده کنید. به جای وانیل می توانید از دارچین و یا هر اسانسی استفاده کنید.

آ شـپـزی

احترام متـقابل بین همــسران

احترام به مومن به طور عام، زمینه‏ای مناسب برای سازگاری در زندگی اجتماعی است.

در روایتی، امام صادق(ع) می‏فرماید: «المومن اعظم حرمةً من الكعبة؛ احترام مومن از احترام كعبه بیشتر است».بر این اساس، بی‏احترامی به مومن از بی‏احترامی نسبت به كعبه ناپسندتر است. به قدری این مسئله از اهمّیّت برخورداراست كه بدن فاقد روح مومن را نیز باید احترام كرد؛ چرا كه روزگاری این بدن با روح یك مومن ارتباط داشته است. یكی از عوامل مهم برای همزیستی مسالمت آمیز و آرامش در زندگی، حفظ حرمت یكدیگر است.

شناخت جايگاه هر يك از زن و شوهر در زندگي مشترك، حقوقي كه هر يك بر ديگري دارند و فضايلي كه براي آنان مطرح است، معناي احترام به همسر را مشخص ميسازد.

اگر میخواهید به همسرتان احترام بگذارید، قبل از هر چیزی باید یاد بگیرید خودتان و همسرتان را در قالب یک تیم ببینید. باید در تصمیمات مشترکتان درست مثل یک تیم واقعی فکر کنید و حتی در تصمیماتی که به صورت انفرادی اتخاذ میکنید، همیشه باید همسرتان را هم در نظر داشته باشید. به جای اینکه خواستههایتان را در تضادِ با خواستههای همسرتان قرار دهید، باید سعی کنید به سوی اهداف مشترکی حرکت کنید که به نفع هر دو نفرتان باشند در ادامه به چند نکته کلیدی در مورد حفظ احترام بین همسران اشاره میکنیم:

۱. خانواده به منزلهی یک تیم

ـ خودتان و همسرتان را در قالب یک تیم تصور کنید .

ـ اگر با همسرتان اختلاف نظر دارید، دلایلتان را محترمانه به بحث بگذارید.

١٢

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

ـ با تفاوتهایی که با یکدیگر دارید کنار بیایید و به این تفاوتها احترام بگذارید.

ـ از محبتهای همسرتان قدردانی کنید.

ـ به خودتان احترام بگذارید.

ـ وقتی به اختلاف نظر برمیخورید، به جای مشاجره، مصالحه کنید.

ـ هم خودتان و هم همسرتان تمرین کنید که جوابگوی اشتباهاتتان باشید.

۲. راهکارهایی برای احترام به همسر

ـ وقتی اشتباهی مرتکب میشوید عذرخواهی کنید.

ـ یاد بگیرید خودتان را به جای همسرتان تصور کنید.

ـ شنوندهی خوبی باشید.

ـ به خط قرمزهای همسرتان احترام بگذارید.

ـ به همسرتان کمک کنید تا اهدافش را تحقق ببخشد.

ـ با همسرتان همدردی کنید.

ـ تحت هیچ شرایطی به همسرتان دروغ نگویید.

ـ گاهی وقتها بگذارید همسرتان با خودش خلوت کند .

۳. نبایدهای زندگی مشترک

ـ همسرتان را در جمع خجالتزده نکنید.

ـ پشت سر همسرتان نزد دیگران بدگویی نکنید .

ـ نگذارید احساسات منفیتان تلمبار شوند.

ـ احساسات همسرتان را با تعریف و تمجیدهای بیجا از همجنسهایش جریحهدار نکنید.

ـ نسبت به محبتهای همسرتان بیاعتنا نباشید.

خانواده

احترام متقابل بین همسران

اخـتلال شـخصیت

اختلالات شخصیت عبارتند از مجموعه اختلالهای روان شناختی که ویژگی اصلی آنها رفتارهای خشک و غیرقابل انعطاف است. این رفتارها به اشخاص آسیب میرساند، چون مانع سازگاری آنها با الزامهای زندگی روزانه میشود و روابط آنها را با دیگران مختل میسازد.

شخصیت، بیانگر آن دسته از ویژگیهای فردی است که شامل الگوهای ثابت فکری، عاطفی و رفتاری است. این تعریف بیانگر آن دسته از ویژگیهای فردی با ثبات چه در زمینه فکری، رفتاری یا عاطفی است.

اختلال یا نابهنجاری بر اساس چهار خصیصه تعریف شدهاست که عبارتند از:

۱- پریشانی: تجربه عذاب هیجانی یا جسمانی، در زندگی متداول

۲- اختلال: کاهش توانایی فرد در انجام امور روز مره بهطوریکه نتواند کارهایش را به نحو مطلوب انجام دهد.

۳- به مخاطره انداختن خود و دیگران با کارهایی که انجام میدهند.

۴- لحاظ اجتماعی و فرهنگی غیرقابل قبول باشد.

دستهبندی اختلالات شخصیتی

A : عجیب و غریب، (غیرعادی): ا ختلال اسکیزوئید، پارانوئید، اسکیزوتایپال؛(افراد مبتلا به این نوع اختلالات اغلب نامتعارف به نظر می رسند.)

B : نمایشی، (دمدمیمزاج) : اختلال ضداجتماعی، اختلال شخصیت نمایشی، مرزی، خودشیفته؛(افرادی غیر قابل پیش بینی، نامتعادل و هیجانی هستند.)

C : مضطرب، (ترسان) : وابسته، دچار وسواس فکری، شخصیت دوریگزین.( افرادی مضطرب و هراسان به نظر می رسند.)

١٤

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

راهبردهای زیرممکن است برای تلاشهای پیشگیرانه موثر باشد:

١. ارزیابی چندگانه عوامل رفتاری، بیولوژیکی و اجتماعی

٢.توجه به سلسله مراتبی از عوامل خطرساز مهم براساس ادبیات تحقیقی موجود و موقعیت فعلی برای پیشگیری کمک کننده خواهند بود.

٣.شناخت هیجانات و گسترش تعامل والد - کودک در سالهای اولیه باعث افزایش پاسخگویی همدلانه به دیگران میشود.

٤. در سطح خانواده، آموزش روابط موثر از طریق برقراری کارگاههای مربوط به آموزش ارتباط موثر به اعضای خانواده، به خصوص والدین بسیار موثر خواهد بود.

٥.در سطح مدرسه، برگزاری کارگاههای آموزش مهارت جرات ورزی و مدیریت استرس نیز کمک کننده خواهد بود.

٦.در سطح جامعه، برگزاری کارگاههای کنترل خشم و برپایی گروههای خودیاری از جمله خدمات موثر برای جلوگیری یا پیشگیری ثانوی از اختلال ضداجتماعی خواهد بود.

درمان اختلال شخصیت

درمان اختلال شخصیت مستلزم اعتماد متقابل بین درمانگر و بیمار است. تحقق این امر ممکن است مشکل باشد، زیرا در این اختلالات اغلب انگیزه دریافت درمان مربوط به اطرافیان بیمار است نه خود بیمار.

سه راه کار برای درمان اختلال شخصیت وجود دارد: درمان روان شناختی، خانواده درمانی و گروه درمانی

روش های تغییر رفتار با یادگیری مهارت های اجتماعی، تقویت رفتارهای به جا، محدودکردن رفتارهای نابجا، یادگیری بروز احساسات، تحلیل شخصی از رفتار و مسئولیت پذیری در مورد رفتارها صورت می پذیرد.

هیچ دارویی برای علاج یا درمان اختلال شخصیت وجود ندارد، ولی ممکن است داروهایی برای درمان بیماری های همراه با آن تجویز شوند به عنوان مثال داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، داروهای ضد روان پریشی .

خانواده

اختـلال شخصیت

نکات مفید برای کمک به خوابـی بهتر

بسیاری از افراد بالغ و شاغل ساعات زیادی از روز خود را مشغول کار هستند و به همین دلیل باقی وقتی که دارند را باید صرف دیگر تعهدات از جمله خانواده، مسئولیت های خانه داری، مطالعه و ورزش کنند، انجام چنین کارهایی به شب و یا آخر هفته ها منتقل می شود. فشار کاری و تعهداتی که در زندگی داریم باعث می شود کنترل استراحت از دستمان برود.

علائم بی خوابی عبارتند از:

به سختی به خواب رفتن در شب.

بیدار شدن در طول شب.

بیدار شدن زودتر از موعد.

عدم احساس آرامش بعد از خواب شبانه.

احساس خستگی یا خواب آلودگی در طول روز.

کج خلقی، افسردگی یا اضطراب.

مشکل در توجه یا تمرکز در امور.

افزایش خطا یا تصادفات.

سردردهای تنشی.

علائم مربوط به معده و روده.

نگرانی دائمی در مورد خواب.

١٦

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

انسانها به چه میزان خواب در طی شبانه روز نیاز دارند؟

سن عامل تعیین کننده نیازبه خواب در انسان است.

١. نوزادان تازه متولد شده: ١٨-١٦ ساعت (بیشتر در طی روز تا شب)

٢. نوزادان زیر یک سال: ١٦-١٤ ساعت و حداقل ٢ بار چرت در طی روز.

٣ . کودکان ٣-٢ سال: ١٢-١٠ ساعت در شب و ٢-١ ساعت در روز.

٤. کودکان ٥-٤ سال:١٢- ١٠ ساعت در شبانه روز.

٥.کودکان ١٢-٧ سال: ١٠.٥ ساعت در شبانه روز.

٦. نوجوانان: ٩.٥-٨ ساعت در شبانه روز.

٧. بزرگسالان: ٨.٥-٧ ساعت در شبانه روز.

٨. سالمندان: ٦.٥ ساعت در شب و یک ساعت در روز.

زنان باردار به خواب بیشتری نیاز دارند.

خانواده

نکات مفید برای کمک به خوابی بهتر

علت اصلی بی خوابی

یکی از اصلی ترین علل بی خوابی، نداشتن شرایط فیزیکی مناسب برای خواب است. به دلیل نبود شرایط مناسب در محیط خواب، فرد نمی تواند وارد مرحله اولیه خواب شود. محیط بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد، وجود نور زیاد در محیط و سروصدا از مهم ترین عوامل فیزیکی نامناسب برای خواب هستند.اضطراب می تواند شروع بی خوابی، یا بقای بی خوابی (بیدار شدن در زمان خواب و عدم توانایی به خواب رفتن) محسوب شود.در هر دو مورد، سکوت و بی تحرکی شب باعث ایجاد افکار استرس آور و ترسناک در فرد شده و باعث می شود تا او نتواند به خواب برود.هنگامی که چنین شرایطی تا چند شب (و حتی چند ماه) ادامه پیدا کرد، نسبت به این حالات بی خوابی و استرس خود نگران می شوید. به همین دلیل است که می گویند علت بی خوابی و اضطراب دو همراه جدایی ناپذیر هستند و یکدیگر را بیشتر و کم تر می کنند.بنابراین باید به فکر درمان سریع باشید. تکنیک های شناختی زیادی وجود دارند که به فرد کمک می کنند تا بر اضطرابش غلبه کرده و بتواند بخوابد.

برخی افراد کارهایی انجام می دهند که مانع خواب راحت می شود در حالی که باید به بهداشت خواب توجه کرد. بهداشت خواب یعنی اصولی که باعث می شود فرد خواب مطلوبی داشته باشد. مهم ترین اصول آن عبارتند از:

١. بهترین زمان خواب، هنگام شب بخصوص قبل از نیمه شب (ساعت ٢١-٤ صبح) است.

٢.از خوابیدن در روز و بخصوص ساعات عصر به شدت خودداری کنید.

٣. خواب نه با شکم کاملا سیر و نه با شکم خالی مناسب نیست. شام را میبایست حداقل ٣-٢ ساعت پیش از خواب

١٨

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

صرف کرد.

٤. بهترین حالت خواب بر پهلو خوابیدن است. به پشت و به شکم اصلا نخوابید.

٥. محل خواب باید پاکیزه، نرم، ملایم، به دور از رایحه بد و یا مواد محرک مثل عطرهای تند باشد.

٦. پیش از خواب از کار و اعمال مهیج و درگیریهای ذهنی خودداری کرد. داشتن آرامش روحی یکی از ارکان خواب آرام به حساب می آید.

٧.برای استراحت کامل مغز در خواب باید خون را به سمت پاها سوق داد و برای این کار دو راه توصیه میشود: ١) آن که پاها را گرمتر از سر نگه داریم. ٢) رختخواب را به نحوی قرار دهیم که طرف سر رختخواب ١٠ تا ١٥ سانتی متر بالاتر از پا باشد. بدین ترتیب خون از سر و سینه به سمت پاها حرکت میکند و باعث خواب راحت میشود.

٨. برای درمان بی خوابی تغییر سبک زندگی و رعایت اصول بهداشت خواب بسیار کمک کننده است. در بحث تغذیه طب سنتی به مصرف غذاهای سرد و تر و طب جدید به مصرف غذاهای حاوی تریپتوفان و سروتونین توصیه می کند. مصرف ماست، شیر، کاهو، بادام و همچنین ماساژ با روغن گیاهانی همچون بنفشه، اسطخودوس و بادام در هردو طب برای درمان بی خوابی توصیه شده است. قبل از خواب مصرف سیگار، چای، قهوه، (الکل!!)، و داروی خواب آور توصیه نمی شود.

٩. در صورت احساس خواب آلودگی در طول روز روزی نیم ساعت پیاده روی سریع در آفتاب بسیار کمک کننده خواهد بود.

خانواده

نکات مفید برای کمک به خوابی بهتر

تفاوت میان این دو تصویر را پیدا کنید

٢٠

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

عروسک نمدی خروس ساده و زیبا

الگوهایی به فرم زیر روی کاغذ کشیده و از نمد بچینید. یک لایه پشم شیشه هم برای بدن بچینید. می تونید از پنبه هم برای پرکردن بدن استفاده کنید.

٢- برای الگوی نوک هم یک ربع کوچک بچینید و از قطر تا بزنید.چشم و بالها را کوک بزنید با بچسبانید. دو لایه بدن را روی هم بگذارید. برای پاها می توانید از طناب یا روبان استفاده کنید. دم و تاج و نوک و بال ها را در محل خود بین دو لایه قرار دهید.

کودکان

کار دستی و سرگرمی

گوشه گیری، انزوا و تنهایی در کودکان

از نظر تعریف به حالت نسبتاً پایداری که کودک در بیشتراوقات به تنهایی بازی کند ( در جمع هم بازیها و هم سالان ) گوشه گیری اجتماعی(social withdrawal) گفته می شود.

عمده شخصیت افراد در ٨ سال اول تولد شکل می گیرد. در ٢ تا ٣ سال اول تولد پدر و مادر ( کلاً خانواده ) پایه های آن را پی ریزی می کنند و عمده بقیه آنها از طریق تعامل و بازی با همسالان شکل می گیرد. در واقع، کودک فقط از طریق بازی و رابطه با همبازی ودوستان است که خود را به طور کامل می شناسد، عواطفش بدرستی شکل

می گیرد و الگوی روابط بین فردی و اجتماعی را می آموزد و بسیاری از مشکلات فردی، اجتماعی و روانی افراد ریشه در این دوران کودکی دارد وگوشه گیری و انزوای کودک را بایستی علامتی جدی گرفت و بدرستی علت آن را شناخت و باآن برخورد نمود.

علاوه بر کمرویی، چند نوع دیگر گوشه گیری نیز وجود دارد که از نظر زمینه روانی وعواقب با هم کمی متفاوت هستند.کمرویی در کودکان، تقریبا طبیعی است اما نباید به مانعی در رشد شخصیتی آنها بدل شود

کمرویی و گوشه گیری در کودکان حالت های مختلفی دارد و عبارت است از: کناره گیری از موقعیت های اجتماعی؛ مثل مدرسه، میهمانی ها یا حضور در جمع دوستان. این کودکان سعی می کنند که محیط اجتماعی خود را به کسانی که خوب می شناسند، محدود سازند. آنها معمولا در خانه مشکلی ندارند. این کودکان به علت تماس های اجتماعی محدود، مهارت های متناسب با سن خود را یاد نمی گیرند و همین مساله در سنین بالاتر مشکلات بزرگ تری را برای کودک ایجاد می کند

٢٢

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

چند نکته:

ـ مهمترین عارضه خجالتی و گوشه گیری، درونی کردن مشکلات است که می تواند به صورت کاهش حرمت نفس، اضطراب، تنهایی و حتی افسردگی بروز کند.

ـ در صورت عدم اصلاح، اکثر موارد گوشه گیری و خجالتی بودن کودکان پیش دبستانی می تواند در سنین بعدی و حتی بلوغ ( به اشکال و انواع مختلف ) ادامه یابد.

ـ اگر چه ریشه اکثر موارد خجالت و گوشه گیری کودکان پیوند عاطفی ناامن است ( سال اول تولد ) ولی مطالعات نشان داده اند که پیوند عاطفی کودک با پدر خصوصاً تعامل مداوم و بازی کردن پدربا کودک در ١ تا ٣ سالگی بیش از پیوند عاطفی کودک با مادر در اجتماعی شدن کودک و جلوگیری از گوشه گیری کودک موثر است.

علل كمـــــــــرويي

ـ كمرويي علل مختلفي دارد، بعضي از آنها از اين قرارند :

وجود فــــرد كمرو در خانواده مثل پدر يا مادر كمـــرو و الگوگيري كودك از او

ـ تحقيــــر كـــودك در خانه و مدرسه

ـ برچسب كمـــرويي به كـــودك زدن و تلقين كمــــرويي به او

ـ مقايسه كـــودك با ديگــــران

ـ توقــــع بيش از حد از كـــودك داشتن

ـ تجارب منفــــي كـــودك در موقعيتهاي مختلف

ـ نقل مكان هـــاي مكــــرر خانواده

ـ آرمان گــــرايي والدين و يا جامعـــــــه

چگونه معلم می تواند به دانش آموزان خجالتی کمک کند؟

اگر چه داشتن طیف وسیعی از انواع شخصیت و ذات درونی در یک کلاس درس خیلی خوب ، هیجان انگیز و البته طبیعی است، اما در مورد کودکی که همواره آرام است، معلمان و والدین به طور طبیعی نگران هستند.

چند راه برای کمک به یک کودک خجالتی در کلاس درس، برای آموزگاران وجود دارد و البته بسیاری از این نکات در شرایط دیگر نیز کار خواهند کرد:

۱- علاقه مندیهای این دانش آموزان خجالتی را کشف کنید.

۲- آنها را به کار با بچه های دیگر کلاس که بیشتر اهل جوشش هستند، تشویق کنید.

۳- از نقاط قوت او بهره ببرید.

٤- چگونگی پیوستن به فعالیت های گروهی را به آنها آموزش دهید

٥- هر روز با دانش آموزان خجالتی در ارتباط باشید.

٦- این کودکان را آموزش دهید که با اذیت و آزار دیگران مقابله کنند.

٧- از منابع و مددکاران مدرسه استفاده کنید

٨- هر زمان که امکان دارد، والدین را تشویق کنید تا به صورت داوطلب در کلاس درس حاضر شوند.

کودکان

گوشه گیری

زندگی نامه جف بزوس

آمازون دات کام، به انگلیسی : Amazon com شرکت تجارت الکترونیک آمریکایی است، که در سال ۱۹۹۴ توسط جف بزوس، در شهر سیاتل، واشینگتن تأسیس شد.

شرکت آمازون هم اکنون کتاب، سیدی،دیویدی،بستههای نرمافزاری و حتی کفش و لباس نیز عرضه میکند و امروزه بیشترین درصد فروش را در بین سایر فروشگاههای اینترنت دارد.

وبگاه آمازون، بخش اعظم کسبوکار این شرکت بهشمار میآید، که طیف وسیعی از خدمات و کالاها، از طریق آن عرضه میگردد.

جف بزوس موسس فروشگاه اینترنتی آمازون است.آمازون را سراسر دنیا می شناسند. آمازون ابتدا کار خود را با فروش کتاب شروع کرد و بعد از ایجاد شگفتی در صنعت کتاب شروع به اضافه کردن محصولات دیگر در فروشگاه اینترنتی خود کرد. موسس آمازون آقای جف بزوس از زندگی جالبی برخوردار است متولد سال ۱۹۶۴ است.

در دوران مدرسه گاراژ خانه شان را تبدیل به آزمایشگاه لوازم الکتریکی کرده بود .جف که شاگرد درس خوانی بود در دوران دبیرستان عاشق کامپیوتر می شود و وارد دانشگاه می شود و در رشته ی کامپیوتر تحصیل می کند. بعد از گرفتن مدرک مهندسی کار در شرکت را انتخاب می کند و در شرکت های موجود در وال استریت مشغول کار می شود.

در سال ۱۹۹۰ موفق شد جوان ترین نائب رئیس شرکت شود و در همان

زمان با همسر خود آشنا شد.

هنگامی که در سال ۱۹۹۴ که تب تجارت الکترونیکی بسیار داغ بود از شغل خود استعفا داد و به سیاتل رفت و در آن جا امازون،فروشگاه آنلاین کتاب را طرح ریزی کرد.

بزوس تجارت شخصی خود را در ۳۰ سالگی و بعد از چندین سال کارمندی شروع کرد. او با تعداد کمی از افراد کار فروش کتاب را آغاز کرد و قدرت ریسک عالی اش به او اجازه داد که تجارت شخصی خود را پایه ریزی کند.

آمازون آنقدر پیشرفت کرد که به یک پیشرو و رهبر در تجارت الکترونیک تبدیل شد. در سال ۱۹۹۸ آمازون لیست محصولات خود را گسترش داد و علاوه بر کتاب،سی دی و فیلم و سپس اسباب بازی و لباس وهمه چیز را به فهرست محصولات خود اضافه کرد و در به مرور تبدیل به بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی جهان شد. در سال ۲۰۰۶ آمازون

یک سرویس ویدیویی را ارائه کرد و در سال ۲۰۰۷ هم کتاب خوان های معروف خود را به نام کیندل وارد بازار کرد.گستره ی فعالیت آمازون به قدری افزایش یافت که بعد از فروش کتاب و تبدیل به فروشگاه همه چیز شد و سپس دست به تولید کتاب خوان و بعد از آن تبلت هم تولید کرد.

انبارهای شرکت آمازون شهرت جهانی دارند.انبار هایی که در آن بیشتر کارها توسط رباط ها انجام می شود.

در سال ۲۰۰۷ جف بزوس یک سرمایه گذاری شخصی در یک شرکت خدمات فضایی انجام داد.

این سرمایه گذاری تا چندین سال ادامه پیدا کرد و هر سال چندین میلیون دلار سرمایه گذاری در این شرکت انجام می شد تا سر انجام در سال ۲۰۱۵ این شرکت موفق به پرتاب یک موشک به فضا شد.

٢٤

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

این شرکت در زمینه ی حمل و نقل مسافر به فضا فعالیت میکند و برنامه ای برای ارسال چند مسافر به فضا دارد. جف بزوس همواره به دنبال نو آوری و استفاده از ایده های جدید است.

در سال ۲۰۱۳ او ایده ی استفاده از پهباد برای تحویل کالا در امازون را مطرح کرد و مدت ها بر روی آن کار می کنند تا بتوانند به صورت کاملا هوشمندانه و بدون دخالت انسان بسته های ارسالی را تحویل خریداران دهند.

جف بزوس موفق شد در سال ۲۰۱۷ پولدار ترین مرد دنیا شود،او گوی سبقت را از بیل گیتس برباید.

بیل گیتس از سال ۲۰۱۳ همواره در صدر این فهرصت قرار دارد. بزوس برای مدتی کوتاه عنوان پولدار ترین مرد دنیا را صاحب شد،اما بعد از چند ساعت دوباره بیل گیتس به جایگاه نفر اول بازگشت و جف بزوس دوم شد. امروزه دیگر فعالیت شرکت آمازون محدود در زمینه ی فروشگاه اینترنتی نیست و و فعالیت های بسیار زیادی دارد و مالک وب سایت ها و سرویس های بسیاری است.

آمازون در زمینه ی سیستم های رایانش ابری نیز پیشتاز است.آمازون و مایکروسافت در این زمینه رقابت تنگاتنگی با هم دارند و این رقابت باعث شده که آمازون از مایکروسافت هم جلو بزند.در آینده احتمال دارد مقام پولدار ترین فرد دنیا به جف بزوس تعلق گیرد.

در لیست میلیاردرها در حال حاضر جف بزوس در رتبه اول، بیل گیتس در رتبه دوم و وارن بافت در رتبه سوم قرار دارد. باید به این نکته هم اشاره کنیم که در میان ۱۰ میلیاردر بزرگ این لیست ۶ نفر در حوزه تکنولوژی فعالیت میکنند

در ماه مه، بزوس ۱ میلیون دلار به کمیته خبرنگاران برای آزادی مطبوعات بخشید. یک اقدام خیرخواهانه در راستای دریافت سود بیشتر از کسب و کاری که بزوس به آن علاقه دارد. واشنگتن پست برای جف بزوس است. در ماه مارس، بنیاد خانوادگی او، ۳۵ میلیون دلار به انستیتو تحقیقاتی سرطان فرد هاچینسون اعطا کرد. او ۱۰ میلیون دلار دیگر نیز برای مرکز نوآوری ها در موزه تاریخ و صنعت سیاتل هزینه کرد.

آمازون اخیرا تعهد داده که برای بی خانمان ها نیز طرحی بریزد و از این سو، بزوس ۱ میلیون دلار دیگر از سرمایه خود را بخشیده. همه این ها رقم های بسیار بالایی هستند اما در مقایسه با سرمایه گذاری ۴۵ میلیارد دلاری مارک زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان یا سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد دلاری گیتس تقریبا ناچیز به نظر می آید.

مسئله دیگری هم وجود دارد که ممکن است بزوس تصمیم گرفته تا مخفیانه ثروت خود را صرف اعمال خیرخواهانه کند و یک انسان دوست واقعی باشد. اما با این حال همه معتقدند که بزوس باید چهره عمومی تری در این زمینه داشته باشد و از فعالیت های خود در این زمینه بگوید. صرفا ثروت اهمیت ندارد بلکه شهرت هم به همان اندازه می تواند تاثیر گذار باشد.

بزوس در روزی که گزارش مالی شرکتش منتشر شد از مقام نخست به پایین کشیده شد، حتی با وجود اینکه گزارش مثبت بود. اما دلیل این مسئله عمدتا به سیاست سود کمتر، فروش بیشتر باز می گردد. در مقایسه با سال گذشته، آمازون رشدی ۲۵ درصدی را تجربه می کند اما درآمد سهامداران آمازون نسبت به سال گذشته از ۱.۴۲ دلار به ۰.۴۲ سنت رسیده. شرکت بزرگ تر از قبل شده اما میزان سود کاهش یافته است. پیش از این هم بزوس بارها این استراتژی را به کار گرفته و موفق هم بوده.

موقیت

زندگی نامه جف بزوس

پیشترها درمانِ مشخصی برای بیماری ام اس وجود نداشت تا اینکه محققانِ کانادایی موفق به درمانِ آن شدند. درمانهای موجود به منظور بهبود عملکرد بدن پس از هر حمله و جلوگیری از حملات جدید صورت میگیرد.

هر کسی می تواند به بیماری ام اس مبتلا شود، اما نرخ ابتلا به آن در زنان دو برابر مردان است و آنهم بین سنین ١٥ تا ٦٠ سالگی.

بیماری ا م ا س چــیـسـت؟

تصلب بافت چندگانه (Multiple sclerosis) که با نام اختصاریِ اِماِس یا MS شناخته میشود، یک بیماری التهابی است که در آن غلافهای میلین سلولهای عصبی در مغز و نخاع آسیب میبینند. این آسیب دیدگی در توانایی بخشهایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند میتواند اختلال ایجاد کند و باعث به وجود آمدنِ علائم و نشانههای زیادِ جسمی شود.

ام اس به چند شکل ظاهر میشود و علائم جدید آن یا به صورت عودِ مرحلهای (به شکل برگشتی) یا در طولِ زمان (به شکل متناوب) اتفاق میافتد. ممکن است در بین عود، نشانه بیماری ام اس به کلی از بین برود؛ با این وجود مشکلاتِ عصبیِ دائمی به ویژه با پیشرفتِ بیماری در مراحلِ بعدی بهطورِ مداوم اتفاق میافتد.

معمولاً ام اس بر اساس نشانهها و علائم و نتایج آزمایشهای پزشکی تشخیص داده میشود.

٢٦

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

شانس شما برای ابتلا به این بیماری بیشتر می شود اگر سابقه خانوادگی آن یا سابقه ابتلا به سایر بیماری های مزمن را داشته باشید. داشتن سابقه مونونوکلئوز (مونونوکلئوز عفونی یک بیماری عفونی ویروسی است که دستگاه تنفس، کبد و دستگاه لنفاوی را درگیر می کند) یا سیگاری بودن نیز شانس ابتلا به ام اس را افزایش می دهد.

دراینجابا نشانه های اولیه بیماری ام اس آشنا شوید

MS دید شما را مختل می کند.

خستگی مزمن را جدی بگیرید.

MS با اسپاسم عضلات همراه است.

حواستان به حافظه باشد.

سرگیجه های پی در پی از نشانه های اولیه بیماری ام اس و مشکلات جنسی

تقریباً ٨٠درصد مبتلایان در مرحله اولیه ام اس، دچار ضعف عضله غیرقابل توضیح میشوند که از پاها آغاز میشود. فرد هم شاید احساس سوزن سوزن شدن و بیحسی همراه با خستگی مفرط کند. این خستگی اغلب ناگهانی خودش را نشان میدهد و قبل از بهبود پیدا کردن ماهها با فرد میماند.

اگر به داشتن ام اس شک دارید..

مشکلات خود را با پزشک عمومی در میان بگذارید تا در صورت نیاز شما را به یک متخصص اعصاب ارجاع دهد. گاهی پونکسیون کمری - نمونه برداری از مایع مغزی نخاعی در ستون فقرات کمری - نیاز است.تشخیص بیماریام اس آسان نیست و کمی طول میکشد بنابراین باید صبور باشید.

سلامت

بیماری ام اس چیست

خــرمالــو و خـــواص

شگفــت انـــگـــیــز آن

این میوه دقیقاً مناسب روزهای سرد پاییزی است که بیشتر مردم کمی احساس خستگی و بی حالی می کنند. خرمالو به اندازه ی انگور انرژی زا است. البته اگر دغدغه ی تناسب اندام دارید و نمی خواهید چاق شوید نباید در مصرف آن زیاده روی کنید چون مصرف زیاد آن کالری زیادی به بدن می رساند. قندهای اصلی این میوه فروکتوز و گلوکز هستند.

ارزش غذايي خرمالو:

هر ۱۰۰ گرم خرمالو حاوی ارزش غذایی زیر است:

انرژی ۶۰ تا ۷۰ کیلوکالری

آب ۷۵.۵ گرم

فیبر ۵.۹ گرم

قند ۲۳ گرم

ویتامین ث ۷.۶ میلیگرم

پتاسیم ۲۱۰ میلیگرم

منیزیم ۱۱ میلیگرم

آهن ۰.۱۵ میلیگرم

خواص خرمالو:

خرمالو دارای مقادیر قابل توجهی ویتامینهای ،، و C است، در ضمن این میوه مواد معدنی ضروری برای بدن مانند کلسیم، گوگرد، آهن، فسفر و پتاسیم و مقداری نیز سلولز دارد.

خرمالو سرشار از ویتامینهای A ، B و C میباشد.

خرمالو میوه اي با کالری بالا است (١٠٠ گرم خرمالو ٧٠ کالری فراهم می کند) اما در چربی بسیار پایین است.

طبع خرمالو گرم و تر است.

از دیگر ویژگیهای خرمالو وجود مقدار بالایی آنتی اکسیدان است که با خنثی سازی رادیکالهای آزاد از بروز بیماری حاد شونده همچون پیری، سرطان، آب مروارید و دژنراسیون ماکولا (نوعی اختلال چشمی ناشی از افزایش سن) جلوگیری میکند.

اثر خرمالو روی سیستم گردش خون و سلامت قلب از دیگر فوائد مصرف این میوه است. این میوه سرشار از پتاسیم است که به تنظیم فشار خون بدن از طریق بسط رگهای خونی و آرام کردن ماهیچه ها کمک میکند. در حقیقت بسیاری از پزشکان از پتاسیم به عنوان مسکن درد در عضلات استفاده میکنند.

٢٨

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

سلامت

خرمالو

آیا صدای ا لکسا ندر گراهام بل را شنیدهاید؟

الکساندر گراهام بل دانشمندی است که با ابداع دستگاه تلفن، گوش فرادادن به صحبتهای افراد را از فرسنگها فاصله ممکن ساخت. علاوه بر تلفن، او ابداعات دیگری در زمینهی ضبط صدا و مکالمه دارد که در نوع خود بینظیر و شایان توجه است. علیرغم هدیه کردن ابزارهای ضبط و انتقال صوت، تاکنون صدایی از او نشنیده بودیم که خوشبختانه با تلاش محققان موسسهی اسمیتسونیان در موزهی ملی تاریخ امریکا و همکاری با کتابخانهی کنگره و کتابخانهی ملی لارنس برکلی متخصصان توانستهاند صدای گراهام بل را شناسایی و تشخیص دهند.

این صدا در لابراتوار ولتا (Volta) ضبط شده است که با توجه به قراین و شواهد این اصوات را میتوان صداهای اولیهی ضبط شده پنداشت. محققان پس از کشف یادداشتهای مربوط به صدای ضبط شده که توسط گراهام بل امضاء و تاریخ ۱۵ آوریل ۱۸۸۵ میلادی (مطابق با ۲۶ فروردین ۱۲۶۴ شمسی) خورده است، به این کشف تاریخی نائل آمدند. صحت تطابق متن و صدا تایید شده و هر دوی آنها مربوط به ١٢٨ سال پیش است. در این صدای ضبط شده ٤ دقیقهای، گراهام بل اطلاعات مربوط به آمار و اعدادی را با صدای بلند میخواند و در انتها میگوید، «شاهدان گواهی میکنند که صدای ضبط شدهی اینجانب، الکساندر گراهام بل را شنیدهاند».

کارشناسان برای دستیابی به این صوت قدیمی از تکنیک نوری غیرتهاجمی بهره بردهاند که ١٠ سالی است وقت صرف آمادهسازی و توسعهی آن شده. این گروه همچنین مشغول کار بر روی سایر صداهای ضبط شدهی این لابراتوار هستند و امیدوار به یافتن شواهد تازهای پیرامون یافتهای ارزشمند این دانشمند بزرگ میباشند.

٣٠

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

بهتر است بدانید

آیا صدای اکساندر گراهام بل را شنیده اید

بــیــتکــویــن

٣٢

هر کشوری ارز خود را دارد. اکثر کشورهای اروپایی از یورو استفاده می کنند، ارز روسیه روبل و ایالات متحده آمریکا دلار آمریکا است. ما در بانک ها یا مبادلات خارجی از ارز مشخصی استفاده می کنیم ، پول را با استفاده از بانک ها و موسسات در سراسر جهان انتقال می دهیم و یا آن را سرمایه گذاری می کنیم.

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

ارز دیجیتال چیست ؟

ارز دیجیتال یا Cryptocurrency یک فرم از پول الکترونیکی است. بیشتر ارزهای دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند.

ارزهای دیجیتال، ارزهایی هستند که از رمزنگاری برای انتقال در اینترنت استفاده می کنند، رمزنگاری های ارزهای دیجیتال غیرقابل هک و پیگیری هستند.

ابتدا رمزنگاری در جنگ جهانی دوم برای انتقال پیام و فرمان های نظامی مورد استفاده قرار گرفت. در عصر دیجیتال، ریاضیات و علوم کامپیوتر برای امنیت ارتباطات، اطلاعات و انتقال پول مورد استفاده قرارگرفته اند.

اولین ارز دیجیتال بیت کوین است که در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد و اکنون پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال است. در چند سال گذشته ارزهای دیجیتال زیادی معرفی و عرضه شده اند. در حال حاضر حدود ۹۰۰ ارز دیجیتال در بازارهای جهانی تجارت می شود.

بیتکوین چیست؟

بیت کوین یک شبکه و ارز پرداخت جدید است. تراکنش های این شبکه به صورت همتا به همتا و بدون نیاز به واسطه ها انجام می شوند. این بدان معناست که ما برای انجام تراکنش ها نیاز به نهاد های متمرکز مانند بانک یا موسسات دیگر نداریم.

تفاوت اصلی بیت کوین با ارزهای سنتی غیرمتمرکز بودن آن است. بیت کوین روی یک پایگاه داده غیرمتمرکز به اسم بلاک چین فعالیت می کند.

بهتر است بدانید

بیت کوین

٣٤

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

تفاوت بیت کوین با ارز های معمولی ؟

از بیتکوین میتوان برای خرید الکترونیک استفاده کرد. در این مواقع بیتکوین مانند پول عادی عمل میکند با این تفاوت که با آن بصورت دیجیتالی معامله میشود.

در هر حال، مشخصه اصلی بیتکوین و مهمترین چیزی که آنرا از پول معمولی متفاوت میکند این است که است بیتکوین هیچ مرکزی ندارد (غیرمتمرکز است) هیچ موسسه یا شرکت خاصی شبکه بیتکوین را کنترل نمیکند. این مورد باعث آسودگی برخی افراد میشود چون دیگر هیچ بانک بزرگی نمیتواند پول آنها را کنترل کند.

بیتکوین را چه کسی چاپ میکند؟

هیچکس. بیتکوین یک ارز معمولی نیست. این ارز توسط بانکهای مرکزی با قوانین خاص، روشهای غیرقابل توصیف و بصورت فیزیکی چاپ و ایجاد نمیشود. آن بانکها میتوانند برای پرداخت بدهیهایشان پول بیشتری چاپ کنند و ارزش ارز موردنظر را پایین بیاورند.

در حالیکه بیتکوین بصورت دیجیتالی و توسط مردم ایجاد میشود و هرکس میتواند به جمع ایجادکنندگان بیتکوین (ماینرها یا استخراجکنندگان) بپیوندد. بینکوین با استفاده از سرورهای پرقدرت پخش شده در شبکه استخراج میشود.

این شبکه همچنین تراکنشها را پردازش میکند و به این ترتیب به طور موثری بیتکوین را به یک شبکه پرداخت مستقل تبدیل میکند.

بهتر است بدانید

بیت کوین

بیتکوین بر پایه چیست؟

پولهای معمولی در دنیای واقعی براساس طلا یا نقره هستند. بصورت تئوری، شما میدانید که اگر برفرض، ٥ هزارتومان در بانک قرار دهید، به اندازه همان مقدار میتوانید طلا دریافت کنید (البته در عمل اینکار مقدور نیست) اما بیتکوین براساس طلا نیست؛ بلکه براساس ریاضیات است.

در سرتاسر دنیا، افراد از نرمافزارهایی استفاده میکنند که از فرمولهای ریاضیات برای ایجاد بیتکوین پیروی میکنند. این فرمولهای ریاضی برای همه قابل دسترس است و همه میتوانند آنرا بررسی کنند.

همینطور نرمافزار موردنظر نیز متنباز (اوپن سورس) است، بنابراین همه میتوانند نگاهی به آن بیندازند و مطمئن شوند که نرمافزار کاری که باید را انجام میدهد).

ویژگیهای اصلی بیتکوین چیست؟

بیتکوین بدون مرکز و غیرمتمرکز است

شبکه بیتکوین توسط هیچ مرکز معتبری کنترل نمیشود. هر دستگاهی که بیتکوین استخراج میکند و تراکنشها را پردازش مینماید قسمتی از شبکه بیتکوین را تشکیل میدهد و این کامپیوترها و سرورها با هم کار میکنند.

پس هیچ مرکز باقدرتی نمیتواند قوانین پولی را سرهمبندی کند و باعث بحران شود. یا اینکه نمیتواند بیتکوین افراد را از آنها بگیرد (مانند بانک مرکزی اروپا که این تصمیم را در قبرس در اوایل ٢٠١٣ گرفت)

اگر هم قسمتی از شبکه بیتکوین به هردلیلی آفلاین شود یا از کار بیفتد، پول همچنان به جریان خود ادامه میدهد.

٣٦

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

نامحسوس است

خب، برخی از افراد میتوانند چندین حساب بیتکوین داشته باشید و این حسابها هیچ نام، آدرس و سایر اطلاعات شخصی ندارند.

برخی اوقات ما نمیخواهیم افراد بدانند ما چه چیزی خریداری کردیم. بیتکوین نسبتا یک ارز محرمانه است اما از طرف دیگر شفاف است و همه میدانند تراکنشهای یک آدرس بیتکوین خاص، چقدر بوده است و میدانند تراکنشها از کجا آمده و به کجا ارسال شده است.

این در حالی است که برخلاف بانکداری سنتی، هیچکس نمیداند چهکسی صاحب این حساب بیتکوین است. مانند این است که یک کیف شفاف از پلاستیک داشته باشید که صاحب آن مشخص نیست. همه میتوانند داخل آنرا ببینند اما کسی نمیداند صاحب کیف چه کسی است.

البته بهتر است این نکته را بگوییم، افرادی که از بیتکوین بطور نابخردانه استفاده میکنند (مثلا همیشه از یک حساب بیتکوین استفاده میکنند یا موجودی چندین حساب را به یک حساب منتقل مینمایند) این ریسک را میکنند که بصورت آنلاین شناسایی شوند.

قابل برگشت نیست

زمانی که شما بیتکوین را ارسال کردید، هیچ راهی برای برگشت آن نیست مگر اینکه دریافت کننده آنرا به شما برگرداند. چون برخی از استفاده کنندگان از کارت اعتباری، پس از خرید، مبلغ واریز شده با استفاده از کلاهبرداری به حساب خودشان برمیگردانند.

غیرقابل برگشت بودن بیتکوین، همانطور که یک مزیت است میتواند یک عیب نیز باشد (اگر ندانید که چگونه با والتها کار کنید و چگونه امنیت کیف پولتان را حفظ نمایید.)

بهتر است بدانید

بیت کوین

بیتکوین تورمی نیست

مشکل ارزهای سنتی این است که دولت میتواند تا جایی که بخواهد آنرا چاپ و ارائه کند و معمولا هم همینکار را انجام میدهند. اگر بر فرض دلار کافی برای پرداخت بدهیها وجود نداشته باشد، آنوقت فدرال رزرو آمریکا به سادگی میتواند پول بیشتری چاپ کند. اگر وضع اقتصاد نابسامان باشد، دولت میتواند پولهای

تازه چاپ شده را به اقتصاد تزریق کند. اینکار باعث کاهش ارزش ارز موردنظر میشود.

اگر شما بطور ناگهانی، دلار در چرخش را دوبرابر کنید، به این معنی خواهد بود که به ازای هر یک دلار سابق، دو دلار وجود دارد. کسی که قبلا یک شکلات را به قیمت ١ دلار میفروخت، مجبور خواهد بود تا قیمت را دوبرابر کند تا بتواند ارزش سابق را بدست آورد، زیرا ١ دلار نصف ارزش قبلی خود را دارد.

به این اتفاق تورم میگویند که باعث افزایش قیمت کالاها و محصولات میشود.

مهار تورم میتواند بسیار مشکل شود و قدرت خرید مردم را کاهش دهد.

بیتکوین طوری طراحی شده که حداکثر ٢١ میلیون از آن وجود داشته باشد. بنابراین پس از اینکه ٢١ میلیون بیتکوین با مشخصات اصلی استخراج شد، تعداد بیتکوینها افزایش نخواهد یافت و مشکل تورم نیز نخواهد داشت. در حقیقت، کاهش قیمتها در دنیایی مانند دنیای بیتکوین رخ میدهد.

٣٨

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

مشکلات بیت کوین ؟

احتمال عدم پذیرش بیتکوین توسط شرکتهای بزرگ

از سال ٢٠١٤ شرکتهای بزرگی مانند مایکروسافت و پیپل، بیتکوین را به عنوان روشی برای انجام پرداختها به رسمیت شناختند. همچنین تعدادی از سرمایهگذاران رشد بستر پرداخت این ارز را دلیلی خوبی برای خرید آن دانستند. در مقابل تعدادی از کسب و کارهای کوچک در سالهای اخیر با آن مخالفت کردند.

با وجود این بیتکوین میتواند به منبعی برای سرخوردگی سرمایهگذاران تبدیل شود. اگر همانگونه که در بالا گفته شد بیتکوین همچنان بیثبات باقی بماند، این احتمال وجود دارد که کسبوکارها از پذیرش آن خودداری کنند. همچنین عدم پذیرش یا کنار گذاشتن آن توسط شرکتهای بزرگ باعث کاهش ارزش آن خواهد شد.

شمشیر دو لبه به نام قوانین

از بعضی جهات به وجود آمدن محیطی قانونمند برای بیتکوین با بازخوردهای مثبتی در سال ٢٠١٧ مواجه شد. برای نمونه ژاپن در اوایل همین سال شروع به پذیرش قانونی بودن آن کرد. همچنین گروه سی.ام.ای (CME Group) تا پایان سال اقدام به پشتیبانی از این ارز خواهد کرد. این موضوع به سرمایهگذاری روی بیتکوین اعتبار میبخشد.

از طرفی محیط قانونمند یاد شده میتواند بیتکوین را از بازارهای سودآور دور نگاه دارد. برای مثال چین و کرهی جنوبی به مخالفت با آن پرداخته و آن را ممنوع اعلام کردند. در نتیجه فعالیت این ارز به شدت محدود خواهد شد.

شما صاحب اصلی آن هستید

هیچ سیستم پرداخت الکترونیکی وجود ندارد که صاحب آن شخص دیگری نباشد. برای مثال پی پال؛ اگر به هردلیلی کمپانی تعیین کند که از حسابتان سوءاستفاده کردهاید، قدرت آنرا دارد که بدون اطلاع دادن به شما همه موجودی حسابتان را مسدود کند. آنگاه شما باید کارهای لازم

برای شفاف سازی را انجام دهید تا بتوانید به حساب پی پال و پول خود دسترسی داشته باشید.

با بیتکوین، شما صاحب کلید محرمانه و سایر مشخصات هستید که باعث ایجاد یک آدرس بیتکوین (حساب) میشود. هیچکس نمیتواند این مشخصات را از شما بگیرد (مگر اینکه خودتان آنرا گم کنید یا اینکه آنرا در سرویسی نامناسب نگهداری کنید که آنرا از دست بدهند.

بهتر است بدانید

بیت کوین

حملهی سایبری

یکی دیگر از خطراتی که بیتکوین و تمام ارزهای رمز پایه را تهدید میکنند، احتمال بالای حملهی سایبری به آنها است. برای نمونه، در سال ٢٠١٣، به شرکت «Mt. Gox» که ٧٠ درصد معاملات بیتکوین را مدیریت میکرد، حمله شد. در این هجوم ٨٥٠ هزار بیتکوین معادل ٦.٨ میلیون دلار امروزی به سرقت رفت و باعث ورشکستگی این شرکت در مدتزمان کوتاهی شد. به دنبال این حادثه، ارز مورد بحث برای دو سال بعد از آن، بیش از ٨٠ درصد ارزش خود را از دست داد.

در حال حاضر شرکت بیتفینکس (Bitfinex) که احتمالاً در هنگکنگ قرار دارد، حدود نیمی از معاملات بیتکوین را مدیریت میکند. اگر این شرکت با حملهی سایبری مواجه شود، بازار این ارز بیثبات شده و ارزش آن کاهش مییابد.

فناوری بلاک چین چیست ؟

بلاک چین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع شده است. بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند. بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که نیاز به ثبت گزارش داشته باشد می توان بهره برد.

استخر استخراج بیتکوین چیست؟

استخر استخراج (Mining Pool) مجموعهای از کاربران/ماینرهای مولد هستند که در راستای ایجاد یک بلاک، توان پردازش تجهیز خود را در یک شبکه به اشتراک میگذارند و در انتها پاداش حاصل را بین خود تقسیم میکنند. پاداشی که به هر شخص تعلق میگیرد کاملا با کاری که کاربر برای حل مساله بلاک انجام داده، متناسب است. میزان مشارکت یک ماینر با تائید اثبات کار (proof-of-work) مشخص میشود.

استخرها چرا و چگونه ایجاد میشوند؟

استخرهای استخراج زمانی ایجاد میشوند که ماینرهای تکی توانایی ایجاد بلاک جدید در مدت زمان منطقی را نداشته باشند. در نتیجه، ماینرها برای سرعت بخشیدن به فرآیند، منابع استخراج خود را به اشتراک میگذارند. با این روش به جای اینکه یک شخص در عرض مدت زمان طولانی مثلا یک سال یک بلاک ایجاد کند، جایزه ایجاد بلاک بین افراد تقسیم میشود.

این روش استخراج در کاهش بیثباتی پاداش ایجاد بلاک موثر است و به مرور زمان بازگشت سرمایه را منطقیتر میکند.

به طور میانگین، استخراج با تجهیزاتی با کارایی پایین زمان بیشتری میبرد، جدای از این فرآیند استخراج برق زیادی مصرف میکند به همین خاطر با بهکارگیری تجهیزات بیشتر کارایی و تولید بالا میرود. هرچند که هزینه برق نیز بیشتر میشود!

٤٠

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

بهتر است بدانید

بیت کوین

روشهای استخراج

پرداخت به ازای هر سهم (Pay-per-share)

الگوریتم پرداخت به ازای هر سهم، مشکل پرداخت یکپارچه فوری سهام به افراد را حل میکند. پرداختها از بالانس جاری استخر کم میشود، با این حساب بدون توجه به اینکه فرآیند حل بلاک در چه مرحلهای قرار دارد برداشتها انجام میشود. با این ترفند، اپراتورهای متقلب و حملات زمانی نمی توانند داراییهای استخر را مورد حمله قرار دهند.

این روش کمترین میزان خطر را دارد، و تنها در صورت آسیب دیدن سرور میزبان دریافتی از افراد کاسته میشود.

استخر در هم آمیخته(Slush pooling)

در این روش پاداشها براساس امتیاز افراد تقسیم میشود. در این روش از نقل و انتقال افراد در بین استخرهای مختلف جلوگیری میشود چراکه افراد تازه کار پاداش کمتری دریافت میکنند.

پرداخت کامل به ازای هر سهم (Full pay-per-share)

این استخر توسط BTC.com یک وب ولت بسیار مشهور ایجاد شده، پرداخت کامل برای هر سهم به کمک هزینه بالای معاملات انجام میشود و بخشی از آنها بین ماینرها تقسیم میشود، این روش نسبت به روش پرداخت به ازای هر سهم مزیت بیشتری دارد. در این روش در یک بازه زمانی مشخص یک هزینه تبادل استاندارد محاسبه میشود و سپس به پاداش بلاک

اضافه میشود، باقیمانده به همان اندازه که در روش Pay-Per-Sharing توزیع شد ، توزیع میشود.

P٢Pool

روش P٢Pool روشی است که از گرههای ماینینگی که در یک زنجیر از اشتراکات فعالیت میکنند بهرهمند میشود. هر بار که بلاکی ایجاد میشود، پاداش بلاک بین سهامداران آن تقسیم میشود. پرداخت بر مبنای تولید انجام میشود.

استخراج ابری (Cloud mining)

استخراج ابری این امکان را برای کاربران فراهم میکند که به کمک قدرت هش برونسپاری دستگاههای سختافزاری دیگر، بیتکوین ماین کند. این امر با امضای قرارداد ماینینگی که کاربران را برای زمان مشخص قدرتمند میکند، انجام میشود. این روش برای افرادی مناسب است که تمایلی به مدیریت سختافزار خود ندارند.

استـخـراج چـنـد اسـتـخری (Multipool mining)

استخراج چند استخری برای افرادی مناسب است که در نظر دارند در لحظه استخراج کنند و بین آلتکوینهای پرسود در رفتوآمد باشند. وضعیت آلتکوینها به کمک الگوریتمی که سودآوری، زمان بلاک و قیمتهای صرافی را محاسبه میکند، بررسی میشود. این روش استخراج ارزش آلتکوینهای استخراج شده را بالا برده یا تثبیت میکند. همانطور که میدانید برای ذخیرهسازی کوینهای مختلف به ولتهای مختلفی نیاز است به همین خاطر اکثر چند استخریها به صورت اتوماتیک آلتکوین استخراج شده را کوینهای اصلی (عموما بیتکوین) تبدیل میکنند.

٤٢

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

مزایا و معایب

از همه این حرفا که بگذریم استخر استخراج بیتکوین تا حدودی شبیه لاتاریست، از طرفی اگر شخصی به تنهایی اقدام به استخراج کند، احتمال دریافت بلاک کمتر میشود. هر چه تعداد ماینرها بیشتر شود حل بلاکها و دریافت پاداش بیشتر میشود با این حال پاداش شخصی کمتر خواهد شد چرا که این پاداش باید بین اعضا تقسیم شود.

در این روش با وجود اینکه پاداشها از استخراج یک بلاک کامل کمتر است اما استخرهای استخراج درآمد ثابتی دارند.

از طرف دیگر استخرهای استخراج بیشتر از وقفههای قطعی برق رنج میبرند. همچنین در این میان هزینه مبادلات نیز وجود دارد که از پاداش بلاکها میکاهند.

بهتر است بدانید

بیت کوین

٤٤

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

بهتر است بدانید

بیت کوین

سلامت و زیبایـی

مـــــــــــو

درست است که ژنتیک نقش کلیدی در داشتن موهایی زیبا را ایفا میکند. اما داشتن رژیم غذایی مناسب، شرایط آب و هوایی، و به طور کلی مراقبتهای شما از موهایتان برای داشتن موهایی سالم و جذاب بسیار مهم است. فکر میکنید یک رژیم غذایی مناسب و مراقبت از موها تا چه اندازه میتواند به داشتن موهایی سالم و زیبا کمک کند.

پروتئین مصرف کنید

داشتن رژیم غذایی مناسب به داشتن پوست سری سلامت و مویی سالم، بسیار کمک میکند. به طور عمده مو از پروتئین تشکیل شده است، بنابراین سعی کنید روزانه حداقل ۴۵ گرم پروتئین مصرف کنید.

برای داشتن موهایی زیبا چه کاری انجام دهیم؟

ـ انتخاب یک شامپوی مناسب با توجه به نوع و جنس مهمترین راه برای حفظ سلامت موی سر به شمارمی رود ، به آرامی موها را بشویید و به تمیز شدن تمامی قسمت های آن توجه نمایید.

ـ پس از شستن، موهای خود را به آرامی با یک حوله خشک کنید.

ـ توجه داشته باشید که هیچگاه سشوار داغ را روی موی خیس نگیرید.

ـ از شانه کردن موی خیس، جداً بپرهیزید.

ـ از برس هایی استفاده کنید که نرم و انعطاف پذیر باشد.

ـ از رنگ مو کمتر استفاده کنید.

ـ از قرار گرفتن در نور شدید خورشید برای مدت زمان طولانی پرهیز کنید.

٤٦

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

ماسک مو های طبیعی و کاملا گیاهی برای تقویت موهای ضعیف و نازک بهترین راه درمان هستند به طوری که این ماسک ها علاوه بر تقویت و استحکام موهای سر, ریشه ی مو را نیز تقویت می کنند.

در اینجا به نمونه ماسک هایی برای شادابی مو اشاره میکنیم:

ماسک عسل و روغن زیــتـون بـرای مــــو

اول کمی روغن زیتون را در یک ظرف ترجیحا مس یا روی بر روی شعله به جوش بیاورید، سپس اجازه بدهین خنک شود، دو قاشق عسل به روغن زیتون خنک شده اضافه کنید، این ماسک را برای ١٠ تا ١٥ دقیقه بر روی موها و پوست سرتان قرار دهید و بعد از آن سرتان را به خوبی با آب سرد بشویید،این ماسک را بعنوان یکی از بهترین ماسک هایی که نتایج آن اثبات شده است به خاطر بسپارید.

ماسک جو برای تقویت موهای ضعیف

مواد لازم:

یک قاشق غذاخوری جو پخته شده و له شده

یک قاشق چای خوری روغن کرچک یا روغن بادام

یک قاشق چای خوری شیر

یک قاشق چای خوری ویتامین A یا ویتامین D (می توانید آن را از کپسول یا آمپول تهیه کنید).

مواد را مخلوط کنید و روی تمام موهای تان بمالید. بگذارید ماسک به مدت چهار ساعت بماند سپس موهای تان را خوب بشویید

زیبایی

سلامت و زیبایی مو

سوارکاری

سوارکاری از ورزشهایی است که در چند دههٔ اخیر مورد توجه خاصی قرار گرفتهاست، با این وجود سابقهای طولانی داشتهاست و میتوان آن را از کهنترین ورزشها بهشمار آورد. این ورزش امروزه نه تنها به عنوان یک رقابت سالم و مفید، بلکه به عنوان سرگرمی و به منظور گذراندن اوقات فراغت مورد توجه قرار گرفتهاست، و با این که نسبت به بسیاری از ورزشها پرهزینه به نظر میرسد، هر ساله تعداد بیشتری طرفدار به سوی خود جلب میکند.

٤٨

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

سوارکاری به معنای نشستن بر پشت یک اسب و کنترل حرکات آن میباشد. ویژگی این ورزش این است که انسان و مرکب (معمولاً اسب) را متحد میسازد، بنابراین موفقیت اسب و سوارکار به ارتباط و اعتماد و احترامی که آن دو برای یک دیگر قائلاند، بستگی دارد. برای شروع به یادگیری سوارکاری نیاز به هیچ دانش و مهارت قبلی ای نیست، با این حال به دلیل قدرت جسمی و ذهنی که کنترل کردن اسب نیاز دارد،

سوارکاری در ایران امروز

سوارکاری در ایران در چند دههٔ اخیر مورد توجه قرار گرفتهاست و باشگاههای متعددی تأسیس شده و در روند پیشرفت هستند. با این وجود ایران هنوز در سطح جهانی برندهٔ مقامی نشدهاست. سوارکاری بانوان نیز مورد توجه قرار گرفتهاست و بر طرفداران آن روز به روز افزوده میشود.

سایر مسابقات سوارکاری

مسابقات ارابهرانی:

که معمولاً دارای سه مرحله هستند: مرحلهٔ درساژ (که در آن شیوه و جذابیت نمایش و رفتار و حرکات اسب سنجیده میشود.)، مرحلهٔ ماراتون (که امتحانی زمان بندی شدهاست و از قسمتهای مختلفی تشکیل شدهاست و معمولاً دارای موانعی طبیعی یا مصنوعی است. در آن مهارت، توانایی جسمی و سرعت اسب سنجیده میشود.) و مرحلهٔ آخر که عبارت است از حرکت در راههایی که از اطراف، توسط توپهایی (یا چیزهای دیگری) محدود شدهاست. گذشت وقت مجاز یا افتادن توپ باعث از دست رفتن امتیاز میشود. تعداد اسبهایی که ارابه را میکشند به نوع مسابقه بستگی دارد و به جز در مواردی خاص، بیش از چهار عدد نیستند.

ورزش

سوار کاری

درساژ

(حرکات نمایشی اسبهای تربیتشده)، که در آن کیفیت ارتباط میان سوارکار و اسب سنجیده میشود. این مسابقات در زمینهایی مستطیلشکل به طول ۶۰ متر و عرض ۲۰ متر برگزار میشوند، و سوارکاران به ترتیب در زمین حاضر شده و برنامههای خود را اجرا میکنند. این برنامهها میتوانند مشخصشده یا آزاد باشند. داوران بر اساس تکنیک و دقت سوارکار و همچنین اطاعت و حرکات اسب و ارتباط میان آن دو، قضاوت کرده و بین صفر تا ده امتیاز میدهند.

سوارکار باید سعی کند حرکاتش برای هدایت اسب تا حد امکان مخفی باشد و دیده نشود، به طوری که احساس شود ارتباط میان آن دو توسط تِلِپاتی انجام میگیرد. این کار ممکن است به نظر تماشاگران بسیار آسان بیاید، در حالی که نتیجهٔ تلاش چندین سال میباشد.

مسابقات استقامت

مسابقات استقامت، که هدف از آنها طی کردن مسافتی طولانی (بین ۲۰ تا ۱۶۰ کیلومتر) در یک (و گاهی دو) روز است. اسبهای عرب از بهترین نژادها برای این نوع مسابقات هستند، زیرا جثهای کوچک و مقاوم در برابر گرما و تمرینات سخت دارند. اسبهای انگلیسی نیز به دلیل سرعتشان در این زمینه مورد توجه بسیاری قرار میگیرند.

٥٠

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

رودئو

رودئو، که مسابقه با اسبهای وحشی است.

مسابقات وسترن یا آمریکایی

مسابقات وسترن یا آمریکایی، که ریشه آنها به مسابقات گاوچرانی برمیگردد.

ورزش

سوار کاری

چوگان

چوگان، که قدیمیترین ورزش گروهی است. این ورزش در ایران باستان رواج و اهمیت زیادی داشتهاست و به بازی شاهان معروف است. امروزه چوگان به دلیل هزینه بالا کمتر مورد توجه عام قرار میگیرد.

٥٢

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

پرش با اسب

پرش با اسب، که از متداولترین مسابقات سوارکاری در جهان میباشد و مشابه مسابقات درساژ و استقامت است.

درباره اسبها بدانید

اسبها در سن ۴ سالگی به بلوغ کامل میرسند.

یک اسب مؤنث بعد از ۴ سالگی به نام مادیان صدا میشود.

یک اسب مذکر بعد از ۴ سالگی به نام نریان صدا میشود.

اسبها عموماً بیش از ۱۴۵ سانت قد دارند.

به اسبهای کوچکتر از ۱۴۵ سانت پونی گفته میشود.

بیش از ۲۰۰ نوع نژاد اسب در دنیا وجود دارد.

دوران بارداری یک اسب ۱۱ ماه است اما گاهی از ۱۰ الی ۱۲ ماه هم میشود.

عمر متوسط اسبها حدود ۲۰ الی ۲۵ سال میباشد و پیرترین اسب دنیا ۶۲ سال عمر کردهاست.

نام علمی اسب «اکوس کابالوس» است.

یک اسب با وزنی حدود ۴۵۰ کیلوگرم تقریباً ۵۰ لیتر خون در بدن دارد.

ورزش

سوار کاری

زندگي نامه نيما يوشيج

علي اسفندياري ، مردي كه بعدها به «نيما يوشيج» معروف شد ، در بيستويكم آبانماه سال ١٢٧٦ مصادف با ١١ نوامبر ١٨٩٧ در يكي از مناطق كوه البرز در منطقهاي بهنام يوش، از توابع نور مازندران، ديده به جهان گشود. او ٦٢ سال زندگي كرد و اگرچه سراسر عمرش در سايهي مرگ مدام و سختي سپري شد؛ اما توانست معيارهاي هزارسالهي شعر فارسي را كه تغييرناپذير و مقدس و ابدي مينمود، با شعرها و رايهاي محكم و مستدلش، تحول بخشد.

و نخستين شعرش را در ٢٣ سالگي مينويسد؛ يعني همان مثنوي بلند «قصهي رنگ پريده» كه خودش آنرا يك اثر بچگانه معرفي كرده است.

نيما در دي ماه ١٣٠١ «افسانه» را ميسرايد و بخشهايي از آن را در مجلهي قرن بيستم به سردبيري «ميرزاده عشقي» به چاپ ميرساند. در ١٣٠٥ با عاليه جهانگيري ـ خواهرزادهي جهانگيرخان صوراسرافيل ـ ازدواج ميكند.

نوشتههاي نيما يوشيج را ميتوان در چند بخش مورد بررسي قرار داد: ابتدا شعرهاي نيما؛ بخش ديگر، مقالههاي متعددي است كه او در زمان همكاري با نشريههاي آن دوران مينوشته و در آنها به چاپ ميرسانده است؛ بخش ديگر، نامههايي است كه از نيما باقي مانده است. اين نامهها اغلب، براي دوستان و همفكران نوشته ميشده است و در برخي از آنها به نقد وضع اجتماعي و تحليل شعر زمان خود ميپرداخته است؛ ازجمله در نامههايي كه به استادش «نظام وفا» مينوشته است.

٥٤

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

آثار خود نيما عبارتند از: «تعريف و تبصره و يادداشتهاي ديگر» ، «حرفهاي همسايه» ، «حكايات و خانوادهي سرباز» ، «شعر من» ، «مانلي و خانهي سريويلي» ،«فريادهاي ديگر و عنكبوت رنگ» ، «قلمانداز» ، «كندوهاي شكسته» (شامل پنج قصهي كوتاه)، «نامههاي عاشقانه» و غيره.

نیما به علت سرماي شديد يوش، به ذاتالريه مبتلا شده بود و براي معالجه به تهران آمد؛ معالجات تاثيري نداد و در تاريخ ١٣ ديماه ١٣٣٨، نيما يوشيج، آغازكنندهي راهي نو در شعر فارسي، براي هميشه خاموش شد. او را در تهران دفن كردند؛ تا اينكه در سال ١٣٧٢ طبق وصيتش، پيكرش را به يوش برده و در حياط خانه محل تولدش به خاك سپردند.

«نيما يوشيج» به روايت دكتر روژه لسكو «نيما يوشيج» براي اروپاييان بويژه فرانسه زبانان چهره اي ناشناخته نيست. علاوه براينكه ايرانيان برخي از اشعار نيما را به زبان فرانسه ترجمه كردند، بسياري از ايرانشناسان فرانسوي نيز دست به ترجمه اشعار او زدند و به نقد آثارش پرداختند. بزرگاني چون دكتر حسن هنرمندي، روژه لسكو، پروفسور ماخالسكي، آ.بوساني و... كه در حوزه ادبيات تطبيقي كار مي كردند عقيده داشتند چون نيما با زبان فرانسه آشنابوده، بسيار از شعر فرانسه و از اين طريق از شعر اروپا تأثير پذيرفته است.

در مجموع مي توان گفت كه:

نيما كوشيد تجربه چندنسل از شاعران برجسته فرانسوي را در شعر فارسي بارور سازد.

او توانست شعر كهن فارسي را كه در شمار پيشروترين شعرهاي جهان

بود ولي در چند قرن اخير كارش به دنباله روي و تكرار رسيده بود را با شعر جهان پيوند زند و بارديگر جاي والاي شعر فارسي را در خانواده شعر جهان به آن بازگرداندو توانست عقايد متفاوت و گاه متضاد برخي از بزرگان شعر فرانسه را يكجا در خود جمع كند و از آنها به سود شعر فارسي بهره گيرد. او عقايد و اصول شعري «مالارمه» كه طرفدار عروض و قافيه بود را در كنار نظر انقلابي «رمبو» كه خواستار آزادي كامل شعر بود، قرارداد و با پيوند و هماهنگي بين آنها «شعر سپيد» خود را به ادبيات ايران عرضه كرد.

نيما از نظر زبانشناسي ذوق شعري ايرانيان را تصحيح كرد و با كاربرد كلمات محلي دايره پسند ايرانيان را در بهره برداري از زبان رايج و جاري سرزمينش گسترش داد. او يكي از بزرگان شعر فولكلور ايران شمرده مي شود.

او جملات و اصطلاحات متداول فارسي و صنايع ادبي بديهي و تكراري را كنار نهاد تا از فرسودگي بيشتر زبان پيشگيري كند و اينچنين زبان شعري كهن فارسي كه تنها استعداد بيان حالات ملايم و شناخته شده عرفاني و احساساتي را داشت، توانايي بيان هيجانات، دغدغه ها، اضطرابها و بي تابي هاي انسان مدرن امروزي را به دست آورد. بدين ترتيب زبان شعري «ايستا و فرسوده» گذشته را به زبان شعري «پويا و زنده» بدل كرد و همچون مالارمه ناب ترين معني را به كلمات بدوي بخشيد. او كلمات جاري را از مفهوم مرسوم و روزمره آن دور مانند مالارمه شعر را سخني كامل و ستايشي نسبت به نيروي اعجاب انگيز كلمات تعريف كرد.

نيما همچون ورلن تخيل و خيال پردازي را در شعر به اوج خود رساند

و شعر را در خدمت تخيل و توهم گرفت نه تفكر و تعقل همچنین بر «وزن» شعر بسيار تأكيد داشت وآنرا مناسب براي مفهومات و احساسات شاعر مي دانست.

ترا من چشم در راهم

ترا من چشم در راهم

شباهنگام

که می گیرند در شاخ « تلاجن» سایه ها رنگ سیاهی

وزان دلخستگانت راست اندوهی فراهم

ترا من چشم در راهم.

شباهنگام در آندم که بر جا دره ها چون مرده ماران خفتگانند

در آن نوبت که بندد دست نیلوفر به پای سرو کوهی دام

گرم یاد آوری یا نه

من از یادت نمی کاهم

ترا من چشم در راهم.

زمستان١٣٣٦

هنر

زندگی نامه نیما یوشیج

صنایع دستی استان مازندران

از صنایع دستی موجود در استان مازندران میتوان به قالی بافی، گلیم بافی، جاجیمچه بافی، بافت گلیچه، چوقا، شمد و ملحفه، سوزن دوزی، رنگرزی و چاپ سنتی سفالگری و سرامیک سازی، فراوردههای پوست و چرم، هنرهای مرتبط با فلز، هنرهای مرتبط با چوب، حصیر بافی، طراحی سنتی و نگارگری، صحافی و جلدسازی سنتی، صنایع دستی دریایی عروسکسازی اشاره کرد ؛در اینجا چند نمونه از هنرهای دستی این استان را معرفی میکنیم:

حصیر بافی:

حصیر بافی در برخی از روستاهای استان مازندران به ویژه در غرب استان رایج است. در مازندران از نوعی حصیر به نام « كوب » برای زیر انداز استفاده می شود. برای بافت « كوب» از گیاهان خود رو چون « گاله » و « واش » كه در باتلاق ها و اب بندان ها می روید بهره می جویند. برای تهیه زنبیل و سبد نیز از همین گیاهان استفاده می شود. گاه تهیه این مصنوعات با به كارگیری چوب و نی یاد و نوع علف به نام های « وران » و « سازیر » انجام می شود.

جاجیم بافی:

در روستای كوهستانی و ییلاقی متكازین در بخش هزار جریب بهشهر ، اصولا» بافت جاجیم توسط زنان صورت می گیرد و مردان جز در مرحله تهیه پشم، نقش چندانی ندارند. در بافت جاجیم این منطقه پس از بافتن حاشیه، نقش اندازی كه در اصطلاح « گل » خوانده می شود صورت می گیرد . این نقش ها اسامی مختلفی دارند چهار گل، خشتی ، پنجه ای، گل آفتاب گردان، آفتاب تیره، حاشیه های اطراف نیز با طرح مثلث دندانه دار پر می شود.برای بافت جاجیم در اندازه های بزرگ تر دو یا چند عدد جاجیم بافته شده به اندازه عرض دار موجود را به یكدیگر متصل می نمایند و یك جاجیم در اندازه دل خواه شكل می گیرد.

٥٦

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧

نمدمالی:

نمد مالی یکی از رشته های مهم استان است. تهیه نمد براساس دو خاصیت پشم است، یکی خاصیت جعدیابی و دیگری پوسته ای شدن. زمانی که پشم در حرارت مرطوب مجعد شده و الیاف آن درهم می روند پوسته ها نمی گذارند الیاف دوباره از هم باز شوند این بهم پیچیدگی، بافت نا منظمی درست می کند که اگر ترکیبات نمدسازی (مانند خاک نمد) را به آن بیافزایند محکمتر می شود.نمد مالی در بیشتر مناطق استان مازندران به خصوص درمنطقه كجور و روستاهای اطراف رامسر رواج دارد. ماده اصلی نمد پشم و گوسفند و به رنگ های طبیعی مانند سفید و سیاه و قهوه ای و برای نقش اندازی آن از پشم های رنگ شده شیمیایی بهره می جویند معمولا» ساخت یك قطعه نمد یك روز به طول می انجامید و اغلب چند نفر روی آن كار می كنند.

سفالگری و سرامیک سازی:

سفالگری در مازندران از رشتههای بسیار رایج است. خاک رس در منطقه بسیار یافت می شود و به دلیل در دسترس بودن خاک رس، این از رشته های رایج استان می باشد.

مهمترین مراکز سفالگری استان مازندران عبارتند از کلاگر محله جویبار در ١٩ کیلومتری قائم شهر، چالوس، تنکابن و برخی از روستاهای بابل و آمل.

هنر

صنایع دستی استان مازندران

طالع بینی سال ١٣٩٧ ماه آبان

سال ١٣٩٧ برای شما متولد آبان از فرصت های جدید و زیرکی بیشتر شما در زندگی خبر می دهد. بنابراین امسال شما پس از چندین سال می توایند از شرایط سخت و دشوار گذشته خلاص شوید. در زندگی شخصی و حرفه ای فرصت های جدید خوبی نصیبتان می شود .از این رو شما امسال پیشرفت بسیار خوبی در زندگی خواهید داشت. در این دوره سطح انرژی تان به شدت افزایش می یابد و شما می توانید رویاها و آرزوهایتان را در زندگی عملی کنید. اما امسال از عملی کردن ایده هایی که نیازبه پول و زمان زیادی دارد دوری کنید.در اواسط سال ممکن است نگرانی و آشفتگی هایی برایتان پیش آید که شما را تحت تاثیر قرار داده و محدود خواهد کرد.

از این رو امسال مراقب اوضاع و شرایط مخرب اطراف خود باشید چون امسال فرصت های خوب بسیاری نصیبتان خواهد شد که این شرایط می توانند این فرصت های طلایی را خراب کنند. با شهامت با موانع و سختی های پیش آمده رو به رو شوید و خونسردی خود را حفظ کنید .از هیچ کس کینه و دلخوری نداشته باشید چراکه پیروزی و موفقیت با شما خواهد بود.

پیشنهادی برای متولدین آبان ماه

سال گذشته زندگی درس های مهمی را به شما یاد داده است.بنابراین سعی کنید امسال از آن تجربیات در زندگی روزمره خود به خوبی استفاده کنید. این کار موجب ایجاد صلح و آرامش در زندگی شما خواهد شد. همچنین از کسی هیچ کینه و دلخوری به دل نداشته باشید. اجازه دهید گذشته در گذشته باقی بماند و سعی کنید رو به جلو حرکت کنید و با آغوش باز با چالش های زندگی خود رو به رو شوید.

مشخصات متولدین آبان ماه

متولد : با آرمان

سمبل : عقرب

شعار : من آرزو میکنم

ستاره حاکم : پلوتو

عنصر وجود : آب

شخصیت : ثابت

فلز وجود : آهن

سنگ خوش یمن : سیلیس

رنگ محبوب : قرمز تیره

عدد خوش یمن : ۹

گل محبوب : ارکیده ، رازقی

روز مبارک : سه شنبه

٥٨

شهرمجازی زودباش

شماره پنج . آبان١٣٩٧